Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W piątek pierwszy transport gazu przypłynie do Świnoujścia

Bartłomiej Wutke
Al Nuaman pod banderą wysp Marshalla zmierza bez przeszkód do Świnoujścia. Minął właśnie kanał La Manche i po krótkim postoju w duńskim porcie Skagerak wyruszy do terminala gazowego
Al Nuaman pod banderą wysp Marshalla zmierza bez przeszkód do Świnoujścia. Minął właśnie kanał La Manche i po krótkim postoju w duńskim porcie Skagerak wyruszy do terminala gazowego Polskie LNG
Wszystko wskazuje na to, że zapowiadana na 11 grudnia inauguracja działalności terminala gazowego LNG w Świnoujściu dojdzie do skutku. Wszystko jest już gotowe.

Po blisko 10 latach od podjęcia decyzji o budowie gazoportu w Świnoujściu, jeszcze w tym tygodniu inwestycja zostanie rzeczywiście sfinalizowana. 19 listopada zakończono załadunek jednostki typu Q-flex Al Nuaman, która dostarczy pierwszą partię skroplonego gazu do Świnoujskiego portu. Obecnie jednostka bez przeszkód minęła kanał La Manche i zmierza do duńskiego Skagerak. Stamtąd wypłynie do Świnoujścia, gdzie jest spodziewana w piątek 11 grudnia.

- Wszystko idzie w dobrym kierunku i 11 grudnia bardzo prawdopodobne jest to, że pierwszy transport gazu dotrze do Świnoujścia - zapewnie Maciej Mazur, dyrektor biura komunikacji korporacyjnej Polskiego LNG. - Terminal jest gotowy na jego przyjęcie. Kapitan jednostki nie informował o jakiś problemach po drodze. To dla nas bardzo ważny dzień i wszyscy niecierpliwie na niego czekamy.

Skroplony gaz ziemny z pierwszej dostawy zostanie przeznaczony do schłodzenia i rozruchu terminalu LNG w Świnoujściu, a dostarczy go największy producent LNG na świecie oraz operator największej floty metanowców - firma Qatargas. Umowę w tej sprawie we wrześniu br. zawarły spółki Polskie LNG oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, które pośredniczy w dostawach do terminalu.

- Gaz rozruchowy nie różni się niczym od tego komercyjnego - wyjaśnia Maciej Mazur. - Jedyna różnica polega na tym, że pozostanie on w instalacji dłużej, a sam statek będzie rozładowywany około 12 dni.

Do zbiorników, instalacji schładzającej i skraplającej zostanie wtłoczone około 120 tys. m sześciennych gazu.

Statek mierzący ponad 300 metrów długości będzie można oglądać z niemal każdego miejsca na plaży tak w lewobrzeżnej jak i prawobrzeżnej części miasta. Polskie LNG zastrzega, że niektóre miejsca mogą być ze względu bezpieczeństwa wyłączone z dostępu dla mieszkańców. Tak może być np. w przypadku Latarni Morskiej na Warszowie. Nie wiadomo także czy i kto przybędzie na roboczą wizytę podczas pierwszego napełniania instalacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński