MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w Kodeksie pracy potwierdzają kierunek, w jakim zmierza świat. Modele pracy mogą zmienić się na stałe

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
- Nowelizacja jest w pewnym sensie usankcjonowaniem kierunku zmian, w jakim idzie świat. Zmieniają się modele pracy, osoby pracujące na etacie mają swoje dodatkowe działalności - mówi Joanna Rutkowska, dyrektorka HR w agencji zatrudnienia Trenkwalder Polska.
- Nowelizacja jest w pewnym sensie usankcjonowaniem kierunku zmian, w jakim idzie świat. Zmieniają się modele pracy, osoby pracujące na etacie mają swoje dodatkowe działalności - mówi Joanna Rutkowska, dyrektorka HR w agencji zatrudnienia Trenkwalder Polska. Szymon Starnawski /Polska Press
Nowelizacja Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw jest już opublikowana w „Dzienniku ustaw”. Zmiany prawne wejdą w życie niebawem. Czy są to już zmiany na stałe i na zawsze? Jak oceniła dyrektorka HR w agencji zatrudnienia Trenkwalder Polska Joanna Rutkowska, ta nowelizacja jest w pewnym sensie usankcjonowaniem kierunku zmian, w jakim idzie świat - zmieniają się modele pracy. Andrzej Duda, prezydent RP podpisał nowelizację 24 marca br.

Spis treści

Modele pracy – w jaki sposób pracujemy obecnie?

Nowelizacja Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw wdraża dwie unijne dyrektywy. Dotyczą one tzw.

  • work-life balance
  • i dyrektywy rodzicielskiej.

Unijna dyrektywa o tzw. work-life balance ma za zadanie poprawić zasady pracy, tak aby te były przejrzyste i przewidywalne w całej Unii Europejskiej. W tzw. dyrektywie rodzicielskiej chodzi m.in. o urlopy i czas pracy, w tym o urlop rodzicielski.

– Ta nowelizacja jest w pewnym sensie usankcjonowaniem kierunku zmian, w jakim idzie świat. Zmieniają się modele pracy, osoby pracujące na etacie mają swoje dodatkowe działalności. Z punktu widzenia pracodawcy, na pewno istotne będzie w tym przypadku dokładne opisanie stanowiska pracy i zasad odbioru efektów pracy pracownika. Dzięki temu pracodawca będzie miał poczucie, że pracownik wykonuje powierzone mu obowiązki w 100 proc. i równoległe zatrudnienie nie wpływa na jego efektywność u danego pracodawcy – powiedziała cytowana w komunikacie Joanna Rutkowska, dyrektorka HR w agencji zatrudnienia Trenkwalder Polska.

Zgodnie z nowymi przepisami pracownik będzie miał prawo do:

  • bezpłatnego urlopu opiekuńczego w wymiarze pięciu dni w roku kalendarzowym, aby zapewnić osobistą opiekę lub wsparcie krewnemu lub osobie pozostającej we wspólnym gospodarstwie domowym;
  • urlopu ojcowskiego, którego wymiar nie będzie uzależniony od pozostawani matki dziecka w zatrudnieniu (ubezpieczeniu) w dniu porodu.

Nowelizacja wprowadza także możliwość skorzystania ze zwolnienia od pracy „z powodu działania siły wyższej” do wykorzystania w pilnych sprawach rodzinnych w wymiarze dwóch dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym z zachowaniem prawa do połowy wynagrodzenia.

Czy urlop rodzicielski będzie się cieszył powodzeniem?

– Ustawodawca zauważa, że pracownicy pełnią równolegle wiele różnych ról, w tym opiekuńcze. Szkoda tylko, że zaproponowany urlop będzie urlopem bezpłatnym, a co za tym idzie, nie wróżę mu wielkiej kariery. Szczególnie że mamy obecnie funkcjonujące rozwiązanie w postaci zwolnienia lekarskiego na opiekę nad członkiem rodziny, które może trwać nawet do 14 dni, a wysokość zasiłku opiekuńczego wynosi 80 proc. wynagrodzenia – zaznaczyła Rutkowska.

Jak dodaje – na rynek pracy wchodzi nowe pokolenie, dla którego aspekty życia osobistego, prywatnego, łączenie różnych ról, w tym rodzicielskich jest bardzo ważne.

– Jednak realne zaistnienie tej zmiany to kwestia lat. Wymaga to przede wszystkim zmiany mentalnej – po stronie pracowników i pracodawców, którzy będą musieli myśleć o rodzicach „po równi”, w takim sensie, że mężczyźni również mają dzieci i obowiązki wychowawcze wobec nich. Obecnie nadal głównie kobiety biorą urlopy rodzicielskie. Decydują o tym także warunki finansowe całej rodziny, a niestety w większości przypadków to mężczyźni zarabiają więcej – podkreśliła.

Ekspertka zaznacza także, że 70 proc. pensji w przypadku urlopu rodzicielskiego pobranego przez mężczyznę może być dużym uszczerbkiem finansowym dla rodziny i determinować rezygnację ojców ze swojej części urlopu rodzicielskiego.

Kodeks pracy – nowelizacja ułatwia obieg cyfrowych dokumentów

Nowelizacja umożliwi szersze stosowanie elastycznej organizacji pracy, w tym pracę zdalną, elastyczne rozkłady czasu pracy (ruchomy czas pracy, indywidualny rozkład czasu pracy, weekendowy system czasu pracy, system skróconego tygodnia pracy i przerywany czas pracy) i pracę w niepełnym wymiarze czasu.

Funkcjonować będą także zakazy zabraniania pracownikowi jednoczesnego pozostawania w stosunku pracy z innym pracodawcą, a także jego niekorzystnego traktowania z tego tytułu.

– Ustawodawca zauważył, że świat poszedł w kierunku cyfrowym i oprócz dotychczas obowiązujących wszelkiego rodzaju wniosków i dokumentacji w formie pisemnej, dodano wersję elektroniczną, jako tak samo wiążącą. To jest zmiana rewolucyjna, pozwalająca normalnie funkcjonować w obecnej zdalnej czy hybrydowej rzeczywistości. Natomiast rodzi to konkretne obowiązki po stronie pracodawcy i angażuje działy IT, bo wszystkie te zmiany muszą znaleźć odzwierciedlenie w systemach kadrowo-płacowych i informatycznych firm umożliwiających składanie i procesowanie wniosków drogą elektroniczną – powiedziała Rutkowska.

Zgodnie ze zmianami umów o pracę pracownik, który wykonywał pracę co najmniej sześć miesięcy, będzie miał prawo wystąpić, raz w roku, o zmianę rodzaju umowy na umowę o pracę na czas nieokreślony lub o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiany w Kodeksie pracy potwierdzają kierunek, w jakim zmierza świat. Modele pracy mogą zmienić się na stałe - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński