MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowy kręgosłup – 8 kroków w profilaktyce bólu kręgosłupa i rozwoju zwyrodnień

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Już 86 proc. osób cierpi z powodu bólu pleców, a od początku pandemii liczba Polaków z tym problemem wzrosła o 13 procent! Powodem pogorszenia się stanu zdrowia jest brak ruchu oraz przybieranie nieprawidłowych pozycji podczas siedzenia, spania i używania urządzeń mobilnych. Gdy boli kręgosłup, trzeba działać zanim dolegliwości nieodwracalnie się pogłębią! Sprawdź 8 zdrowych nawyków dla kręgosłupa polecanych przez fizjoterapeutów! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Już 86 proc. osób cierpi z powodu bólu pleców, a od początku pandemii liczba Polaków z tym problemem wzrosła o 13 procent! Powodem pogorszenia się stanu zdrowia jest brak ruchu oraz przybieranie nieprawidłowych pozycji podczas siedzenia, spania i używania urządzeń mobilnych. Gdy boli kręgosłup, trzeba działać zanim dolegliwości nieodwracalnie się pogłębią! Sprawdź 8 zdrowych nawyków dla kręgosłupa polecanych przez fizjoterapeutów! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. serezniy/123RF
Ból kręgosłupa to problem, który dotyka 86 proc. Polaków – to dane już z czasów pandemii, choć liczba ta jest z pewnością niedoszacowana. Dla wielu osób ból pleców czy szyi jest dolegliwością chroniczną, która utrudnia codzienne funkcjonowanie i znacząco pogarsza jakość życia. Znacznie łatwiej niż go leczyć jest jednak zapobiegać jego powstawaniu. Sprawdź 8 podstawowych zaleceń fizjoterapeutów, które pozwolą odciążyć kręgosłup i lepiej zadbać o jego zdrowie.

Spis treści

Ból pleców zmorą Polaków

Zdrowy kręgosłup to przede wszystkim zasługa prawidłowych nawyków, a zwłaszcza tych związanych z siedzeniem, spaniem i używaniem urządzeń mobilnych. Spędzanie czasu w nieprawidłowej pozycji i brak aktywności mięśniowej przyczyniają się do rozwoju bólów szyi, jak również odcinka piersiowego i lędźwiowego kręgosłupa.

Ból pojawiający się w różnych odcinkach kręgosłupa to sygnał, że konieczna jest zmiana codziennych przyzwyczajeń, zanim problemy poważnie się pogłębią, a nawet staną się niemożliwe do całkowitego wyleczenia.

Zobacz: Najlepsze ćwiczenia na ból pleców. Sprawdź, które ćwiczenia wzmacniają kręgosłup, a których nie wykonywać.

Według danych sprzed pandemii COVID-19 ból kręgosłupa dotykał w pewnym momencie życia nawet 84 proc. dorosłych mieszkańców Polski, a u niemal 70 proc. osób miał on charakter nawracający.

Nasilenie się w okresie pandemii dolegliwości w obrębie pleców deklaruje w badaniach aż 13 procent Polaków. Zgodnie z informacjami dostarczonymi przez panel Ariadna dla Benefit System, pod koniec marca 2021 roku problem bólu kręgosłupa zgłaszało już 86 proc. Polaków, w tym połowa osób cierpiała z ich powodu co najmniej raz w tygodniu.

Z powodu bólu pleców w 3 pierwszych kwartałach 2020 roku Polacy spędzili prawie 7,4 mln dni na zwolnieniach lekarskich (w sumie 20,2 tysięcy lat!) – podaje ZUS. Było to więcej niż w całym roku 2018 czy 2019.

Przeczytaj także:

Problemy z kręgosłupem w pandemii

Przyczyną pogorszenia się stanu zdrowia układu ruchu jest ograniczona aktywność fizyczna oraz praca i nauka zdalna w nieergonomicznych warunkach, które nasilają obciążenie kręgosłupa.

Choć ból pleców znacznie pogarsza jakość życia i utrudnia codzienne funkcjonowanie, przed pandemią tylko połowa doświadczających go osób podejmowała odpowiednie leczenie na koszt NFZ czy prywatnie – wynika z badań przeprowadzonych przez klinikę ortopedyczną Carolina Medical Center. Niestety, dziś dostęp do fizjoterapii jest znacznie bardziej ograniczony.

Leczenie bólu kręgosłupa często nie jest łatwe i wymaga czasu, dlatego warto postawić na jego profilaktykę.

Sprawdź 8 zdrowych nawyków polecanych przez ekspertów Carolina Medical Center, które służą utrzymaniu go w dobrej kondycji i pomagają ograniczyć ryzyko rozwoju dolegliwości!

Dowiedz się także: Co na ból głowy, brzucha czy pleców zamiast tabletki? Te 10 produktów działa skutecznie i bez efektów ubocznych!

Co na ból zamiast tabletki? Wybierz skuteczny środek naturalny, który jest bezpieczniejszy niż leki. Przesuwaj zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Domowe sposoby na ból. Jak je poznasz, raz na zawsze zrezygn...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasta jajeczna z awokado

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zdrowy kręgosłup – 8 kroków w profilaktyce bólu kręgosłupa i rozwoju zwyrodnień - Strona Zdrowia

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński