MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szpital Wojewódzki w Szczecinie doceniony. Wysoka ocena i akredytacja Ministerstwa Zdrowia

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
90 proc. to najwyższy wynik w historii Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie.
90 proc. to najwyższy wynik w historii Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie. archiwum
Szczeciński szpital wojewódzki zdobył akredytację Ministra Zdrowia. Wizytatorzy ocenili poziom spełniania standardów w placówce na 90 proc.! To oznacza, że nasz SPWSZ plasuje się w ścisłej czołówce polskich szpitali wielospecjalistycznych.

Zespół Centrum Monitorowania Jakości (CMJ) wizytował dwie lokalizacje: placówkę przy ul. Arkońskiej i w Zdunowie - wizytatorzy odwiedzili szpital w drugim tygodniu kwietnia. Kilka tygodni później Centrum przekazało dyrekcji raport oceniający SPWSZ wraz z informacją o rekomendacji przyznania szpitalowi certyfikatu akredytacyjnego Ministra Zdrowia, który będzie ważny przez trzy kolejne lata. Certyfikacji dokona rada akredytacyjna.

Podczas procesu akredytacyjnego wizytatorzy sprawdzali losowo wskazaną szpitalną dokumentację z ostatnich lat, kontrolowali oddziały, pracownie, zakłady i część działów administracji, przeprowadzali wywiady z pracownikami i pacjentami, obserwowali personel przy pracy. Na tej podstawie dokonali oceny poziomu spełnienia przez szpital każdego z ponad 220 standardów akredytacyjnych. Wynik określili na 90 proc. W trzech spośród piętnastu ocenianych działów szpital nie stracił żadnego punktu i uzyskał maksymalne noty. Były to "prawa pacjenta", "laboratorium" oraz "zarządzanie ogólne".

– 90 proc. to najwyższy wynik w historii Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie, a po raz pierwszy akredytację Ministra Zdrowia zdobyliśmy w 2001 r. Szpital przy Arkońskiej uzyskał ją wówczas jako pierwszy w Szczecinie i drugi w województwie – mówi Małgorzata Usielska, dyrektor SPWSZ.

– Działo się to w czasach, gdy jeszcze mało kto poważnie myślał o standardach jakościowych w polskich szpitalach. Na szczęście dzisiaj nikt już nie podważa zasadności akredytacji. Wszyscy rozumieją, że to obiektywna weryfikacja naszej pracy, która wskazuje pola i zagadnienia do dopracowania. Robimy to po to, by pacjenci mogli korzystać z najwyższej jakości świadczeń zdrowotnych oferowanych przez nasz szpital i czuli się w nim bezpiecznie. Jestem dumna z zaangażowania zespołu Szpitala Wojewódzkiego i to nie tylko podczas samej wizyty akredytacyjnej, ale na co dzień. Gdybyśmy codziennie nie przykładali wagi do sprawnego funkcjonowania szpitala, nie mielibyśmy szans na uzyskanie tak wysokiego wyniku podczas wizyty przedstawicieli CMJ.

Wśród zalet posiadania certyfikatu akredytacyjnego Ministra Zdrowia przyznawanego po ocenie Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia są m.in. zwiększenie poziomu bezpieczeństwa opieki nad pacjentem, zwiększenie bezpieczeństwa osób zatrudnionych, ujednolicenie zasad sprawowania opieki nad pacjentem w oparciu o podstawy naukowe i sprzyjanie konkurencyjności podmiotów leczniczych.

- Na podnoszeniu jakości usług medycznych korzystają nie tylko pacjenci, ale też personel, który poprzez doskonalenie swoich praktyk oraz podnoszenie kompetencji (do czego odnoszą się wymogi standardów) może pomagać jeszcze skuteczniej – mówi Agnieszka Pietraszewska-Macheta, dyrektor Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

– Uzyskanie certyfikatu akredytacyjnego Ministra Zdrowia, a tym samym statusu szpitala akredytowanego, jest zwieńczeniem wysiłku całego zespołu szpitalnego.

Jak podkreśla dyrektor Usielska, osiągnięcie jakiego dokonał Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie tj. uzyskanie oceny z wizytacji na poziomie 90 proc. (na 100 proc. możliwych) stanowi duży sukces, ale też dodatkowe zobowiązanie – wobec pacjentów i personelu.

- Tym na czym nam najbardziej zależy, to zaufanie pacjentów i ich poczucie bezpieczeństwa. Kiedyś nie było to dla wszystkich tak oczywiste, jak jest dzisiaj – wspomina dr Maria Smalec, naczelna pielęgniarka i pełnomocnik dyrektora ds. systemów zarządzania jakością.

– Przygotowywałam Szpital Wojewódzki do pierwszej akredytacji 23 lata temu. Pamiętam wówczas opór części personelu i brak zrozumienia w środowisku. Dzisiaj jest zupełnie inaczej. Sądzę, że możemy się cieszyć z tych 90 procent, bo zrozumieliśmy, że codzienna praca według określonych standardów, które przecież funkcjonują w naszym szpitalu od lat i nie są niczym nadzwyczajnym, jest właśnie tym, co oceniają wizytatorzy CMJ. Nie oczekuje się od nas cudów tylko normalnej, bezpiecznej, przemyślanej pracy, w której jesteśmy skoncentrowani na naszych pacjentach. Taką wykonujemy na co dzień i dzięki temu nie musimy niczego udawać podczas kilku dni wizyty akredytacyjnej.

Rolę pracowników w wymagającym procesie akredytacyjnym dostrzega także marszałek województwa, który mówi o strategicznym znaczeniu SPWSZ na medycznej mapie regionu.

- Marszałkowskie placówki ochrony zdrowia w ostatnich latach przeszły gigantyczny proces modernizacji warty ponad 1 mld złotych – podkreśla marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

- Zmiany infrastrukturalne pozwoliły im się przenieść w XXI w. Dziś podległe samorządowi województwa jednostki są niezadłużone i spełniają standardy europejskie. To znajduje potwierdzenie w akredytacjach resortu zdrowia, ale co jeszcze ważniejsze w ocenach pacjentów. Szpital Wojewódzki w Szczecinie z dwoma lokalizacjami przy ul. Arkońskiej i w Zdunowie jest jednym z największych ośrodków medycznych na Pomorzu Zachodnim o szczególnym, wręcz strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców regionu.

Obecnie w Polsce funkcjonuje 227 szpitali z pozytywnym wynikiem wizyt akredytacyjnych. Czterdzieści spośród nich czeka jeszcze na posiedzenie rady akredytacyjnej i przyznanie certyfikatów. Dziewięć placówek znajduje się na Pomorzu Zachodnim (trzy z nich – w tym SPWSZ – czekają na posiedzenie rady akredytacyjnej).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński