MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Więcej płacą za odśnieżanie dachów, niż parkingów i chodników. Przykładowe oferty pracy z łopatą albo na traktorze

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Prace przy odśnieżaniu większych powierzchni ułatwia ciągnik z rozsiewaczem do piasku i soli.
Prace przy odśnieżaniu większych powierzchni ułatwia ciągnik z rozsiewaczem do piasku i soli. Łukasz Kaczanowski/Polska Press
Śnieżna zima przyszła do Polski już w końcu listopada i powraca także w styczniu. Chodniki, parkingi, dachy to przestrzenie, które trzeba odśnieżyć. Tylko kto ma to robić? Często pracownik sezonowy, którego zatrudnia się właśnie na okres opadów. Ci, których zima zaskoczyła, dopiero szukają takich pomocników do odśnieżania ręcznego albo traktorem. Jaki zarobek proponuje firma, która chce pozbyć się śniegu?

Spis treści

Praca przy odśnieżaniu. Ile można zarobić sezonowo?

Szykuje się sroga zima, więc pracy będzie dużo - pisze autor jednego z ogłoszeń, w którym poszukuje pracowników do odśnieżania. Zima ewidentnie zaskoczyła polskie miasta, ponieważ ogłoszeń nadal jest sporo. Poniżej kilka przykładów z grudnia, stawki podawane w styczniu są podobne lub o kilka złotych wyższe.

Pracownik gospodarczy do odśnieżania oraz innych prac porządkowych potrzebny był na przykład w Łodzi. Praca dodatkowa ma zapewnić zarobek przy pracy na terenach zewnętrznych 25 zł netto za godzinę.

Kolejna firma chciała zatrudnić osoby do odśnieżania peronów stacji i przystanków kolejowych na terenie Krakowa i okolic. Praca odbywa się w grupach kilkuosobowych. Wynagrodzenie zawarte w ogłoszeniu to 24 zł/godz. brutto.

Podczas pracy na wysokości pracownik powinien być zabezpieczony.
Podczas pracy na wysokości pracownik powinien być zabezpieczony. Anna Kaczmarz / Polska Press

Wyższe stawki oferują firmy, które do odśnieżania mają dachy. Ogłoszenie z Rzeszowa zawiera stawkę 40-50 zł za godzinę brutto. Dobrze widziane są badania lekarskie do prac na wysokości. W Gliwicach stawka 40-45 zł na rękę za godz. pracy przy odśnieżaniu dachów płaskich. Pracownicy mają dobę od momentu zgłoszenia zapotrzebowania. Pracodawca wymaga sprawności fizycznej, chęci do pracy, własnego ubioru odpowiedniego do pracy przy odśnieżaniu.

Potrzebni pracownicy do odśnieżania. Stawki godzinowe na sezon 2023/2024

Kolejne przykłady ogłoszeń z początku grudnia 2023 r.:

  • Okolice Katowic. Odśnieżanie dachów płaskich z zapewnieniem transportu dla zespołu odśnieżającego. Stawka 30 zł/godz. na rękę. Praca jest na wywołanie, ale szykuje się naprawdę sroga zima, więc będzie jej dużo.
  • Gdynia. Autor ogłoszenia poszukuje osób do odśnieżania zakładu produkcyjnego, a także osoby do odśnieżania wspólnoty mieszkaniowej. Stawka między 40-50 zł/godz.
  • Bydgoszcz. Poszukuje się tu osób chętnych do pracy przy odśnieżaniu na terenie miasta. Umowa zlecenie od 28 zł/godz. na rękę lub umowa o pracę. Odśnieżanie odbywa się głównie w godzinach nocnych i porannych. Wymagana sprawność fizyczna, mile widziane prawo jazdy kat. B. Wypłatę można dostać w danym dniu po skończonej pracy.
  • Olsztyn. Poszukiwany pracownik do odśnieżania traktorkiem. Wymagana umiejętność jazdy i dyspozycyjność. Stawka 22 zł na godzinę.

Obowiązek odśnieżania chodników i dachów

Strażacy, strażnicy czy policja i nadzór budowlany co roku przypominają o konieczności odśnieżania dachów i chodników. Zwłaszcza w tym pierwszym przypadku mokry ciężki śnieg jest niebezpieczny i może prowadzić nawet do katastrofy budowlanej.

Zgodnie z ustawą Prawo budowlane, obowiązek odśnieżania dachów i usuwania nawisów śniegu i lodu, spoczywa na właścicielach, zarządcach i administratorach obiektów. Szczególna uwaga skierowana jest na bezpieczeństwo obiektów handlowych i użyteczności publicznej, przypominała w poprzednim sezonie zimowym Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach

Za niedopilnowanie usunięcia śniegu z dachu, można spodziewać się mandatu lub nawet zamknięcia obiektu.

Właściciele i zarządcy obiektów o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2 mają obowiązek przeprowadzenia dwa razy w roku kontroli stanu technicznego swoich obiektów.
Inspektorzy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego sprawdzają, czy przestrzegane jest prawo.

Mamy również obowiązek odśnieżania chodnika wzdłuż posesji. Zgodnie z art. 117 Kodeksu wykroczeń, kto nie utrzymuje czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy, podlega karze grzywny do 1 500 złotych albo karze nagany, przypomina policja.

Możemy również ponieść odpowiedzialność cywilnoprawną za wypadki zaistniałe w obrębie swojej nieruchomości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Więcej płacą za odśnieżanie dachów, niż parkingów i chodników. Przykładowe oferty pracy z łopatą albo na traktorze - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński