Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zniszczyli zabytkowy cmentarz w Maszewie. Wstyd!

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Barbarzyństwo - takie słowo ciśnie się na usta po zniszczeniu żydowskiej nekropolii przy ulicy Stargardzkiej w Maszewie.

- Cały cmentarz zepchnięto spychaczami. Staramy się zabezpieczyć to, co zostało. Po zniszczeniach pozostały tylko dwa kompletne nagrobki - mówi Marek Łuczak, koordynator wojewódzki ds. przestępstw przeciwko dziedzictwu narodowemu Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Policjant był wczoraj na miejscu, podobnie jak zachodniopomorski wojewódzki konserwator zabytków, który nakazał wstrzymać prace.

Jako pierwsze o zniszczeniu cmentarza powiadomiło Goleniowskie Stowarzyszenie Eksploracji Historycznej „Biały Grosz”.

„Koparką wyrównano teren, nie zwracając uwagi na leżące nagrobki oraz ludzkie kości” - napisali członkowie stowarzyszenia na swoim profilu.

Pozostaje pytanie, jak do tego doszło, bo - jak twierdzi „Biały Grosz” - nekropolia została wpisana do Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków. Jak ustalił „Głos”, teren jest prywatny, ale nie można mówić o pomyłce. Nagrobki jednoznacznie świadczyły o tym, jakie to miejsce. Właścicielka miała zdecydować o przygotowaniu terenu pod zabudowę.

Nie uzyskaliśmy odpowiedzi dotyczącej zniszczenia terenu od przedstawiciela Urzędu Miejskiego. Burmistrz Maszewa jest na urlopie.

Jak podaje portal www.sztetl.org.pl, cmentarz został założony około 1812 roku. Około 1830 roku powiększono go- starsza część była położona bliżej drogi. Ostatni pochówek na cmentarzu w Maszewie odbył się w lutym 1933 r., kiedy to pogrzebano tam sędziwego Louisa Lübschütza. Jeszcze w 1938 r. na cmentarzu znajdowały się wszystkie nagrobki. Po Nocy Kryształowej cmentarz żydowski w Maszewie został zniszczony.

Stanowisko Gminy Maszewo:

Gmina Maszewo nie zlecała ani nawet nie posiadała wiedzy o niszczeniu jakichkolwiek grobów na terenie działki, która jak nie dawno okazało się stanowi teren byłego Cmentarza Żydowskiego. Działka nie jest własnością Gminy Maszewo. Sprawą istnienia Cmentarza Żydowskiego w Maszewie zainteresował się Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie, który poinformował gminę pisemnie w dniu 16.06.2016 r. o włączeniu do wojewódzkiej ewidencji zabytków dawnego Cmentarza Żydowskiego położonego na działce nr 580/2 obręb 3 Miasta Maszewo. W dniu 30 sierpnia 2017 roku odbyło się w Urzędzie Miejskim w Maszewie spotkanie z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków – p. Ewą Stanecką, która stwierdziła m.in.:, że trwa postępowanie wyjaśniające pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Policji, wstrzymano wszelkie działania przez inwestora, a Wojewódzki Konserwator Zabytków uruchomi badania ratunkowe - archeologiczne i ustali zasady uporządkowania terenu i przywrócenia do jak najlepszego stanu. Zostały zabezpieczone pozostałości – fragmenty macew.

Polecamy na gs24.pl:

Wielkie biegowe święto i morderczy "Dzikobieg" w Policach

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński