Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urzekający Kamień

Redakcja
Jarosław Siomka, absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Pracuje w uzdrowisku od 1 września. Jest księgowym. Jego hobby to uzdrowiska w Polsce oraz wycena nieruchomości. Jeszcze nie wie z kim pojedzie do Szczawna Zdroju.
Jarosław Siomka, absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Pracuje w uzdrowisku od 1 września. Jest księgowym. Jego hobby to uzdrowiska w Polsce oraz wycena nieruchomości. Jeszcze nie wie z kim pojedzie do Szczawna Zdroju.
Niewiele jest miast tak pięknych, jak Kamień Pomorski, urzekających wspaniale zachowaną średniowieczną architekturą i blisko tysiącletnią historią. Powiat kamieński jest usytuowany w północno-zachodniej części kraju, między Bałtykiem a Puszczą Goleniowską.

Miasto zabytków i festiwali leży nad brzegiem Zalewu Kamieńskiego, w odległości ośmiu kilometrów od morza i jest zamieszkiwane przez niezmienną od wielu lat liczbę dziesięciu tysięcy osób. Nazwę swą miasto zawdzięcza ogromnemu głazowi narzutowemu, znajdującemu się w pobliżu Wyspy Chrząszczewskiej.
Pierwsze ślady osadnictwa na tych terenach pochodzą już ze starożytności. Polskość tych ziem na dobre zaczął utrwalać Bolesław Krzywousty, który w 1124 roku wysłał na Pomorze Zachodnie z misją chrystianizacyjną świętego Ottona z Bambergu. Pięćdziesiąt lat później Kamień stał się siedzibą zachodniopomorskich biskupów. Od tego momentu zaczął się stały rozwój miasta, nieco hamowany przez częste najazdy duńskie. Szybkie zmiany na lepsze dokonujące się w regionie przyczyniły się do nadania Kamieniowi Pomorskiemu w 1274 roku lubeckich praw miejskich.. Mieszkańcy miasta zajmowali się wówczas przede wszystkim rolnictwem, rybołówstwem i rzemiosłem. Przygraniczne otoczenie Kamienia powodowało, że wielokrotnie był on przedmiotem sporu początkowo sąsiednich plemion, później pobliskich narodów. Częste zmiany w przynależności państwowej, jakbyśmy to dzisiaj określili, nie służyły postępowi, jaki powinien się dokonywać. Poszczególni najeźdźcy, czyli Duńczycy, Szwedzi i Brandenburczycy grabili i niszczyli nadmorski gród. W wyniku jednego z najazdów Brandenburczyków, w 1308 roku całe miasto wraz z katedrą spłonęło. Aby zabezpieczyć się przed podobnymi zdarzeniami ówczesne władze miejskie podjęły decyzję o budowie murów obronnych, których pozostałości można zobaczyć od strony Zalewu Kamieńskiego. Wzniesiono także warowne wieże baszty, z których do naszych czasów przetrwała tylko jedna Brama Wolińska. Stopniowo powstawały inne podziwiane do dzisiaj budowle: kościół świętego Mikołaja i późnogotycki ratusz będący wówczas siedzibą sądu ławniczego, rady miejskiej i cechów. Perłą wśród zabytków Kamienia Pomorskiego jest katedra pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela. Jej budowę rozpoczęto w 1176 roku w stylu romańskim natomiast ukończono w XIII wieku w stylu gotyckim. Siedemnastowieczny wystrój i słynne kamieńskie organy nadają specyficzny urok wnętrzu tej wartej zobaczenia budowli.
Do wyżej wymienionych godnych polecenia obiektów dawnej architektury można dodać późnogotycki Pałac Biskupi z XIV-XV wieku oraz kościół katedralny Najświętszej Maryi Panny z 1753 roku.
Przeszłość zachowana w zabytkach, pomnikach przyrody i pięknych legendach na pewno wielu oczaruje, ale miasto, by się rozwijać musi być ukierunkowane przyszłościowo. Kolejni decydenci starają się podkreślać turystyczno-wypoczynkowy charakter miasta. Organizowany od 1965 roku Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej przyciąga wielkie rzesze melomanów i kompozytorów. Słuchacze koncertów wielce cenią sobie niepowtarzalny nastrój, jaki towarzyszy wykonywanym przez solistów i chóry utworom. Dowodem, że miasto żyje i stara się polepszyć swój wizerunek są licznie urządzane imprezy sportowe i kulturalne. Można do nich zaliczyć coraz popularniejsze biegi uliczne, piesze rajdy, regaty żeglarskie, a także plenery malarskie i rzeźbiarskie, przeglądy piosenki dziecięcej czy konkursy recytatorskie. Organizowane przez prężnie działający Ośrodek Kultury i Sportu turnieje piłki siatkowej oraz spływy kajakowe cieszą się uznaniem nie tylko mieszkańców Kamienia, lecz także przebywających tu wczasowiczów i kuracjuszy. Dni Kultury Chrześcijańskiej Ottonalia, Kamieńska Biesiada Ludowa oraz Dni Kamienia Pomorskiego są stałymi imprezami przyciągającymi turystów i godnie reprezentują naszą małą ojczyznę.
Od ponad czterdziestu lat Uzdrowisko Kamień Pomorski świadczy usługi rehabilitacyjne, lecznicze i profilaktyczne w zakresie schorzeń: ortopedycznych, neurologicznych, kardiologicznych, reumatologicznych, narządu ruchu i układu oddechowego. Stopniowo wprowadzane są nowe programy: rehabilitacji kobiet po mastektomii oraz leczenia łagodnego przerostu gruczołu krokowego u mężczyzn. Uzdrowisko prowadzi działalność w oparciu o naturalne tworzywa lecznicze:
3,5-procentową solankę bromkowo-jodkowo-żelazistą, pozyskiwaną z odwiertu Edward II, borowinę typu niskiego ze złoża Kamień Pomorski.
Kuracjusze są zakwaterowani w szpitalach uzdrowiskowych Mieszko, Chrobry, Dąbrówka oraz w sanatoriach uzdrowiskowych Gryf w Kamieniu Pomorskim i Górnik w Łukęcinie. Zabiegi lecznicze wykonuje się w wyżej wymienionych obiektach oraz w Zakładzie Przyrodoleczniczym Feniks, basenie solankowym i na sali gimnastycznej. Kamieńskie Uzdrowisko posiada również rezerwową bazę hotelową w budynku Wars-Sawa oraz znaną i popularną kawiarnię Kamyk. Do najczęściej przepisywanych zabiegów zalicza się kąpiele, masaże, zawijania borowinowe, inhalacje oraz szereg zabiegów fizyko- i kinezyterapeutycznych.
Misją powstania Uzdrowiska Kamień Pomorski była poprawa stanu zdrowia polskiego społeczeństwa i ochrona środowiska naturalnego w regionie. Realizacja przyjętych założeń przebiegała pomyślnie dopóty, dopóki kamieńskiego Uzdrowiska nie pozostawiono samemu sobie. Odkąd Skarb Państwa zaprzestał finansowania działalności największego zakładu pracy w okolicy, przyszłość lecznictwa uzdrowiskowego w Kamieniu Pomorskim stanęła pod znakiem zapytania. Coraz trudniejsza sytuacja przedsiębiorstwa wymusza poszukiwanie dodatkowych źródeł przychodów, zagospodarowywanie nisz rynkowych, to jest wychodzenie z nową, unikalną ofertą świadczeń zdrowotnych. Szansą rozwoju dla kamieńskich sanatoriów może być wprowadzanie cieszących się dużą popularnością krótkich programów leczniczych dotyczących odchudzania, odnowy biologicznej oraz profilaktyki antystresowej. Celowym byłoby zastanowienie się nad możliwością rozszerzenia zakresu terapii o profile, które nieczęsto spotyka się w innych ośrodkach, na przykład dermatologię, czy prewencję cukrzycową. Trudno będzie przetrwać na rynku usług leczniczych oferując podobne świadczenia do tych, które zapewniają duże nadmorskie uzdrowiska w Kołobrzegu i Świnoujściu oraz zielony, leśny zdrój w Połczynie. Problemem wszystkich polskich uzdrowisk jest uzależnienie od jednej grupy świadczeniodawców, jaką są Regionalne Kasy Chorych. Pozycja monopolisty pozwala tym podmiotom na narzucanie swoich warunków umowy, przeszkadzając w ewentualnych negocjacjach handlowych. Prowadzi to do kontraktowania świadczeń leczniczych poniżej kosztów ich realizacji. Z uwagi na to trzeba dołożyć wszelkich starań, by przyciągnąć klientów komercyjnych.
Uzdrowisko Kamień Pomorski zatrudnia obecnie ponad dwustu stałych pracowników i ma pozycję największego pracodawcy w regionie. Dziesiątki firm istnieją w głównej mierze dzięki zakupom dokonywanym przez Uzdrowisko. Wobec powyższego, główne oczekiwania społeczeństwa w stosunku do Spółki są zorientowane na utrzymanie obecnego stanu. Mieszkańcy Kamienia Pomorskiego liczą także na aktywne uczestniczenie Uzdrowiska w życiu miasta, współorganizowanie imprez kulturalnych, jak choćby Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, niegdyś sponsorowanego przez Spółkę. Utrzymanie w należytym stanie parków zdrojowych, terenów zieleni i terenów rekreacyjnych również leży w gestii Uzdrowiska. Do pożądanych przez mieszkańców inwestycji podkreślających charakter i status gminy należy budowa ścieżek zdrowia, tras spacerowych, deptaków, ale także dbanie o ochronę środowiska naturalnego poprzez posiadanie wysypiska odpadów, pełnej kanalizacji, ogrzewanie nośnikami nie powodującymi emisji zanieczyszczeń. Miasto uzdrowiskowe powinno posiadać podwyższony standard infrastruktury komunalnej, czyli odpowiedniej jakości drogi, chodniki, oświetlenie alejek spacerowych. Wydaje się, że Uzdrowisko w dużym stopniu spełnia oczekiwania społeczeństwa dotyczące zaspakajania potrzeb kuracjuszy, wczasowiczów i mieszkańców w zakresie lecznictwa i rehabilitacji. Uzdrowisko znakomicie kształtuje wizerunek regionu powodując, że Kamień Pomorski jest słynny w całym kraju i wszędzie ma doskonałe notowania.

Moje miasto

Znamy już wyniki konkursu Uzdrowiska Kamień Pomorski. Dwoje uczestników otrzymało dwie równorzędne pierwsze nagrody.
Aby wziąć udział w konkursie, trzeba było napisać pracę na temat: "Moje miasto, moje Uzdrowisko Kamień Pomorski - stan aktualny, kierunki rozwoju i oczekiwania społeczeństwa w zakresie rozwoju lecznictwa uzdrowiskowego i rekreacji".
Komisja konkursowa długo zastanawiała się, komu przyznać pierwszą nagrodę. Walczyły o nią dwie prace - Jarosława Siomki i Anety Atras. Jury doszło do wniosku, że obie prace są godne pierwszej nagrody. Na wczasy do Szczawna Zdroju pojadą dwie osoby.
Dzisiaj prezentujemy fragmenty pracy Jarosława Siomki. Za tydzień przedstawimy Anetę Atras i jej pomysł na kamieńskie uzdrowisko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński