Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W szpitalu na ul. Arkońskiej można będzie zrobić przesiewowe badania tętniaka aorty brzusznej

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Badanie jest bezpłatne, nieinwazyjne (czyli bezpieczne) i szybkie - trwa około 10 minut. Na dodatek nie jest do niego potrzebne skierowanie od lekarza rodzinnego. Warto się więc na nie zdecydować. Zapisy na badania przesiewowe tętniaka aorty brzusznej rozpoczną się już w środę. Program ruszy w przyszłym tygodniu.

Aorta to główna tętnica doprowadzająca krew do całego ciała. Biegnie od lewej komory serca przez klatkę piersiową w dół do jamy brzusznej, gdzie dzieli się na dwie tętnice biodrowe wspólne. Tętniak aorty brzusznej tworzy się między przeponą a odejściem tętnic biodrowych. Powstaje, kiedy jedna z trzech warstw ściany tętnicy osłabnie. Dochodzi wtedy do poszerzenia tętnicy i pojawienia się wybrzuszenia, tzn. tętniaka.

Tętniak aorty brzusznej to stałe poszerzenie średnicy tętnicy głównej - o co najmniej 50 proc. Im jest większa, tym większe ryzyko pęknięcia. A to może doprowadzić do krwotoku, wstrząsu, a nawet śmierci. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie tętniaka i jego późniejsze leczenie.

- Mamy tętniaki bezobjawowe, objawowe i pęknięte - tłumaczy dr Tomasz Lipiński z oddziału chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej, oddział chirurgii naczyniowej, szpitala wojewódzkiego w Szczecinie.

Tętniak bezobjawowy nie daje żadnych objawów. Tylko czasami może się u chorego pojawić uczucie pełności po posiłku lub ból brzucha. Tętniak objawowy już daje o sobie znać: bólami pleców w okolicy krzyżowo-lędźwiowej, bólami w podbrzuszu, które promieniują do ud, pęcherza moczowego, krocza i jąder, a także obrzęk nóg. Prowadzi też do spadku masy ciała.

- Z kolei tętniak pęknięty jest już zagrożeniem życia - twierdzi dr Lipiński. - W tym momencie umiera nawet połowa chorych.
Kiedy dochodzi do pęknięcia tętniaka pojawia się nagły ból w okolicy lędźwiowej, promieniujący w kierunku podbrzusza lub krocza. Może dojść do niedowładu kończyn, zaburzeń równowagi i utraty przytomności.

Ryzyko pęknięcia tętniaka rośnie wraz z jego wielkością. Tętniaki o średnicy mniejszej niż 4 cm pękają rzadko. Większe zaledwie o centymetr są już zagrożeniem, dziurawią się nawet u jednej czwartej pacjentów. Kiedy średnica rośnie powyżej 7 cm, do uszkodzenia tętnicy dochodzi w 60-80 proc. przypadków.

Ryzyko wystąpienia tętniaka aorty brzusznej jest szczególnie wysokie u mężczyzn po 65. roku życia - jeśli odczuwają nietypowe dolegliwości brzucha powinni jak najszybciej poddać się badanu profilaktycznemu. Dobrze by było, gdyby się na nie zdecydowali również palacze tytoniu, osoby z nadciśnieniem tętniczym, z podwyższonym cholesterolem i chorobą wieńcową. Na badania powinni się zgłosić ci, którzy spełniają przynajmniej trzy spośród tych kryteriów. W szpitalu wojewódzkim przy ul. Arkońskiej w Szczecinie rusza właśnie trzecia edycja akcji badań tętniaka aorty brzusznej.

- Zapisy rozpoczną się w środę za pomocą infolinii, nr tel.: 222139086 - mówi Mateusz Motyliński, z oddziału chirurgii naczyniowej. - Podczas rejestracji ankieterzy zapytają o powyższe kryteria. Wspólnie też ustalą datę badania.

Choć tętniak tworzy się częściej u mężczyzn, program jest skierowany też do kobiet

Badania są prowadzone w ramach „Ogólnopolskiego programu badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej” i finansowane są z Ministerstwa Zdrowia. Podczas ostatnich dwóch edycji programu, zbadano 1175 osób - u pięćdziesięciu wykryto tętniaki! Aby zwiększyć ich wykrywalność, zdecydowano się kontynuować akcję. Może się to przyczynić do zmniejszenia umieralności z powodu tej choroby.

Podczas obecnego programu dostępnych będzie blisko 700 badań - będą wykonywane w szpitalu wojewódzkim przy ul. Arkońskiej w budynku C na 1 piętrze (wejście od strony parku), po godzinie 15.

Podczas wizyty lekarz oceni stan aorty brzusznej i tętnic biodrowych. Jeśli wykryje tętniaka lub poszerzenie aorty, pacjent zostanie skierowany do Poradni Chirurgii Naczyniowej SPWSZ do dalszej diagnostyki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

W Szczecinie i regionie brakuje ratowników medycznych!

Brakuje ratowników w woj. zachodniopomorskim, a likwidują ki...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński