MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielka defilada w oczach świata: największa defilada wojskowa od zimnej wojny, mająca wysłać wiadomość Moskwie

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
od 16 lat
Zagraniczne media szeroko komentują wielką defiladę, jaka przeszła ulicami Warszawy z okazji Święta Wojska Polskiego. Największa niemiecka agencja prasowa dpa zauważa np., że Polska niezwykle aktywnie wzmacnia swoje siły w odpowiedzi na potencjalne zagrożenie ze strony Rosji, oraz że w ciągu najbliższych kilku lat polska armia niemal podwoi swoje siły. Chorwacki dziennik "Dnevnik" stwierdził, że inwazja na Ukrainę uczyniła wzmacnianie potencjału obronnego priorytetem rządzącej w Polsce partii Prawo i Sprawiedliwość, wymieniając przy okazji w tekście część prezentowanego w Warszawie uzbrojenia. Na kontekst tegorocznej defilady uwagę zwróciła także Serbia.

– W Warszawie obchodzono tegoroczne Święto Wojska Polskiego wielką defiladą. W tle była rosyjska agresja na sąsiednią Ukrainę – opisuje we wtorek dpa i podkreśla, że defilada wojskowa odbyła się w symbolicznym dla Polski dniu, upamiętniającym zwycięstwo nad sowieckim najeźdźcą podczas Bitwy Warszawskiej w 1920 roku.

Coraz silniejsza Polska w oczach Niemiec

– Podczas wtorkowej defilady przez centrum stolicy przemaszerowały dwa tysiące żołnierzy, zaprezentowano 200 jednostek techniki wojskowej. Podczas pokazu lotniczego nad miastem przeleciało prawie sto samolotów i śmigłowców – podała dpa.

Polska, jako kraj należący do UE i do NATO, jest nie tylko jednym z największych politycznych i militarnych zwolenników Ukrainy, ale też na dużą skalę uzbraja się przeciwko zagrożeniu, płynącemu ze strony Rosji. Niepokój w Polsce rośnie też z powodu działań rosyjskich najemników grupy Wagnera na terenie sąsiedniej Białorusi – skomentowała dpa, podkreślając, że ciągu najbliższych kilku lat polska armia niemal podwoi swoje siły.

Z danych ministerstwa obrony wynika, że polskie siły zbrojne liczą obecnie 172 500 żołnierzy (mężczyzn i kobiet), w tym dziesiątki tysięcy w ochotniczych organizacjach bezpieczeństwa wewnętrznego.

Według planów Warszawy powinno ich być 300 tys., wliczając w to bezpieczeństwo wewnętrzne – dodała dpa.

Polska podpisała również miliardowe umowy ze Stanami Zjednoczonymi i Koreą Południową, dotyczące modernizacji armii i sił powietrznych. Latem ubiegłego roku Warszawa złożyła duże zamówienie w Korei Południowej na 48 samolotów bojowych FA-50, 48 haubic samobieżnych K9 oraz 180 czołgów podstawowych K2, z których 24 zostały już dostarczone. Ponadto Polska zakupiła łącznie 366 amerykańskich czołgów Abrams, z czego 250 to najnowsze wersje, a 116 – używane.

Defilada z okazji Święta Wojska Polskiego jest szeroko komentowana przez europejskie media
Defilada z okazji Święta Wojska Polskiego jest szeroko komentowana przez europejskie media fot. Adam Jankowski

„Defilada mająca wysłać wiadomość Moskwie”

– W stolicy Polski odbywa się we wtorek największa defilada wojskowa od zimnej wojny, mająca wysłać wiadomość Moskwie oraz polskim wyborcom przed październikowymi wyborami – poinformował we wtorek swoich czytelników chorwacki dziennik "Dnevnik".

Rosyjska inwazja na Ukrainę uczyniła wzmacnianie potencjału obronnego priorytetem rządzącej w Polsce partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) – przypomina "Dnevnik".

– W obliczu trwającej kampanii przedwyborczej demonstracja siły daje władzy możliwość zwiększenia zaufania obywateli do rządu – dodaje.

W artykule chorwackiego dziennika przywołano słowa polskiego ministra obrony, który określił tegoroczną defiladę "inną od wszystkich innych".

– Będziemy mogli bowiem zobaczyć, jak rozwija się proces modernizacji polskiej armii – powiedział Mariusz Błaszczak.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

– Parada wojskowa odbywa się w dniu 103. rocznicy zwycięstwa polskiego wojska nad armią sowiecką w Bitwie Warszawskiej; w defiladzie weźmie udział 2 tys. żołnierzy z Polski i państw sojuszniczych NATO – podano.

W tekście wymieniono część z prezentowanego w Warszawie uzbrojenia: czołgi Abrams i K2, haubice K9, rakiety HIMARS i systemy Patriot.

– W defiladzie wezmą też udział produkowane w Polsce wozy bojowe Borsuk oraz wozy opancerzone Rosomak – dodano.

"Dnevnik" przypomniał, że polskie władze zobowiązały się zwiększyć finansowanie obronności państwa i w roku bieżącym chcą przekazać na ten cel nawet 4 proc. PKB.

Serbia zaznacza zwycięstwo Polski nad siłami bolszewickimi

– Polska zaprezentowała we wtorek - podczas organizowanej w Warszawie defilady wojskowej - swoje najbardziej zaawansowane uzbrojenie – poinformowała serbska telewizja N1.

– Liczni obywatele, mimo gorąca, zgromadzili się, by podziwiać amerykańskie czołgi Abrams, systemy artyleryjskie HIMARS, systemy Patriot czy południowokoreańskie haubice K9 i samoloty FA-50 – poinformował kanał N1.

N1 także zwróciła uwagę na kontekst tegorocznej defilady: trwającą na Ukrainie wojnę i zbliżające się wybory parlamentarne w Polsce.

– Odkąd Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę, polski rząd wydał na uzbrojenie ponad 16 mld dolarów, kupując dużą część sprzętu od USA i Korei Płd. – przypomniano.

Serbska telewizja zaznaczyła, że paradę wojskową zorganizowano z okazji 103. rocznicy zwycięstwa Polski nad siłami bolszewickimi prowadzącymi ofensywę w kierunku zachodniej Europy.

– W Polsce odbywa się dziś największa parada wojskowa od czasu zimnej wojny; bierze w niej udział ok. 2 tys. żołnierzy z Polski i państw sojuszniczych z NATO – poinformował z kolei dziennik "Politika".

– W defiladzie zaprezentowano 200 sztuk uzbrojenia i 92 samoloty – dodano.

lena

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wielka defilada w oczach świata: największa defilada wojskowa od zimnej wojny, mająca wysłać wiadomość Moskwie - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński