Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaglądamy do środka. Podziemia Urzędu Wojewódzkiego

Celina Wojda
Dzisiejszy odcinek poświęcamy powojennej część podziemi Urzędu Wojewódzkiego. Piwnice wybudowane przez Niemców zostały przerobione na schrony zaraz po II wojnie światowej. Dlaczego? Bo występowało jeszcze realne zagrożenie, że wybuchnie kolejna wojna.
Dzisiejszy odcinek poświęcamy powojennej część podziemi Urzędu Wojewódzkiego. Piwnice wybudowane przez Niemców zostały przerobione na schrony zaraz po II wojnie światowej. Dlaczego? Bo występowało jeszcze realne zagrożenie, że wybuchnie kolejna wojna. Sebastian Wołosz
Powojenny schron w Urzędzie Wojewódzkim to kolejne miejsce z naszej mapy odwiedzin

Dzisiejszy odcinek poświęcamy powojennej część podziemi Urzędu Wojewódzkiego. Piwnice wybudowane przez Niemców zostały przerobione na schrony zaraz po II wojnie światowej. Dlaczego? Bo występowało jeszcze realne zagrożenie, że wybuchnie kolejna wojna. W tamtych czasach kompetencje wojewody były nieco inne niż teraz i w związku z tym podjęto decyzję o przygotowaniu miejsca na schronienie. Do końca lat 90, XX wieku niewiele osób wiedziało w ogóle o istnieniu tych schronów. Dopiero w okolicach 2001/2002 roku zdjęto klauzulę tajności. Do tego czasu nikt nie miał prawa potwierdzić lub zaprzeczyć istnieniu schronu. Dzisiaj w kilku pomieszczeniach przygotowane są specjalne ekspozycje, nawiązujące do lat powojennych i pokazujące jak życie w schronie mogłoby wyglądać.

Ochrona najważniejsza

Do schronu pod Urzędem Wojewódzkim wchodzi się przez szczelne pancerne drzwi, które miały wytrzymać każdy napór.

- Dookoła widać też uszczelki, które miały chronić przed skażonym powietrzem, wodą - opowiada Jakub Gibowski z centrum prasowego Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Obok drzwi znajdują się specjalne wentylatory, które w każdej chwili można było zamknąć.

Oryginale wyposażenie

Pomieszczeń w schronie jest sporo. Jednak dla zwiedzających przygotowane są trzy. Pierwsze z nich prezentuje ekspozycję związaną ze służbą cywilną. Znajdują się tam wszystkie informacje, które zwykły obywatel może wykorzystać do obrony w czasie wojny.

Z tego pomieszczenia przechodzi się do pokoju łączności. Zachowane tam przedmioty pochodzą dokładnie z tego schronu. Wyposażenie jest autentyczne. Centrale telefoniczne, radiostacje, końcowe stacje rozdzielnicze ze starymi oznaczeniami, mobilne telefony - wszystko to można zobaczyć w tym pomieszczeniu.

Ostatnia wystawa poświęcona jest ochronie chemicznej. Znajdziemy tam maski przeciwgazowe, kombinezony, czynniki chemiczne, apteczki. Co było najważniejsze w chwili zagrożenia? Włożenie stroju OP1 w 45 sek. Tylko to ratowało nam życie.

Gabinet i prysznice

Jeśli schron miałaby chronić wojewodę, to ten musiała mieć też swój gabinet. I faktycznie tak jest. Jedyne pomieszczenie, z którego można wyjść na zewnątrz zostało przystosowane na gabinet wojewody. Znajduje się tam małe biureczko, maszyna do nadawania faksu i drewniane skrzynie na dokumenty, które mogły też służyć jako łóżko!

Budowa schronu zakładała, ze wojewoda i jego urzędnicy będą tam przebywać kilka, a nawet kilkanaście dni. Dlatego nie mogło w nim zabraknąć toalet z natryskami. Codzienna toaleta była możliwa dzięki kabinie prysznicowej i umywalkom.

Osobne instalacje

W schronie znajdują się osobne: pompa wody, agregat prądotwórczy i urządzenie do filtracji powietrza. Bo schron musiał być samowystarczalny. Bo nigdy nie wiadomo, jakie może wybuchnąć niebezpieczeństwo. Co ciekawe wszystkie te urządzenia są sprawne do dziś.

- Zarówno agregat, jak i pompa tlenowa są zarejestrowane i sprawne cały czas - mówi Jakub Gibowski.

Można zwiedzać

Nie każdy wie, że podziemia Urzędu Wojewódzkiego można zwiedzać. Wystarczy tylko wcześniej umówić się np. z biurem prasowym. Zwiedzanie Urzędu możliwe jest w godzinach jego pracy, czyli od 7 do 15.30. Poza tym Urząd Wojewódzki uczstniczy także w Nocy Muzeów i cyklicznie organizuje wydarzenia nawiązujące do historii budynku.

Piszcie do nas

Jeśli macie miejsca, które chcielibyście zobaczyć a nie możecie, to my Wam je pokażemy. Tylko napiszcie do nas, gdzie mamy zajrzeć. Czekamy na wasze propozycje, przysyłajcie maile na adres [email protected] w tytule wpisując: Zaglądamy do środka.

Polecamy na gs24.pl:

>>> [Studniówka 2016: Szczecin, Stargard, Police, Nowogard, Gryfino. WIĘCEJ ZDJĘĆ! »

](http://www.gs24.pl/studniowki/)

Zobacz także: Miss Studniówek 2016. Dodaj zdjęcie!

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński