MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybudować nowy dom czy kupić i modernizować stary?

Artur Kostecki
Fot. Stock
W ostatnich latach obserwujemy wzmożoną aktywność inwestorów podejmujących budowę domów jednorodzinnych. Jak grzyby po deszczu w sąsiedztwie miast wyrastają nowe dzielnice.

Dla wielu z nas własny dom to już nie tylko marzenie, ale realna rzeczywistość. Jednak, aby te marzenia zrealizować, trzeba mieć wytyczony cel, starannie przemyślane plany i świadomość, że ich realizacja pochłonie wiele czasu, energii i pieniędzy.

Dom daje poczucie stabilności i przynależności do lokalnej wspólnoty, więcej przestrzeni, którą można zorganizować w sposób odpowiadający naszym wymaganiom i potrzebom rodziny. Ale także może być przedmiotem doskonałej inwestycji kapitałowej. Kupiony przy pomocy kredytu hipotecznego - powodzeniem cieszy się kredyt wspomagany przez państwo "Dla Rodziny" - stanowi już naszą własność, a miesięczne spłaty są swego rodzaju oszczędnością.

Wielu przyszłych właścicieli chciałoby kupić nowe domy, jednak nielicznych na to stać. Z drugiej jednak strony wielu klientów woli domy stare, o unikatowych cechach, a do tego przy relatywnie niższej cenie można pozwolić sobie na zakup domu o większej powierzchni. Ich zaletą jest często bardzo dobra lokalizacja, na zagospodarowanych osiedlach z urządzonymi drogami osiedlowymi i co nie jest bez znaczenia, możliwość natychmiastowego zamieszkania.

Nowe domy są zwykle zlokalizowane w rejonach gdzie ich wielkość, styl, standard wykończenia są podobne. Mają one wydajniejsze systemy ogrzewania, lepszą izolację cieplną i wykonane są z materiałów o wyższej jakości. Ich utrzymanie jest zazwyczaj tańsze.

Jedyną ich wadą jest wysoka cena. Mimo to ich nabywcy przeprowadzając rachunek ekonomiczny dochodzą do wniosku, że wysokie nakłady finansowe poniesione na zakup rekompensowane są tańszą ich eksploatacją. Stwierdzają także, że wysoka cena kupna nowego domu jest porównywalna z kosztami zakupu i następnie modernizacji starszego domu.

Większość potencjalnych nabywców zastanawia się nad znaczeniem lokalizacji - czy dom ma być położony blisko miejsca pracy, czy centrum, czy też może szkoły lub przedszkola. Nabywcy muszą sobie odpowiedzieć na pytanie: czy jestem gotów poświęcać więcej czasu na dojazd do miasta, ale mieć dom z dużym ogrodem? Czy też, jak ważny jest dla mojej rodziny dostęp do komunikacji miejskiej czy też odległość do szkoły lub sklepów?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński