Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z oficjalnych danych wynika, że bezrobocie w zachodniopomorskim w marcu spadło!

Bogna Skarul
Bogna Skarul
W stosunku do lutego, w marcu pracę znalazło w województwie zachodniopomorskim kolejnych 217 osób. Oficjalnie więc, z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie wynika, że w marcu bezrobocie w naszym województwie nie wzrosło, a wręcz było mniejsze niż miesiąc wcześniej.

- Ale to jeszcze o niczym nie świadczy – zastrzega Andrzej Przewoda, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie. – Dopiero od trzech tygodni sytuacja gospodarcza zaczęła się pogarszać. Zupełnie inaczej to bezrobocie będzie wyglądało pod koniec miesiąca. Ale my zobaczymy to w danych na początku maja.

Dlaczego jeszcze nie widać w oficjalnych zestawieniach wzrostu bezrobocia w zachodniopomorskim?

- Przyczyn jest kilka – przekonują eksperci i wyliczają: - Sytuacja gospodarcza zaczęła się walić gdzieś od 16 marca, a to połowa miesiąca. Teraz przedsiębiorcy robią co mogą, aby utrzymać zatrudnienie, bo pamiętają jeszcze doskonale, jakie jeszcze miesiąc wcześniej mieli kłopoty z pracownikami, niektórym firmom dość dużo czasu i sporo energii pochłonęło skompletowanie dobrej kadry w przedsiębiorstwach.

- A teraz ruszyły programy pomocowe, przedsiębiorcy liczą, że dzięki nim uda im się utrzymać zatrudnienie - podkreślają specjaliści.

Natomiast eksperci nie maja złudzeń.

- To nie nasz pesymizm, ta zwykłe dane – przekonują.

Z danych jakie zebrała firma LMC – właściciel aplikacji Praca za Rogiem wynika, że 2/3 aktywnych zawodowo respondentów dostrzega wpływ epidemii na swoją pracę. Dla 40 proc. z nich wiąże się ona ze spadkiem poziomu wynagrodzenia. Najbardziej dramatyczny efekt – zwolnienie lub kompletny brak zleceń – deklaruje 5 proc. badanych. Ale jednocześnie 57 proc. wszystkich ankietowanych szuka pracy, a 25 proc. zatrudnionych z wysokim prawdopodobieństwem przewiduje jej utratę w najbliższym czasie.

Co szósty respondent zapytany o to, jaką zmianę w ramach swojego zatrudnienia odczuwa najsilniej, wskazał spadek popytu. Niemal co dziesiąty wymienił zmianę pracy z biurowej na zdalną, a 6 proc. badanych zadeklarowało konieczność przejścia na płatny urlop.

Jak wynika z badania, nieco ponad 25 proc. ankietowanych z wysokim prawdopodobieństwem przewiduje utratę pracy. Najgorsze nastroje panują w sektorze usług – tu prawie co trzeci pracownik (31,5 proc.) twierdzi, że w najbliższym czasie prawdopodobnie zostanie zwolniony.

Badanie zostało zrealizowane przez LMC Polska w dniach 23-26 marca 2020 za pośrednictwem ankiety online. Wzięło w nim udział 11 tys. respondentów – użytkowników aplikacji Praca za Rogiem.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński