Wielkie sprzątanie lasów pod Szczecinem. Ok. 20 mln zł rocznie wydajemy by zachować czystość

Materiał informacyjny Drzewko za surowce
Od wielu lat Lasy Państwowe walczą z problemem zaśmiecania lasów. Mimo regularnego sprzątania przez leśników, kolejne odpady ciągle trafiają do lasu. Rok rocznie z terenów leśnych w naszym kraju wywożona jest ilość śmieci, jaka zmieściłaby się w 1 000 naczepach tirów, na ten cel Lasy przeznaczają rocznie ok 20 mln zł.

Nie będąc obojętnym na istniejący problem, chcąc zrobić coś dobrego dla przyrody, lasu Nadleśnictwo Rokita zorganizowało w kwietniu akcję #sprzątaMY w Nadleśnictwie Rokita. Akcja przeprowadzona została z okazji Dnia Ziemi w ramach działań zainaugurowanych przez Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę w programie #sprzątaMY.

Wydarzenie to było kontynuacją zeszłorocznych porządków, których pomysłodawcą i wykonawcą byli sami pracownicy naszej jednostki. Podczas dwugodzinnego zbierania śmieci, udało nam się zebrać znaczną ich ilość a to z kolei zmusiło nas do refleksji i zmotywowało do dalszego działania. Dlatego też w tym roku postanowiliśmy wydłużyć czas trwania sprzątania i zaprosić do niego Podmioty współpracujące z Nadleśnictwem, by razem móc zrobić coś dobrego dla otaczającej nas przyrody, zwierząt, klimatu, Świata… by żyło nam się zdrowiej, przyjemniej, mając na względzie również troskę o przyszłe pokolenia.

Na zaproszenie Nadleśnictwa Rokita do udziału w akcji zgłosiło się wiele podmiotów: urzędy, instytucje, stowarzyszenia, organizacje, ochotnicze straże pożarne, szkoły, koła gospodyń wiejskich, koła łowieckie, kluby sportowe, koła wędkarskie, sołectwa itp. Ze względu na dużą liczbę uczestników, akcja trwała kilka dni tj. od 22 do 29 kwietnia, chociaż pierwsze grupy przystąpiły do sprzątania już 15 kwietnia.

W oficjalnym rozpoczęciu akcji sprzątania, w dniu 22 kwietnia zaszczycił nas swoją obecnością Pan Andrzej Szelążek Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie wraz z małżonką.

Akcja była dobrą okazją do spotkań leśników z lokalną społecznością. Udział wzięło w niej 67 podmiotów, a łączna liczba uczestników przekroczyła 2800. Zebranych zostało ponad 40 ton śmieci. Każda z grup otrzymała pamiątkowy certyfikat i gadżety. Miła atmosfera tworzona przez wszystkich uczestników, którzy z radością sprzątali lasy – nasze wspólne dobro narodowe pozostanie w pamięci na długo, chęci i deklaracje do kolejnych spotkań to nasza motywacja, a czyste lasy najlepsza nagroda.

Element dbania o środowisko to jeden z kluczowych elementów prowadzonej już od 20 lat edukacji przyrodniczo-leśnej w Lasach Państwowych, mamy więc nadzieję, że wydarzenie to zgłębi naszą wiedzę na temat negatywnego wpływu śmieci na środowisko naturalne, zwróci uwagę na problem, z którym razem spróbujemy się uporać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński