MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Złotówki są do wzięcia

Artur Kostecki
Rękę niepełnosprawnym podała niedawno sieć Carrefour, zatrudniając w kasach osoby niedosłyszące i głuchonieme.
Rękę niepełnosprawnym podała niedawno sieć Carrefour, zatrudniając w kasach osoby niedosłyszące i głuchonieme. Jerzy Dudek/Fotorzepa
Pracodawcy boją się zatrudniania osób niepełnosprawnych. Niepotrzebnie. Oprócz dobrych fachowców, mogą zyskać również sporo pieniędzy.

Wielu właścicieli firm nawet chciałoby przyjąć osobę niepełnosprawną, ale część z nich nie ma po prostu wiedzy o tym, jak to zrobić lub z jakimi wymiernymi korzyściami się to wiąże.

Od 1 stycznia 2004 roku obowiązują np. znowelizowane przepisy dotyczące zatrudniania osób niepełnosprawnych. Jest w nich mowa o dofinansowaniach związanych z przyjęciem do pracy np. osoby na wózku inwalidzkim.

Na kogo?

Dofinansowanie przysługuje tylko na osoby, które nie osiągnęły wieku emerytalnego. Pracodawca może otrzymać wsparcie do wypłaconego niepełnosprawnemu wynagrodzenia. W tym przypadku ustawodawca ma na myśli pensję nie pomniejszoną o obowiązkowe składki na ubezpieczenie ani o zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Prawidłowość danych przekazanych w sprawie dofinansowania przez szefa osoby niepełnosprawnej może być weryfikowana przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Dla kogo?

Uprawnionym do ubiegania się o dofinansowanie może być: zakład pracy chronionej, pracodawca zatrudniający co najmniej 25 osób w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości minimum 6 procent.

Dofinansowanie nie przysługuje pracodawcom nieosiągającym ustawowego wskaźnika zatrudnienia niepełnosprawnych.

Są pieniądze

Kwota miesięcznego dofinansowania uzależniona jest od wymiaru pracy niepełnosprawnego oraz stopnia niepełnosprawności, szczególnych schorzeń zatrudnionego, typu pracodawcy, który zatrudnia niepełnosprawnego.

Pracodawcy prowadzący zakład pracy chronionej otrzymają dofinansowanie w wysokości: 130 procent najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności. 110 procent najniższej pensji przysługuje w przypadku osób umiarkowanie niepełnosprawnych i 50 procent w przypadku lekkiego stopnia niepełnosprawności.

Pracodawcy zatrudniający co najmniej 6 procent pracowników niepełnosprawnych, otrzymają dofinansowanie w wysokości 70 procent powyższych kwot oraz 90 procent w przypadku, gdy dofinansowanie dotyczy osób, u których stwierdzono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, epilepsję oraz pracowników niewidomych. Dofinansowanie wynagrodzeń to nie wszystko na co mogą liczyć pracodawcy zatrudniający niepełnosprawnych. Przedsiębiorcom przysługują również ulgi w składkach na ZUS. W celu ich uzyskania pracodawca zaznacza odpowiedni kod w deklaracji rozliczeniowej składanej do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Funkcjonują również ulgi we wpłatach na PFRON. Kwota miesięcznego obniżenia wpłaty na PFRON nie może przekroczyć 80% kwoty należnej Funduszowi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński