Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wizja zero

Marek Rudnicki, 19 stycznia 2005 r.
Na szczecińskich ulicach już za kilka lat może być tak bezpiecznie, że nie dojdzie do żadnego wypadku. Tak zakłada nowatorski program "Wizja zero dla Szczecina".

Ten unikalny w skali Polski program opracowała szczecińska Akademia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Szwedzki pomysł

Główne założenia programu i sposób realizacji specjaliści ABRD oparli na podobnym programie, który zaczął być realizowany w Szwecji w 1997 r. Założono w nim, że w roku 2010 r. w całej Szwecji nie dojdzie już do żadnego wypadku.

- Kiedy pierwszy raz zapoznałem się ze szwedzkimi pomysłami pomyślałem, że jest to fikcja - opowiada jeden z twórców programu dr Jacek Pok dyrektor ABRD. - Już jednak po kilku latach okazało się, że konsekwentne jego wdrażanie spowodowało coroczne zmniejszanie się liczby kolizji i wypadków.

Aby program mógł być zrealizowany, musi mieć powszechną akceptację i przychylność władz miejskich. Był już wstępnie prezentowany komisji bezpieczeństwa Rady Miasta.

- To bardzo ciekawy program - ocenia Piotr Jania przewodniczący komisji. - Całościowo podchodzi do każdego zagadnienia i podaje konkretne rozwiązania.

Ocenią radni

Program znalazł też uznanie w Wydziale Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego. Został włączony do dokumentu "Polityka bezpieczeństwa miasta do 2015 r.", który prezydent Marian Jurczyk skierował pod obrady rady.

- Jeżeli radni zaakceptują dokument w formie uchwały, a mam nadzieję, że stanie się to jeszcze w styczniu, ABRD będzie musiała przedstawić plany jego realizacji, zostanie poddany procedurom wymaganym w mieście - informuje inspektor Henryk Szelągiewicz z Wydziału Zarządzania Kryzysowego. - Tak więc od przyjęcia go do rozpoczęcia wdrażania droga jeszcze długa. Ważne, by dostał zielone światło.

Program "Wizja zero dla Szczecina" wymagać jednak będzie pieniędzy na jego realizację. W tym na przebudowę istniejącej sieci komunikacyjnej, a także doprowadzenie ratownictwa medycznego i technicznego do takiego poziomu, by osoba ranna w wypadku drogowym trafiła w jak najkrótszym czasie do wyspecjalizowanej placówki medycznej.

CO ZAWIERA PROGRAM?

Program zakłada wyeliminowanie wszystkich wypadków śmiertelnych w Szczecinie do roku 2010 oraz zmniejszenie liczby rannych o 50 proc. i kolizji o 30 proc.

Obejmuje między innymi takie zagadnienia do rozwiązania i wdrożenia, jak: szybki i bezpieczny dojazd do szpitali i innych punktów opieki zdrowotnej, utworzenie szkolnej służby ruchu, wspólne patrole kierowców rajdowych i policji oraz motocyklistów i policji, imprezy edukacyjne, programy telewizyjne i radiowe, badania ankietowe itd.

Zadania do realizacji obejmują szczegóły techniczne, dotyczące weryfikacji oznakowania pionowego, zakazów zatrzymywania i postoju, umiejscowienia przystanków komunikacji publicznej, oświetlenia w pobliżu przejść dla pieszych i przystanków oraz wszystkich ciągów komunikacyjnych Szczecina.

Podzielony jest na podprogramy i etapy realizacji, warunkujące powodzenie całej akcji. Wymaga zaangażowania wszystkich służb i instytucji związanych z ruchem drogowym. Wskazuje też źródła finansowania jego realizacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński