MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa na płocie przy placu budowy Muzeum Przełomów [zdjęcia]

Marek Rudnicki
Wystawa "Obrazy Pamięci" pokazuje ważne, przełomowe wydarzenia w dziejach Szczecina i Pomorza Zachodniego, od momentu tuż przed wybuchem II wojny do przełomu ustrojowego w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.
Wystawa "Obrazy Pamięci" pokazuje ważne, przełomowe wydarzenia w dziejach Szczecina i Pomorza Zachodniego, od momentu tuż przed wybuchem II wojny do przełomu ustrojowego w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Sebastian Wołosz
Niecodzienna wystawa na placu Solidarności zastąpiła częściowo blaszany płot wokół inwestycji. Wielu przechodzących przystawało i oglądało.
Wystawa na budowie Muzeum Przełomów w Szczecinie

Wystawa na budowie Muzeum Przełomów w Szczecinie

Organizatorem ekspozycji jest Muzeum Narodowe w Szczecinie, które buduje Muzeum Przełomów. Kuratorem - Agnieszka Kuchcińska, pomysłodawca muzeum. Otwierający wystawę dyrektor Muzeum Narodowego Lech Karwowski zapowiedział, że otwarcie Centrum Dialogu Przełomy nastąpi już we wrześniu przyszłego roku.

- Przez 20 lat pracy dziennikarskiej rozmawiałam z ludźmi i ta wystawa pokazuje najczęściej powtarzające się tematy ich wspomnień i przełomów w życiu - mówi Agnieszka Kuchcińska. - Pokazuje też ideę przyszłego muzeum i tego, o czym będzie mówić.

Anna Mieczkowska, wicemarszałek województwa przyznaje, że pozornie drobna ekspozycja zrobi na niej duże wrażenie.

- Byłam jeszcze licealistką, gdy rozpoczęły się bunty robotnicze i teraz patrząc na fotografie wspomnienia wracają jak żywe - mówi. - Bardzo dobrze dobrano te plansze, z dużym wyczuciem.

Pierwsza plansza pokazuje przyjazd Adolfa Hitlera do Szczecina. To wówczas otrzymał honorowe obywatelstwo miasta, nie odebrane mu do dziś. Przejeżdża most na Szosie Poznańskiej w drodze do Szczecina. Na ostatniej planszy ukazana jest zdejmowana gwiazda radziecka z pomnika przy pl. Żołnierza. Nie zginęła, jest przechowywana w Muzeum Narodowym i znajdzie się na ekspozycji w przyszłym muzeum.

- Społeczeństwo często zapamiętuje nie całość zdarzeń, a chwile przełomowe i na ich podstawie tworzy wspomnienia - mówi Jacek Jekiel, dyrektor ds. kultury urzędu marszałkowskiego. - Naszą rolą, tych którzy wiele z tych przełomów przeżyli, jest pokazanie młodzieży historii, ale tak ciekawie, by ich to zainteresowało.

Podobne zdanie mają uczestnicy pokazanych na fotografiach okresów przełomowych.
- Jak byłem młody, też mnie historia za bardzo nie interesowała, a zaczęła dopiero, gdy podrosłem - przyznaje Stanisław Wądołowski, zastępca Wałęsy w pierwszym okresie Solidarności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński