Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Szczecinie zaczynamy od seksu. Seniorzy: Teraz możemy wszystko!

Katarzyna Świerczyńska
Katarzyna Świerczyńska
Dzień Mózgu na Uniwersytecie Szczecińskim
Dzień Mózgu na Uniwersytecie Szczecińskim Andrzej Szkocki
Wykłady, warsztaty, spotkania i wspólne rozmowy. Tak wyglądał szczeciński Dzień Mózgu. W tym roku konferencja poświęcona była konsekwencjom starzenia się.

Inauguracyjny wykład na temat życia seksualnego seniorów wygłosił psychiatra, seksuolog i psychoterapeuta prof. Michał Lew Starowicz. - Takie mam skojarzenie, że perspektywa seksu jest tym, co zachęca ludzi do zostania do końca różnych imprez. W Szczecinie jest inaczej. W Szczecinie zaczynamy od seksu - mówił prof. Starowicz podkreślając w swoim wykładzie, jak ważne jest przełamywanie tabu związanego z seksualnością seniorów. Zachęcał też, aby seniorzy mówili otwarcie o swoich problemach zdrowotnych, a lekarzom zwrócił uwagę, że pomijanie aspektu zdrowia seksualnego u starszych pacjentów jest wręcz ich dyskryminacją.

Ale nie tylko o seksie rozmawiano podczas Konferencji. Jej pełny temat to „Mózg a trudne konsekwencje starzenia: Choroba Alzheimera – jak zapobiegać, jak leczyć, jak żyć z chorobą?”. Uczestnicy mogli dowiedzieć się m.in. jak zapobiegać otępieniu, jak diagnozuje się chorobę Alzheimera, jak powinna wyglądać aktywność fizyczna czy żywienie w wieku senioralnym.

- Wszystko jest bardzo ciekawe, ja mam 71 lat, leczę się neurologicznie, więc jet to okazja, żeby czegoś się dowiedzieć. Bardzo podobał mi się wykład o aktywności fizycznej seniorów - mówiła w przerwie konferencji Maria Czerwiec, która na Dzień Mózgu przyjechała razem z całą grupą seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gryfinie.

- Ja bywam tu (w budynku Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Krakowskiej - red.) bardzo często, bo od dziesięciu lat chodzę na zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku - powiedział Stanisław Dębski, 71-latek ze Szczecina. - Wszystkie wykłady są bardzo ciekawe, ale chyba każdy potem odnosił się do tego pierwszego, czyli prof. Starowicza. My jesteśmy z tego pokolenia, któremu przez całe życie wpajało się, że o pewnych rzeczach się nie mówi, że to niemoralne. A dziś usłyszeliśmy, że teraz możemy wszystko! - dodał pan Stanisław.

Komitetowi Organizacyjnemu konferencji przewodził prof. dr hab. n. med. Andrzej Potemkowski, neurolog z Uniwersytetu Szczecińskiego. W swoim wykładzie zwrócił uwagę na zapobieganie rozwojowi otępień. Kiedy należy zacząć myśleć o takiej profilaktyce? - Od dzisiaj! - powiedział w rozmowie z "Głosem". Jak zauważył, podczas konferencji wybrzmiało wyraźnie, że o zaszczepienie pewnych nawyków, takich jak aktywność fizyczna, trzeba dbać już u dzieci. - Przed czterdziestką każdy powinien już na poważnie pomyśleć o tym, co robić, aby uniknąć otępień. Leków w profilaktyce nie ma, są tylko konkretne działania. A to m.in. aktywność fizyczna, posiadanie wielu zainteresowań, nauka języków, utrzymywanie kontaktów towarzyskich - podkreślił.

Przewodniczącym Komitetu Naukowego był prof. dr hab. n. med. Jerzy Samochowiec z PUM. Organizatorzy wydarzenia to Katedra Psychologii Klinicznej i Psychoprofilaktyki US, Katedra i Klinika Psychiatrii PUM, Polskie Towarzystwo Neurologiczne, Polskie Towarzystwo Psychiatryczne i Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Wiedzy o Chorobach Otępiennych Cogito. Dzień Mózgu odbył się już po raz jedenasty. Wykłady z konferencji można obejrzeć na kanale Uczelnianego Centrum Informatycznego US na YouTube.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński