Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Niemczech tylko legalnie

(maw)/www.gazetalubuska.pl
sxc.hu
Dopiero od 2011 roku Niemcy otworzą dla cudzoziemców swój rynek pracy. Obecnie, by zatrudnić się u naszych zachodnich sąsiadów, trzeba zdobyć pozwolenie o pracę. Podpowiadamy, jak załatwić wszelkie formalności i jakie kary czekają, jeśli podejmiemy pracę "na czarno".

Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu pracy w Niemczech warto skorzystać z dobrej, certyfikowanej agencji pośrednictwa pracy.

Agencja powinna przede wszystkim zająć się zapewnieniem wszelkich niezbędnych dokumentów, takich jak:
- dokument E101 (jedyny dokument stwierdzający legalność pobytu i pracy u konkretnej rodziny),
- EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, bez której nie mamy prawa do nieodpłatnego leczenia).

Ponadto prawo pracy wymaga, by osoba wyjeżdżająca, każdorazowo przed wyjazdem udała się na wstępne badania lekarskie do lekarza medycyny pracy. Może to być nieco uciążliwe, ale w razie choroby czy wypadku przy pracy, pozwala otrzymać stosowne odszkodowanie.

Warto również pamiętać, iż jedyną umową, uprawniającą do podjęcia pracy w Niemczech jest umowa o pracę. Samozatrudnienie, często w takich przypadkach proponowane przez agencje, zostało wyrokiem Sądu Okręgowego w Monachium z 4 listopada 2008 roku uznane za ukrytą formę pracy, jako że samozatrudniająca się opiekunka w domu prywatnym uzależniona jest de facto od tegoż pracodawcy, co jednoznacznie wskazuje na stosunek pracy, dla którego konieczna jest umowa o pracę.

Dobrze również sprawdzić, od jakiej kwoty wynagrodzenia brutto agencja odprowadza składki ZUS. Zgodnie z prawem, składki ubezpieczeniowe za pracownika kierowanego do pracy poza granicami kraju muszą być odprowadzane od co najmniej średniej krajowej (czyli ok. 3200 zł), niestety wiele agencji odprowadza je od minimalnego krajowego wynagrodzenia brutto (czyli 1276 zł). W efekcie oznacza to najniższą emeryturę, najniższą podstawę do wyliczenia chorobowego oraz wynagrodzenia za czas urlopu.

Łukasz Kręski, wiceprezes zarządu Work Express, certyfikowanej agencji pracy, podkreśla: - Agencja nie ma prawa pobierać opłat za przygotowanie dokumentów, powinna zatrudniać w oparciu o umowę o pracę, a na miejscu zapewniać pomoc i wsparcie koordynatora. To są elementarne cechy uczciwej i dobrej agencji pracy.
Od 2004 roku wzrosły w Niemczech kary dla nieuczciwych pracodawców i dla nielegalnych pracowników.

Obecnie pracownik może zostać deportowany i ukarany grzywną do wysokości 5 tysięcy euro.
Jeśli nie zapłaci, to kara zamieniana jest sądownie na areszt (5-10 euro to jeden dzień aresztu). Ostatnio, w dobie kryzysu, kontrole legalności zatrudnienia zostały nasilone.

Kogo Niemcy najchętniej poszukują do pracy? Przede wszystkim osoby w zawodach związanych w opieką.

Źródło:
Chcesz pracować w Niemczech? Podpowiadamy jak załatwić formalności - www.strefabiznesu.gazetalubuska.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński