MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2020. Czas na II turę i bitwę o głosy mieszkańców zachodniopomorskiego

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Minimalne zwycięstwo w naszym województwie odniósł Rafała Trzaskowskiego. Jednak przyglądając się wynikom w poszczególnych powiatach można zauważyć wzrost poparcia dla urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy.

Kto wygrywał w zachodniopomorskim?

Przez lata województwo zachodniopomorskie uchodziło za jeden z bastionów Platformy Obywatelskiej. To tu politycy partii dowodzonej obecnie przez Borysa Budkę odnosili znaczące zwycięstwa i mogli liczyć na zdecydowaną większość głosów. Tymczasem w ostatnich latach poparcie dla Platformy i Koalicji Obywatelskiej zaczęło powoli spadać.

Trzaskowski zwycięża w regionie

Widać to również po wynikach niedzielnych wyborów prezydenckich. W województwie zachodniopomorskim zwyciężył Rafał Trzaskowski zdobywając ponad 307 tysięcy głosów, co przełożyło się na 37,91 procent poparcia. Jednak jego przewaga nad urzędującym prezydentem, popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość wyniosła niewiele ponad dwadzieścia tysięcy głosów. Andrzej Duda w województwie zachodniopomorskim otrzymał 287 tysięcy głosów i zapewniło to prezydentowi 35,38% poparcia.

- Przed nami dwa tygodnie ciężkiej i pokornej pracy, będziemy „drapać trawę” i walczyć o każdy głos. Wyniki Andrzeja Dudy w województwach określanych jako bastiony PO pokazują, że nie ma żadnej Polski „A” popierającej miażdżąco kandydata Platformy. Jest jedna Polska. Biało-czerwona - twierdzi Joachim Brudziński, poseł do Parlamentu Europejskiego z naszego regionu oraz członek sztabu wyborczego prezydenta Andrzeja Dudy.

zobacz więcej:

O walce głośno mówią również przedstawiciele sztabu Rafała Trzaskowskiego, którzy pomimo zwycięstwa w kilku województwach muszą zastanowić się nad tym jak przekonać do ich wizji kraju ludzi głosujących w pierwszej turze na innych kandydatów. W całej Polsce Andrzej Duda zdobył prawie osiem i pół miliona głosów, a kandydat Koalicji Obywatelskiej niecałe sześć milionów głosów.

- Dokładnie teraz rozpoczyna się wielki bój o Polskę. Dokładnie w tej chwili musimy podjąć decyzję dotyczącą tego, co zrobimy w trakcie najbliższych dwóch tygodni, aby Rafał Trzaskowski wygrał te wybory. Dziś znikają różnice partyjne. Dziś znikają również różnice między kandydatami. Musimy wybrać albo Polskę Andrzeja Dudy i Jarosława Kaczyńskiego albo Polskę Rafała Trzaskowskiego i ludzi szanujących innych ludzi. Ludzi szanujących słabszych, chcących być w Europie i ludzi chcących aby Polska szła do przodu - podkreśla Bartosz Arłukowicz, zachodniopomorski poseł do Parlamentu Europejskiego oraz członek sztabu wyborczego Rafała Trzaskowskiego.

Jak rozdzielą się głosy po Hołowni, Bosaku i Biedroniu

Najbardziej łakomym kąskiem zarówno w skali kraju, jak i w naszym województwie, są głosy oddane w pierwszej turze na Szymona Hołownię. W całym kraju zdobył on ponad 2,6 miliona głosów (13,85% poparcia), a w województwie zachodniopomorskim ponad 127 tysięcy głosów.

zobacz więcej:

- To nie była dla nas łatwa noc, ale lubimy trudne sytuacje. Andrzej Duda był o krok od wygranej w pierwszej turze. Teraz zapewne pojawi się krzyk o pomoc i szantaż moralny dotyczący przyszłości Polski. Nie dam się jednak zamknąć przez Platformę Obywatelską i oprzemy nasze ewentualne poparcie dla jej kandydata po merytorycznej dyskusji. Ewentualną decyzję podejmę dopiero w środę lub w czwartek - mówi Szymon Hołownia.

Pozostali kandydaci w województwie zachodniopomorskim nie zdołali przekroczyć sześcioprocentowego progu poparcia. Krzysztof bosak zdobył 45 tysięcy głosów (5,5% poparcia), Robert Biedroń 21 tysięcy głosów (2,6%) oraz Władysław Kosiniak-Kamysz (2%). Pozostali kandydaci nie przekroczyli nawet jednego procenta poparcia: Stanisław Żółtek 0,2%, Paweł Tanajno 0,16%, Marek Jakubiak 0,15%, Waldemar Witkowski 0,13%. Stawkę zamyka Mirosław Piotrowski, który otrzymał jedynie 710 głosów, co przełożyło się na 0,09%.

- Chciałbym podziękować wszystkim, którzy oddali głos na mnie i na Lewicę. Wszystkim, którzy uwierzyli w to, że prawdziwa zmiana jest możliwa. Przed nami ciężka praca, ale pozostajemy wierni naszym wartościom. W kampanii jako jedyni mieliśmy odwagę głośno mówić o tym, co w Polsce należy zmienić, by wszystkim - bez względu na płeć, pochodzenie czy zasobność portfela - żyło się lepiej. I nie przestaniemy o to walczyć tylko dlatego, że skończyła się kampania. Z Rafałem Trzaskowskim nie we wszystkim się zgadzamy, ale łączą nas pewne wspólne wartości. Będziemy o tych różnicach i punktach wspólnych rozmawiać. Na szali leży dobro Polski - mówi po ogłoszeniu wyników Robert Biedroń.

Patrząc na podział głosów w poszczególnych powiatach i gminach to tylko w kilku z nich można mówić o zdecydowanym zwycięstwie jednego z kandydatów. W powiecie pyrzyckim ponad pięćdziesiąt procent głosów zdobył Andrzej Duda. Z kolei w gminie Dobra ponad 51% głosów otrzymał Rafał Trzaskowski.

Dobra frekwencja w naszym regionie

Znamy już pełną frekwencję w kraju. Sprawdzamy jak to wygląda w województwie zachodniopomorskim.

Wybory prezydenckie 2020. Frekwencja w województwie zachodniopomorskim

Dużym sukcesem można nazwać zaangażowanie mieszkańców naszego województwa w niedzielnych wyborach. Do urny wyborczych wrzuciło swój głos 814 876 kart do głosowania, co przy liczbie 1 320 966 uprawnionych do głosowania przełożyło się na frekwencję wynoszącą 61,69%.

W każdym z zachodniopomorskich powiatów udział w pierwszej turze wyborów prezydenckich wzięło ponad pięćdziesiąt procent mieszkańców. Najwyższa frekwencja była w powiecie polickim, gdzie swój głos oddało 67,86% uprawnionych do głosowania. Niewiele gorzej było w Szczecinie (67,34%). Najniższa frekwencja była zaś w powiecie łobeskim, gdzie zagłosowało 52,2% mieszkańców.

Na pobicie tego wyniku liczy prezydent Piotr Krzystek, który w mediach społecznościowych mówi o frekwencyjnym rekordzie mieszkańców Szczecina i namawia do licznego udziału w drugiej turze. Również prezydent Stargardu dziękuje mieszkańcom swojego miasta za liczny udział w wyborach.

- Wiele wskazuje na to, że dzięki Wam frekwencja w naszym mieście będzie wyraźnie wyższa niż ta ogólnokrajowa. Powinniśmy być z tego dumni. Kolejny już raz udowodniliście, że z chęcią korzystacie z przywileju, jakim niewątpliwie jest udział w demokratycznych wyborach. Dziękuję Wam wszystkim, którzy w niedzielę poszliście do urn lub głosowaliście korespondencyjnie - podkreśla Rafał Zając, prezydent Stargardu.

ZOBACZ TEŻ: Trzaskowski wygrywa w województwie i w stolicy Pomorza Zachodniego

ZOBACZ TEŻ:Wybory prezydenckie 2020. Reakcje polityków ze Szczecina i regionu na pierwsze wyniki

ZOBACZ TEŻ:

Tak głosowali szczecinianie. Zobacz zdjęcia!

Wyniki wyborów prezydencki 2020 w Szczecinie i woj. zachodniopomorskim

WYBORY - Szczecin 2020. WYNIKI w woj. zachodniopomorskim, fr...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński