Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zniknie podatek przy zakupie pierwszego mieszkania, pojawi się nowy podatek przy zakupie szóstego. Co planuje Ministerstwo Rozwoju?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Likwidacja podatku PPC przy zakupie pierwszego M to element szeroko pojętej walki z patodeweloperką.
Likwidacja podatku PPC przy zakupie pierwszego M to element szeroko pojętej walki z patodeweloperką. materiały prasowe Ministerstwa Rozwoju i Technologii
Rząd zamierza zlikwidować podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) przy zakupie pierwszego mieszkania – poinformował w piątek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. W ramach walki z patodeweloperką ma za to zostać wprowadzony podwyższony podatek PCC od zakupu szóstego i kolejnych lokali.

Spis treści

Podatek PCC od zakupu pierwszego mieszkania zniknie – zapowiedziało Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Szef MRiT poinformował podczas piątkowej konferencji prasowej, że rząd zamierza zlikwidować podatek od czynności cywilnoprawnych przy zakupie pierwszego mieszkania na rynku wtórnym. Dodał, że jest to rozwiązanie, które ma służyć młodym ludziom i pozwolić im nieco zaoszczędzić.

– To jest absolutna rewolucja, która przyniesie wymierne efekty. Przy zakupie pierwszego mieszkania o wartości 450 tys. zł oszczędność dla Kowalskiego to 9 tys. zł – podkreślił Buda.

Przypomnijmy, że podatek od kupna mieszkania płaci się dziś zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, są to jednak dwa różne podatki. W przypadku mieszkania od dewelopera trzeba bowiem uiścić podatek VAT (zwykle wliczony w cenę nieruchomości), a na rynku wtórnym – właśnie podatek PCC.

W ocenie ministra Budy likwidacja tego drugiego podatku będzie ogromną ulgą dla tych, którzy planują zakup pierwszego mieszkania w najbliższym czasie, nie tylko przy wykorzystaniu tzw. bezpiecznego kredytu.

Rząd uderzy w osoby hurtowo kupujące mieszkania. Zapłacą dodatkowy podatek

Minister odniósł się również do planowanych rozwiązań, jakie mają zostać przyjęte w ramach zapowiadanego ograniczenia hurtowych lub spekulacyjnych zakupów mieszkań. Jak powiedział, jego zdaniem nowe rozwiązania nie zablokują inwestorom możliwości inwestowania, ale ustabilizują sytuację na rynku.

– Podatek od czynności cywilnoprawnych wyniesie 6 proc. od szóstego mieszkania w danej inwestycji, w danym bloku. Dotyczyć to będzie także funduszy inwestycyjnych. Jeśli będą kupowały cały blok, więcej niż sześć mieszkań w danym budynku, będą płaciły 6-proc. podatek od czynności cywilnoprawnych – przekazał szef MRiT.

Waldemar Buda zaznaczył także, że planowane rozwiązania są neutralne budżetowo, a pieniądze uzyskane z podatku wrócą do obywateli.

– To, co zyskamy z wyższego podatku w ramach funduszy inwestycyjnych, przekazujemy młodym ludziom. To się zbilansuje jeden do jednego – powiedział minister.

Będzie walka z patodeweloperką. Zmiany obejmą m.in. balkony i place zabaw

Podczas konferencji przybliżono także planowane przez rząd rozwiązania mające zapobiegać patodeweloperce, które zapowiadano już jakiś czas temu. Jak ujawniono, projekt zmiany rozporządzenia ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, jest już gotowy i wkrótce zostanie upubliczniony.

Wśród rozwiązań, które znajdą się w projekcie, minister wymienił zwiększenie odległości między budynkami znajdującymi się na sąsiadujących działkach. Obecnie to 4 m do granicy działki, czyli minimum 8 m między budynkami; po zmianie ma być to minimum 5 m do granicy działki, czyli 10 m między budynkami.

Zostanie też wprowadzona minimalna powierzchnia lokalu użytkowego: 25 m kw. Ma to nie dotyczyć lokali na parterze lub pierwszym piętrze, które są dostępne bezpośrednio z ulicy. Jak tłumaczył Buda, celem jest wyeliminowanie częstych dziś sytuacji, w których lokale użytkowe są sprzedawane jako lokale inwestycyjne i wykorzystywane jak pełnowartościowe mieszkania do mieszkania na stałe. Zasada minimalnego metrażu 25 m kw. nie będzie obejmować akademików, hoteli i aparthoteli.

Kolejne zmiany to:

  • obowiązkowe place zabaw o powierzchni minimum 20 m kw. przy budynkach powyżej 20 mieszkań (w przypadku 21–50 mieszkań powierzchnia placów zabaw powinna wynosić 1 m kw. na każde mieszkanie; przy budynkach z 51–100 mieszkaniami min. 50 m kw., a przy inwestycjach od 101 do 300 mieszkań na każdy lokal ma przypadać min. 0,5 mkw. placu; przy blokach powyżej 300 mieszkań plac zabaw będzie miał powierzchnię min. 300 m kw.);
  • konieczność zapewnienia 20 proc. terenu biologicznie czynnego na ogólnodostępnych placach i rynkach;
  • pomieszczenia lub wiaty na rowery i wózki, którego powierzchnia wynosiłaby co najmniej 15 m kw.

Kolejna zmiana dotyczy budowy balkonów. Po zmianie przepisów będą obowiązywały zasady dotyczące przegród między balkonami. Określona zostanie minimalna wysokość i szerokość przegrody; będą musiały one też przepuszczać odpowiednią ilość światła. Wśród rozwiązań, które mają się znaleźć w rozporządzeniu, zaproponowano też podwyższoną izolację akustyczną drzwi wejściowych. Dodatkowo deweloper powinien poinformować klienta, czy zostało wykonane badanie poziomu akustyki mieszkania.

(PAP)

kmz/ mk/

Oprac. PZG

Przechowywanie w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rozwoju i Technologii
Warszawa, Pl. Trzech Krzyży 3/5
Autopromocja

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński