Unia dała kasę

Piotr Jasina, 13 listopada 2004 r.
Część terenów należących do Z. Ch. POLICE SA z istniejącą już infrastrukturą, to wielki atut dla powstającego parku przemysłowego.
Część terenów należących do Z. Ch. POLICE SA z istniejącą już infrastrukturą, to wielki atut dla powstającego parku przemysłowego.
Infrapark Police SA otrzyma prawie 30 mln zł z unijnych funduszy strukturalnych. Pieniądze będą zainwestowane w najbliższych dwóch latach w budowę infrastruktury polickiego parku przemysłowego.

Policka spółka jest jednym z pierwszych polskich parków przemysłowych, który z powodzeniem sięgnął po unijne pieniądze.

Projekt pod nazwą: "Rozwój infrastruktury Polickiego Parku Przemysłowego na terenach restrukturyzowanych Z.Ch. "POLICE" SA" został zatwierdzony przez m ministra gospodarki i pracy, a to oznacza dofinansowanie ze środków pomocowych UE.

Projekt będzie realizowany w ramach działania 1.3: "Tworzenie korzystnych warunków dla rozwoju firm" Sektorowego Programu Operacyjnego - Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw, lata 2004 - 2006".

Parkingi, drogi, media

- O pozytywnym rozpatrzeniu wniosku poinformowała nas Agencja Rozwoju Przemysłu - mówi Adam Gąsiorowski, prezes Infraparku. - Do połowy grudnia powinniśmy podsiać już odpowiednie umowy. Pierwsze pieniądze fizycznie na konto spółki powinny spłynąć na początku przyszłego roku. Jeszcze w grudniu natomiast będzie rozpatrywany nasz kolejny projekt dotyczący funduszy na doradztwo.

Wnioskujemy o 3,5 mln zł.

Prezes Infraparku podkreśla pomoc merytoryczną przy tworzeniu wniosków ze strony Zakładów Chemicznych "POLICE" SA oraz gminy. Pierwsze wydatki, jak zapewnia nasz rozmówca, będą związane z rozpisaniem przetargów na projekty instalacji teleinformatycznych,elektroenergetycznych, sieci dróg dojazdowych i parkingów, wodociągów i kanalizacji.

Pieniądze zostaną przeznaczone na sporządzenie dokumentacji projektowej, pokrycie kosztów ogólnych prowadzenia projektu, nadzór inwestycyjny, prace inżynieryjno-budowlane budynków już istniejących na terenie parku oraz uzbrojenie terenów we wspomnianą infrastrukturę techniczną. Większość inwestycji realizowanych będzie w najbliższych dwóch latach.

- Przetarg na prace projektowe ogłosimy najprawdopodobniej jeszcze w tym roku, zaś budowlanych - w przyszłym - dodaje prezes Infraparku.

Ponadto w latach 2005-2008 budżet parku przemysłowego zasili również gmina Police, jeden z udziałowców spółki. Radni zdecydowali bowiem, iż w przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku o dofinansowanie Infraparku z funduszy unijnych, oprócz aportu w postaci nieruchomości, spółka otrzyma 830 tys. zł.

Szansa dla firm i ludzi

Bez inwestycji w infrastrukturę parku przemysłowego trudno by było zainteresować przedsiębiorców do inwestowania i rozwijania swojej działalności w Policach.

- Przede wszystkim znacznie spadną koszty przygotowania terenu pod konkretną inwestycję - mówi Adam Gąsiorowski przypominając, że policki park przemysłowy, z racji możliwości korzystania z infrastruktury technologicznej Z.Ch. "POLICE" SA, jest znakomicie przygotowany na przyjęcie firm produkcyjnych.

Prezes zwraca też uwagę na fakt, że przedsiębiorcy z Unii Europejskiej, rozwijając swoją działalność na obszarze parku dofinansowywanego przez UE, mają możliwość otrzymania dotacji inwestycyjnej w wysokości od 30 do 35 proc. poniesionych przez siebie nakładów. Ich wnioski o dofinansowanie z funduszy unijnych otrzymują dodatkowe punkty.

Prezes Infraparku liczy, że pierwsze firmy pojawią się w polickim parku w ciągu najbliższych 3 lat. Docelowo powinno tu znaleźć zatrudnienie od 800 do 1000 osób.

Jedyny inwestycyjny

Na liście projektów inwestycyjnych, które będą dofinansowane z funduszy unijnych znalazło się, obok polickiego Infraparku, dziewięć innych projektów związanych z rozwojem parków przemysłowych, naukowo-technologicznych oraz inkubatorów przedsiębiorczości.

Projekt rozwoju infrastruktury polickiego parku przemysłowego jest jedynym z województwa zachodniopomorskiego.

Z kolei wśród ośmiu projektów doradczych, które będą dofinansowane ze wspomnianych funduszy znalazł się Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny z projektem "Studium wykonalności dla projektu inwestycyjnego infrastruktury Szczecińskiego Parku Naukowo - Technologicznego".

Cytrynka z Ustronia Morskiego – świetny biznes z mikropożyczką

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie