Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczcili pamięć ofiar Grudnia 1970. Ostatni raz pod krzyżem. Zaczęła się budowa nowego pomnika!

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Upamiętnienie ofiar, które zginęły w czasie rewolty w grudniu 1970 roku
Upamiętnienie ofiar, które zginęły w czasie rewolty w grudniu 1970 roku Sebastian Wołosz
Delegacje złożyły kwiaty na grobach ofiar, które zginęły w czasie rewolty w grudniu 1970 roku. W czasie spotkania przedstawiono plany dotyczące zmian w kwaterze na Cmentarzu Centralnym.

Krzyż Męczeństwa Narodu Polskiego, zwany również Krzyżem Grudnia ’70, który postawiono siłami społecznymi w 1999 roku zostanie rozebrany. W jego miejsce pojawi się nowy pomnik.

- 16 ofiar bestialsko zamordowanych przez władze komunistyczne doczeka się w końcu godnego upamiętnienia w miejscu, gdzie oddali swoje życie, walcząc o wolną i niepodległą Polskę - mówi dr hab. Karola Polejowski, zastępca prezesa IPN.

Wykonawca prac już przejął plac budowy, za ponad pół roku mamy zobaczyć efekt końcowy.

Pomnik będzie wyjątkową metaforą

- Aleja zostanie uporządkowana: będzie wyłożona nowymi płytami, które płynnie przejdą w elewację pomnika. Pomnik ma formę sześcianu: masywnej, zamkniętej bryły, która symbolizuje w pewien sposób kłamstwo i ograniczenie wiedzy o ofiarach tej zbrodni komunistycznej. Pamiętały o tym tylko rodziny i uczestnicy tych tragicznych wydarzeń, natomiast władza stworzyła wokół tragedii mur milczenia i ten mur pęka. Bryła ma szczelinę, która otwiera wnętrze sześcianu. Dzięki temu możemy wejść do środka, do przestrzeni, która ma formę cylindra - mówi o idei pomnika Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN.

Zostanie symbol krzyża

- Na posadzce i na ścianach będziemy mogli odczytać nazwiska 16 ofiar komunistycznej zbrodni z grudnia 1970 roku. Osoba, która wejdzie do środka, spojrzy w górę, zobaczy krąg nieba nad sobą, a na tle nieba dominujący nad całością krzyż. Krzyż jest głównym elementem dzisiejszego pomnika i chcieliśmy ten najsilniejszy symbol zachować, żeby był głównym akcentem nowego upamiętnienia. Posadzka wnętrza pomnika ma symbol gwiazdy róży wiatrów, czyli jest to nawiązanie do stoczniowych tradycji morskich. Pomnik powstanie z litych bloków granitowych, które będą opracowane w ten sposób, że od zewnątrz będą tworzyły bryłę sześcianu, a od środka cylinder. Realizacja jest zaplanowana na koniec czerwca przyszłego roku. Także myślę, że bez żadnych problemów pomnik powstanie. Autorem projektu jest doświadczony architekt Piotr Kudelski, który będzie sprawował nadzór inwestorski. Dodatkowo doprowadzimy przyłącze energetyczne i dzięki czemu pomnik będzie posiadał własne oświetlenie.

Za realizację upamiętnienia odpowiada Instytutu Pamięci Narodowej w porozumieniu i we współpracy ze Stowarzyszeniem Społecznym „Grudzień 70 – Styczeń 71”. Koszt budowy pomnika ponosi IPN.

ZOBACZ TEŻ:

Szczeciński Grudzień '70. Inscenizacja historyczna na placu ...

Mural już gotowy. Przypomina, że pół wieku temu zbuntował si...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński