MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2020: Episkopat apeluje do rządu i opozycji o wypracowanie porozumienia w sprawie wyborów prezydenckich

BR/Biuro Prasowe Jasnej Góry
Uroczystości 3 maja na Jasnej Górze
Uroczystości 3 maja na Jasnej Górze Twitter Jasna Góra
Z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski i najwyższych władz państwowych na Jasnej Górze odbyły się główne uroczystości 3-majowe. - W Kaplicy Matki Bożej odprawiona została Msza św., w czasie której złożony został nowy Akt Zawierzenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Królowej Polski. Zawierzenia dokonał Przewodniczący Konferencji Episkopatu abp Stanisław Gądecki - informuje Biuro Prasowe Jasnej Góry. W mszy świętej uczestniczyła marszałek Sejmu, Elżbieta Witek.

Jak informuje Biuro Prasowe Jasnej Góry, w uroczystościach udział wzięło kilkunastu księży biskupów i arcybiskupów na czele z abp. Wojciechem Polakiem, Prymasem Polski, a także przedstawiciele wspólnoty paulińskiej: o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry i o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu. Obecna była także Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek. Modlili się także przedstawiciele Rycerstwa Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy i Bractwa Królowej Polski.

Słowa powitania skierował o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów:

- Przeżywamy wywołany epidemią czas zagrożenia i niepokoju, który dla każdego z nas i dla całej ludzkości, jest wielkim wołaniem o pokorę i uznanie siebie za stworzenie, a nie za Pana. Wpatrujemy się w Maryję stojąca pod krzyżem, która jest dla nas Matką nadziei, bo nie pozwoliła, by rozpacz ograniczyła Jej horyzonty. Stała, bo ufała Bogu. Doświadczając kruchości życia i słabości ludzkich poczynań pragniemy wraz z Maryją stać pod krzyżem i Jej zawierzyć nasze rodziny i nas samych, Ojczyznę naszą i to wszystko, co służy prawdzie i odnowie. Przynosimy nasze dziś do stóp Pani Jasnogórskiej. Równocześnie pragniemy wyprosić łaskę, ażeby wszystkie szlachetne poczynania, które zmierzają do ochrony życia ludzkiego jak i odnowy życia narodu, znalazły dla siebie właściwą drogę i właściwe zrozumienie. Królowo Polski, to wszystko co przepełnia nasze serca, radości i troski, składamy w Twych Matczynych dłoniach - mówił o. Arnold Chrapkowski.

Jak zauważył we wstępie homilii abp Stanisław Gądecki tegoroczne uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski z powodu panującej na świecie i w Polsce epidemii przeżywane są w niecodziennych okolicznościach.

- Dzisiaj przychodzimy, aby się duchowo wzmocnić rozważając sześć kwestii: najpierw skutki panującej u nas epidemii, następnie rolę Konstytucji Majowej, tak silnie związanej z dzisiejszą datą, dalej problem czekających nas wyborów prezydenckich, postać kard. Stefana Wyszyńskiego, osobę św. Jana Pawła II w setną rocznicą jego urodzin oraz – na koniec – postać Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i Jej rolę w Bitwie Warszawskiej – wyliczał główne punkty swojej homilii abp Gądecki.

- Pierwsza kwestia to panująca u nas epidemia. Na jej temat kard. Robert Sarah ofiaruje nam bardzo ciekawą refleksję. Wskutek pojawienia się koronawirusa – mówił arcbiskup. - W kilka tygodni runęła wielka ułuda materialistycznego świata. Jeden mikroskopijny wirus rzucił na kolana zadowolony z siebie świat, który sądził, że jest w stanie pokonać wszystko. A oto pojawiła się jedna epidemia i rozwiała dym naszych złudzeń a wszechmocny człowiek ukazał się nagi. Potrzeba było wirusa, żebyśmy zamilkli. Gdy wszystko się rozpada, pozostają tylko więzi małżeństwa, rodziny i przyjaźni. Odkryliśmy na nowo, że jesteśmy powiązani niewidocznymi, lecz niemniej rzeczywistymi więziami danego narodu. Odkryliśmy, że zależymy od Boga.

W dalszej części homilii abp Gądecki nawiązał do obchodzonej dziś rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz wyborów prezydenckich w Polsce.

- W odpowiedzi na mnożące się pytania o stanowisko polskich biskupów w tej materii Rada Stała KEP wydała Słowo, w którym zwraca uwagę na „słuszną autonomię porządku demokratycznego” i przypomina, że „Kościół nie ma mandatu, by uczestniczyć w czysto politycznych sporach na temat formy, czy terminu wyborów, a tym bardziej, by opowiadać się za tym lub innym rozwiązaniem. Misją Kościoła w takiej sytuacji jest zawsze, pełne życzliwości, przypominanie o szczególnej, moralnej i politycznej odpowiedzialności, jaka spoczywa na uczestnikach życia politycznego. Członkowie Rady apelują więc do sumień ludzi odpowiedzialnych za dobro wspólne naszej Ojczyzny – tak do sprawujących władzę, jak i do opozycji - aby w tej nadzwyczajnej sytuacji wypracowali wspólne stanowisko, dotyczące wyborów prezydenckich - podkreślił arcybiskup.

- Zachęcają, aby w dialogu między stronami poszukiwać takich rozwiązań, które nie budziłyby wątpliwości prawnych i podejrzenia nie tylko o naruszenie obowiązującego ładu konstytucyjnego, ale również przyjętych w demokratycznym społeczeństwie zasad wolnych i uczciwych wyborów. Proszą, aby - kierując się najlepszą wolą - w swoich działaniach szukali dobra wspólnego, którego wyrazem jest dziś zarówno życie, zdrowie oraz społeczny byt Polaków, jak i szerokie społeczne zaufanie do wspólnie wypracowanych przez lata procedur wyborczych demokratycznego państwa - dodawał arcybiskup Gądecki.

Na zakończenie ks. arcybiskup przypomniał przebieg Bitwy Warszawskiej - Cudu nad Wisłą, podkreślając, że w tym roku obchodzimy 100. rocznicę tego wydarzenia.

Po homilii abp Stanisław Gądecki odczytał nowy Akt Zawierzenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski, nawiązujący do 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II, beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, jak również stulecia ocalenia Polski w Bitwie Warszawskiej.

W Akcie Zawierzenia czytamy m.in.: „Wraz z Maryją, Bogurodzicą Dziewicą, Królową Polski i Świętymi Patronami, błagamy o ratunek dla naszej Ojczyzny w jej dzisiejszym trudnym doświadczeniu. (…) Dzisiaj zawierzamy Tobie naszą Ojczyznę i Naród, wszystkich Polaków żyjących w Ojczyźnie i na obczyźnie. Tobie zawierzamy całe nasze życie, wszystkie nasze radości i cierpienia, wszystko czym jesteśmy i co posiadamy, całą naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński