MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wycofane popularne żelki. Mogą uszkodzić DNA w komórkach. Nie dawaj ich dzieciom!

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Żelki dla dzieci zostały wycofane ze sprzedaży. Federalny Urząd Ochrony Konsumentów i Bezpieczeństwa Żywności (BVL) opublikował ostrzeżenie dotyczące Sour Patch Kids w smakach tropikalnym i arbuzowym. Dotyczy to wszystkich partii i wszystkich rozmiarów opakowań, które zawierających dodatek E 171. Sprawdź, o jakie żelki dokładnie chodzi.

Spis treści

Żelki dla dzieci z niebezpieczną substancją. Mogą działać genotoksycznie

Federalny Urząd Ochrony Konsumentów i Bezpieczeństwa Żywności (BVL) z Niemiec ostrzega przed żelkami Sour Patch Kids o smakach tropikalnym i arbuzowym. Wycofane żelki mają na opakowaniu napis „Titanium Dioxide” w języku angielskim, co oznacza obecność dwutlenku tytanu. Wycofane żelki zostały wyprodukowane w Turcji dla Mondelez Global LLC.

Żelki i znak ostrzeżenia
Żelki zostały wycofane ze sprzedaży ze względu na zawartość niebezpiecznego dwutlenku tytanu. freepik

– Nie można wykluczyć działania mutagennego (genotoksyczności) – podaje portal produktwarnung.de, na którym zostało opublikowane ostrzeżenie.

Dwutlenek tytanu na produktach spożywczych ma symbol E171 i w 2021 r. został uznany za niebezpieczny, jeżeli jest stosowany jako dodatek do żywności.

– Zalecamy, aby nie podawać tych produktów dzieciom! – czytamy na produktwarnung.de

Uwaga! Popularne lody wycofane ze sprzedaży. Mogą zawierać odłamki metalu i plastiku

Wycofane żelki. Szczegóły dotyczące produktu

Żelki Sour Patch Kids, które zostały wycofane ze sprzedaży ze względu na zawartość niebezpiecznego dwutlenku tytanu, są dostępne w opakowaniach po 99 g i 102 g. Smaki potencjalnie niebezpiecznych żelków to tropikalny i arbuzowy. Ostrzeżenie dotyczy żelków o każdej dacie produkcji, jak i okresie trwałości.

Szczegóły dotyczące wycofanego produktu:
Artykuł: żelki Sour Patch Kids
Smaki: tropikalny i arbuzowy
Wielkość opakowania: 99 g i 102 g
Okres trwałości: wszystkie
Data produkcji: wszystkie
Oznakowanie partii: dotyczy wszystkich partii zawierających składnik E171 lub dwutlenek tytanu.

– Ponieważ nie ma dostępnych informacji dotyczących zwrotów, zalecamy ich zwrot do odpowiednich punktów sprzedaży z odniesieniem do niniejszego powiadomienia – podaje niemiecki portal produktwarnung.de.

Najgorsze słodycze? To na pewno żelki! To trzeba wiedzieć o gumowych misiach i witaminach do żucia

Czy E171 jest szkodliwy? Dwutlenek tytanu może powodować raka

Dwutlenek tytanu to składnik wybielający, który jest stosowany w żywności, kosmetykach i innych produktach. Agencja Żywności i Leków (FDA) uważa go za bezpieczny, ale wysokie spożycie może być szkodliwe. Inaczej E171 jest postrzegane w Europie.

– W 2021 r. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) stwierdził, że nie można już uznawać go za bezpieczny (z uwagi na szereg wątpliwości oraz obawy o genotoksyczność). Komisja Europejska zdecydowała więc o zakazie stosowania dwutlenku tytanu w żywności – podaje Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Dwutlenek tytanu to bezwonny proszek, który poprawia biały kolor lub nieprzezroczystość żywności i produktów dostępnych bez recepty, w tym śmietanek do kawy, cukierków, filtrów przeciwsłonecznych i pasty do zębów.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wyraził obawy, że dwutlenek tytanu, który jest stosowany jako dodatek żywności, może uszkadzać DNA i potencjalnie prowadzić do raka. Choć po zjedzeniu czegoś, co zawiera dwutlenek tytanu, organizm wchłania niski poziom jego cząsteczek, to cząsteczki mogą się gromadzić w miarę spożywania większej ilości żywności z tym dodatkiem.

Szkodliwe E-dodatki do żywności. Tym trują nas producenci. Które E mogą szkodzić? Dlaczego nie wszystkie dodatki do żywności są bezpieczne

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wycofane popularne żelki. Mogą uszkodzić DNA w komórkach. Nie dawaj ich dzieciom! - Strona Zdrowia

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński