Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ukraińcy bardzo mocno odczuwają rozłąkę z rodziną, ale bezpiecznie czują się w Polsce

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Archiwum
Niemal połowa badanych pracowników tymczasowych z Ukrainy docenia bezpieczeństwo, jakie czuje w Polsce. Mimo to w ujęciu procentowym liczba osób zadowolonych z pracy w Polsce w 2022 roku wyniosła 79 proc. i jest to spadek o 6 punktów procentowych względem poprzedniego roku. Większość obywateli Ukrainy martwi się o bliskich, którzy pozostali na terytorium objętym wojną. Aż 60 proc. ankietowanych wskazało, że najtrudniejsza podczas pobytu w Polsce jest dla nich właśnie rozłąka z rodziną.

Szacunki mówią, że do Polski z powodu wojny w Ukrainie przyjechało po 24 lutego około 2 mln obywateli Ukrainy. Głównie kobiety z dziećmi i osoby starsze. Nie przyjechali tu do pracy, a w obawie o swoje bezpieczeństwo. Szacunki mówią, że około 2/3 uchodźców z Ukrainy, w wieku produkcyjnym, podjęło zatrudnienie w Polsce.

Obywatele Ukrainy doceniają bezpieczeństwo w Polsce

Z corocznych badań, realizowanych przez OTTO Work Force, wynikało, że głównym powodem, dla którego obywatele Ukrainy decydowali się na pracę w Polsce były wyższe zarobki. Natomiast w badaniu za 2022 rok po raz pierwszy najwięcej wskazań zyskało większe bezpieczeństwo – 45 proc.

Na kolejnych miejscach uplasowały się wyższe zarobki (37 proc.), chęć zapewnienia lepszego życia rodzinie (29 proc.) oraz lepsza sytuacja gospodarcza (28 proc.).

Spadła liczba Ukraińców zadowolonych z pracy w Polsce

Od 2017 roku trwała tendencja spadkowa poziomu satysfakcji z pracy w Polsce – wtedy to wskaźnik ten osiągnął swoje maksimum (94 proc.). Następnie w roku 2020 i 2021 obserwowaliśmy zdecydowany wzrost zadowolenia z pracy w naszym kraju, aż do roku 2022, kiedy to mamy do czynienia ze spadkiem tego wskaźnika o 6 punktów procentowych względem zeszłego roku. Z powodu wojny do Polski napłynęło bardzo dużo kobiet z Ukrainy, dla których nie było wystarczającej liczby ofert pracy na rynku.

- Obserwowaliśmy też duże niedopasowanie strukturalne pracowników względem wakatów i to jest prawdopodobnie główną przyczyną tegorocznego spadku poziomu zadowolenia z pracy w Polsce - zauważa Tomasz Dudek z firmy. - Należy także pamiętać o problemie wysokiej inflacji, a co za tym idzie znacznym wzroście kosztów utrzymania się w Polsce, z którym musieli się zmierzyć obywatele Ukrainy przyjeżdżający do naszego kraju.

Rozłąka z rodziną jest najtrudniejsza

Rok 2022 to bardzo trudny okres dla pracowników tymczasowych z Ukrainy przebywających w Polsce. Tylko część z nich przyjechała do Polski z całą rodziną. Większość obywateli Ukrainy martwi się o bliskich, aż 60 proc. ankietowanych wskazało, że najtrudniejsza podczas pobytu w Polsce jest dla nich rozłąka z rodziną, która została an Ukrainie. Dla 35 proc. badanych dużym utrudnieniem jest także słaba znajomość języka polskiego, a dla 17 proc. załatwianie formalności i spraw urzędowych w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński