Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wzrost zachorowań na COVID-19, RSV i grypę. Szczepienia najlepszą profilaktyką

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Specjaliści niezmiennie przypominają, że najlepszą profilaktyką grypy są szczepienia
Specjaliści niezmiennie przypominają, że najlepszą profilaktyką grypy są szczepienia archiwum
Inspekcja Sanitarna odnotowała wzrost zachorowań na grypę i RSV. Jesteśmy w szczycie tzw. sezonu grypowego.

Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Szczecinie monitoruje i rejestruje zachorowania na choroby dróg oddechowych (co wynika z załącznika do ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi). Co wynika z otrzymanych danych? Odnotowano wzrost zachorowalności na grypę i RSV - dane obejmują okres: między listopadem 2023 a połową stycznia 2024 r.

- Sezon zimowy to okres, kiedy zgłaszalność na takie choroby jak grypa i RSV wzrasta, co odnotowujemy w co dwutygodniowych sprawozdaniach - tłumaczy Małgorzata Kapłan, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie.

Ze statystyk Sanepidu wynika, że od jesieni liczba zachorowań ciągle rośnie - najszybciej, w pierwszych tygodniach nowego roku.
W przypadku RSV, od 1 do 15 stycznia zgłoszono 280 przypadków RSV z czego aż 150 zachorowań dotyczyło dzieci do 2 roku życia. 75 osób z powodu zakażenia wirusem wymagało leczenia w warunkach szpitalnych. Dla porównania, w listopadzie zarejestrowano 72 przypadki RSV a w grudniu 389.

Podobnie wygląda sytuacja dotycząca zachorowań na grypę. Od 1-15 stycznia zgłoszono do Inspekcji Sanitarnej 260 przypadków grypy (potwierdzonej badaniami laboratoryjnymi), z czego 34 osoby wymagały leczenia w szpitalu.

- W listopadzie zarejestrowaliśmy 46 przypadków grypy - informuje Małgorzata Kapłan. - W grudniu - 259.

Specjaliści niezmiennie przypominają, że najlepszą profilaktyką grypy są szczepienia - a także zbilansowana dieta, aktywność fizyczna, unikanie dużych skupisk ludzkich. Szczególnie, gdy ktoś wykazuje już objawy chorobowe.

- Przypominamy również, że chory powinien zostać w domu, by nie narażać na zachorowanie innych osób - dodaje rzeczniczka WSS-E.

Dzieci i osoby starsze to grupa, która jest szczególnie narażona na zachorowanie wywołane wirusem RSV. Wirus przenosi się drogą kropelkową np. podczas kichania i kaszlu. Może też przenosić się drogą kontaktową poprzez zanieczyszczone powierzchnie (np. zabawek) wydzielinami z dróg oddechowych. Na ciężki przebieg choroby narażone są najmłodsze dzieci, dlatego warto by rodzice nie bagatelizowali objawów chorobowych. Wszelkie objawy chorobowe powinny być konsultowane z lekarzem pierwszego kontaktu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński