MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wcześniejsze emerytury nie dla wszystkich? Nowela ustawy o emeryturach stażowych może wejść jeszcze przed wyborami

Agnieszka Maciuła-Ziomek
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Emerytury stażowe miałyby przysługiwać kobietom po 35 i mężczyznom po 40 latach pracy. Rząd może zaproponować jednak wliczanie do tego czasu tylko okresów składkowych. Co to zmienia?
Emerytury stażowe miałyby przysługiwać kobietom po 35 i mężczyznom po 40 latach pracy. Rząd może zaproponować jednak wliczanie do tego czasu tylko okresów składkowych. Co to zmienia? 123rf.com/stylephotographs
Emerytury stażowe pojawiają się jako ponowne aktualizacje pomysłów na wcześniejsze emerytury. To dodatkowe świadczenie dla seniorów - według najnowszych ustaleń - może wejść w życie jeszcze przed wyborami. Emerytury stażowe mają być jednak ograniczone tylko do konkretnej grupy seniorów.

Spis treści

Wcześniejsze emerytury w polu dyskusji

W lipcu br. Senat z poprawkami przyjął ustawę o emeryturach stażowych dla nauczycieli. Senatorowie chcieli, aby nauczyciel pobierający takie świadczenie nie musiał ubiegać się o zgodę kuratora na podjęcie pracy. Przegłosowali oni także poprawkę znoszącą ograniczenie wymiaru ich pracy do połowy etatu.

Jeszcze w czerwcu 2023 najbardziej prawdopodobne wydawało się przyjęcie propozycji Solidarności, która chciała wprowadzenia stażowych emerytur dla wszystkich Polaków. W ich planie kobiety mogłyby przechodzić na wcześniejszą emeryturę po 35 latach pracy, a mężczyźni po 40.

– Rozmowy strony rządowej z NSZZ Solidarność przyniosły efekt, który nawiązuje do pamiętnych wydarzeń z sierpnia 1980 r., bo otwarta została droga do tego, co zapisano wśród tamtych 21 punktów, to znaczy do emerytur stażowych – mówił Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Emerytury stażowe nie dla każdego

Z kolei Business Insider donosi, że rząd może chcieć wprowadzić emerytury stażowe jeszcze przed wyborami. Prawo do wcześniejszej emerytury miałoby jednak przysługiwać nie na podstawie długości zatrudnienia, a wymiaru okresów składkowych.

Oznaczałoby to, że do wyliczenia stażu pracy nie byłyby brane pod uwagę okresy nieskładkowe, czyli czas:

  • pobierania wynagrodzenia chorobowego,
  • pobierania zasiłku z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego,
  • pobierania świadczenia rehabilitacyjnego,
  • urlopu bezpłatnego,
  • urlopu wychowawczego,
  • nauki w szkole wyższej na jednym kierunku.

Są to zatem wszystkie okresy, w których nie były odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne. Wszystkie te ograniczenia w ciągu życia dotyczyć mogą każdego z nas, a dla wielu osób odliczenie tego czasu od stażu pracy oznaczać będzie konieczność znacznie dłuższej pracy, niż wynikałoby to z założeń propozycji Solidarności.

Matki i studenci najbardziej poszkodowani

Załóżmy, że młoda kobieta idzie na 5-letnie studia, potem podejmuje pracę, a niedługo później rodzi dwójkę dzieci. Jeśli w tym czasie korzysta z pełnego wymiaru przysługującego jej urlopu wychowawczego (36 miesięcy), to jej okres składkowy w ciągu 10 lat nie będzie liczył nawet połowy tego czasu. Do okresu składkowego w tym przypadku zaliczany będzie jedynie czas urlopu macierzyńskiego i faktycznej pracy na umowie o pracę.

Z drugiej strony prawo do wcześniejszej emerytury mogą z powodzeniem zyskać studenci, którzy od razu po studiach podjęli pracę i nie korzystali zbyt często ze zwolnień chorobowych. Oni mogliby skorzystać z emerytury stażowej po 40 latach pracy, a więc około 2 lata wcześniej niż wynika to z obowiązującego dla panów wieku emerytalnego.

Koszty byłyby duże

Portal money.pl zapytał Zakład Ubezpieczeń Społecznych o możliwe skutki wprowadzenia emerytur stażowych. Koszty wejścia w życie projektu Solidarności zwiększyłyby wydatki na emeryturę o 50 mld zł, przy założeniu, że tylko połowa uprawnionych skorzysta z tej opcji. Czy na pewno tak wielu Polaków zdecydowałoby się przejść na wcześniejszą emeryturę? Prawdopodobnie nie, ponieważ wszyscy wiemy, że skutkuje to obniżeniem samego świadczenia, a każdy kolejny rok pracy może przynieść realne wzrosty emerytury nawet o kilkaset złotych.

Zobacz także: Tysiące emerytów nie pobrało trzynastej i czternastej emerytury w 2022. Mieli ważny powód. W tle Polski Ład

ZUS podkreśla, że po wprowadzeniu emerytur stażowych liczba osób pobierających emeryturę zwiększyłaby się o ponad 120 tys. tylko w pierwszym roku obowiązywania, a w ciągu 10 lat z tego rozwiązania mogłoby skorzystać ponad 500 tys. osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wcześniejsze emerytury nie dla wszystkich? Nowela ustawy o emeryturach stażowych może wejść jeszcze przed wyborami - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński