Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Szczecinie i regionie szaleje grypa. O tysiąc chorych więcej niż przed rokiem

Anna Folkman
Przedłużająca się choroba może prowadzić do groźnych powikłań pogrypowych. Te mogą zagrażać życiu. To np. zapalenie płuc, mięśnia sercowego, objawy neurologiczne
Przedłużająca się choroba może prowadzić do groźnych powikłań pogrypowych. Te mogą zagrażać życiu. To np. zapalenie płuc, mięśnia sercowego, objawy neurologiczne
W styczniu na grypę i zakażenia grypopodobne zachorowało tysiąc osób więcej niż w 2015 roku. Szczyt zachorowań potrwa do marca. Rok temu w lutym odnotowano prawie 14 tys. przypadków.

W styczniu w województwie zachodniopomorskim zgłoszonych zostało 6751 przypadków zachorowań na grypę i zakażenia grypopodobne, z czego 9 osób wymagało hospitalizacji.

- U 6 osób potwierdzono grypę badaniem, okazało się, że to 3 osoby z grypą typu A, 2 osoby z grypą typu B i jedna osoba z grypą typu AH1N1 - podaje Małgorzata Kapłan, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. - W styczniu 2015 roku w naszym województwie zgłoszonych zostało 5734 przypadki zachorowań na grypę i zakażenia grypopodobne. Nikt w tym okresie nie był hospitalizowany. Od początku września (2015) do końca stycznia (2016) zarejestrowaliśmy 26 273 przypadki zachorowań na grypę i zakażania grypopodobne. Hospitalizacji wymagało 16 osób. U 9 osób została potwierdzona grypa - 6 typu A, 2 typu B i 1 typu AH1N1.

Dwa lata temu w styczniu odnotowano 5136 osób chorujących na grypę i zakażenia grypopodobne. 4 osoby były hospitalizowane, jednak trzy lata temu w tym samym czasie było to aż 19 258 osób chorujących na grypę i zakażenia grypopodobne. 82 były hospitalizowane, jedna osoba zmarła w wyniku powikłań pogrypowych.

Tysiąc chorych więcej w styczniu tego roku niż w roku ubiegłym nie oznacza, że za nami jest już największa fala zachorowań. W 2015 roku pod tym względem niemalże rekordowy był luty. Zarejestrowano wtedy 13 901 zachorowań.

W lutym tego roku do szpitala w Szczecinie trafiły trzy pacjentki, które zachorowały na grypę AH1N1, zwaną świńską grypą. Lekarze oceniają ich stan jako dobry. Osoba, u której zdiagnozowano ten typ grypy w styczniu, wyszła ze szpitala.

- Zwiększony okres zachorowalności jak co roku przypada na styczeń - marzec i jest to normalne zjawisko - zauważa Małgorzata Kapłan. - Na terenie województwa zachodniopomorskiego przeciw grypie w 2014 roku zaszczepiło się 50 591 osób. W 2013 roku wyszczepialność była wyższa i wynosiła 54 411 osób.

Objawy grypy i zakażeń grypopodobnych to przede wszystkim wysoka temperatura, bóle mięśni, ogólne osłabienie organizmu. Jeśli zaobserwujemy u siebie takie symptomy, powinniśmy udać się do lekarza.

Szczepienia

- Jako najlepszą formę zabezpieczenia się przed grypą polecamy szczepienia - mówi Małgorzata Kapłan z sanepidu w Szczecinie.- Najlepiej zaszczepić się jesienią, jeśli ktoś nie zdążył to można to zrobić cały rok (jeśli są jeszcze dostępne szczepionki), należy jednak pamiętać, że trzeba być zdrowym a pełną odporność nabywa się po dwóch tygodniach od szczepienia i w tym czasie powinno się unikać dużych skupisk ludzkich i niezależnie od szczepienia pamiętać o podstawowych zasadach higieny czyli mycie rąk, ponieważ wirus grypy oprócz tego, że przenosi się drogą kropelkową to utrzymuje się na powierzchniach rzeczy codziennego użytku.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca szczepienia przeciw grypie sezonowej m.in. zdrowym dzieciom od 6 miesiąca życia do 18 roku życia, osobom powyżej 55 roku życia

Polecamy na gs24.pl:

>>> [Studniówka 2016: Szczecin, Stargard, Police, Nowogard, Gryfino. WIĘCEJ ZDJĘĆ! »

](http://www.gs24.pl/studniowki/)

Zobacz także: Miss Studniówek 2016. Dodaj zdjęcie!

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński