MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zapłaciłeś za płatne parkowanie, a miejsce nie jest odśnieżone? Ten problem można zgłosić. Tylko gdzie?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Odśnieżanie chodnika – kto ma obowiązek go odśnieżyć? Na tak zadane pytanie zasadniczo jest jedna odpowiedź. To obowiązek właściciela posesji.
Odśnieżanie chodnika – kto ma obowiązek go odśnieżyć? Na tak zadane pytanie zasadniczo jest jedna odpowiedź. To obowiązek właściciela posesji. Andrzej Banaś / Polska Press
Płacenie za parkowanie obowiązuje w centrach największych polskich miast. W związku z inwazją zimy miejsca parkingowe nie zawsze są odśnieżone. Czasami śniegu jest tak dużo, że zrzucany jest na miejsce do zostawienia samochodu. A potem w strefie płatnego parkowania - nie ma gdzie zaparkować. Co można z tym zrobić i do kogo zgłosić reklamację?

Spis treści

Czasami zdarza się, że choć płacimy za parkowanie, mamy specjalnie wykupiony abonament po to, by móc zostawić samochód – miejsce jest nieodśnieżone lub firma usuwająca śnieg postanowiła zostawić go właśnie na naszym miejscu. Co zrobić w takiej sytuacji? Gdyby śnieg nie został zostawiony – prawdopodobnie nie mielibyśmy problemu z pozostawieniem pojazdu.

Odśnieżanie chodnika – kto ma obowiązek go odśnieżyć?

Na tak zadane pytanie zasadniczo jest jedna odpowiedź. To obowiązek właściciela posesji. Jeżeli nasze podwórku graniczy z drogą, to powinniśmy odśnieżyć tę część chodnika, która biegnie wzdłuż naszego podwórza.

Od tej zasady obowiązują pewne wyjątki. Wynika to z ustawy. Takiego obowiązku nie ma, jeżeli chodnik znajduje się w strefie płatnego parkowania i żeby na nim zostawić samochód – trzeba uiścić opłatę. Wówczas nie musimy go samodzielnie odśnieżać. Dotyczy to także miejsc dla niepełnosprawnych i oznaczonych jako „koperty”.

Nieodśnieżone miejsce na płatne parkowanie – do kogo mamy się zwrócić, jeśli śniegu jest tak dużo, że nie możemy zaparkować?

Jeżeli śnieg nie został usunięty i uniemożliwia parkowanie osobom, które mają wykupiony abonament – te powinny się zwrócić do zarządcy drogi, który pobiera opłaty. W gminie powinniśmy szukać specjalnej spółki, która za to odpowiada. Jeśli parking jest prywatny – do jego właściciela, a jeśli spółdzielczy – do spółdzielni.

Z reklamacjami odnośnie odśnieżenia parkingu zwracamy się zawsze do tego samego podmiotu, który pobiera od nas opłaty. Nie trzeba udawać się do zewnętrznej firmy lub osoby odśnieżającej. Te zwykle są wynajęte przez zarządcę parkingu lub drogi.

Która firma odpowiada za odśnieżanie - może być trudne do ustalenia w Warszawie. A to dlatego, że Zarząd Oczyszczania Miasta zawiera z firmami wyłonionymi w przetargach trzyletnie kontrakty na całoroczne utrzymania ulic. Chodzi o drogi, którymi kursują miejskie autobusy.

Odśnieżanie innych ulic zlecają dzielnice, a drogi osiedlowe – administracja danego osiedla. W mniejszych miastach jest łatwiej – zwykle za usuwanie śniegu odpowiada jedna firma.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zapłaciłeś za płatne parkowanie, a miejsce nie jest odśnieżone? Ten problem można zgłosić. Tylko gdzie? - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński