MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tyle składek musisz zgromadzić, żeby dostać godziwą emeryturę. Ile jeszcze ci brakuje? Sprawdź szczegóły!

OPRAC.:
Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Ekspert emerytalny podaje konkretne kwoty, które dadzą seniorom godne wartości emerytur stażowych. Sprawdzamy, o czym jeszcze należy pamiętać.
Ekspert emerytalny podaje konkretne kwoty, które dadzą seniorom godne wartości emerytur stażowych. Sprawdzamy, o czym jeszcze należy pamiętać. 123rf.com/weyo
Wysokość emerytur spędza sen z powiek nie tylko seniorom, a temat emerytur stażowych wraca w ostatnich dniach tym częściej. Rząd planuje zachęcać do dłuższej pracy, ale pozostawia seniorom także możliwość wyboru. Sprawdzamy, jaka wysokość składek da godziwą kwotę emerytury? Jakie to kwoty? I czym jest turystyka emerytalna?

Spis treści

Emerytury stażowe. Te liczby musisz znać

Na łamach poniedziałkowego wydania Naszego Dziennika, wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed zapowiedział, że ze wstępnych szacunków rządu wynika, iż z „emerytur stażowych w pierwszym roku skorzysta 70 tys. osób”. Podkreślił także, że w przypadku wyborów wygranych przez PiS, emerytury stażowe będą „bardzo szybko wprowadzone”.

I tu się otwiera pole przed pracodawcami. Będą oni mogli przecież przygotować własne zachęty do kontynuowania pracy dla tych pracowników, których bardzo cenią. My przygotowaliśmy rozwiązanie: senior bez podatku. Jeżeli osoba w wieku emerytalnym dalej pracuje, to korzysta z zerowego PIT-u w pierwszej grupie podatkowej - do 85 tys. zł - dodaje wiceminister.

Jednocześnie Szwed przypomina jeszcze, że osoby, które skorzystają z emerytur stażowych, powinny mieć świadomość, że ich świadczenie będzie niższe niż gdyby dopracowali do normalnego wieku emerytalnego. Ile wyniosą emerytury stażowe? Na to pytanie odpowiadamy w naszym poprzednim materiale: Emerytury stażowe. Komu będą przysługiwać i ile będą wynosić?

Portal money.pl, powołując się na wyliczenia eksperta emerytalnego z Uniwersytetu Warszawskiego, podaje, że kluczowa będzie tutaj konkretna ilość składek zgromadzonych w ZUS.

Gdyby przepisy dotyczące świadczeń stażowych wchodziły obecnie w życie, to 55-letnie kobiety ubiegające się o emeryturę stażową musiałyby mieć w ZUS odłożone co najmniej 480 tys. zł, a 60-letni mężczyźni - 400 tys. zł - wylicza dr Tomasz Lasocki, cytowany przez money.pl

To wymagane ilości składek, które dadzą nam w miarę godziwe świadczenie przy przejściu na emeryturę w wielu 56 lat przez kobiety i 60 lat przez mężczyzn.

Stażówki to odpowiedzi na postulaty Solidarności

Szefowa resortu rodziny Marlena Maląg potwierdziła, że projekt ustawy w sprawie emerytur stażowych zostanie zaproponowany nowemu parlamentowi.

Można powiedzieć, że to jest ostatni z postulatów sierpniowych do wykonania. Podjęliśmy decyzję, że już nowy parlament będzie rozpatrywał ustawę o emeryturach stażowych. Jest to rozwiązanie bardzo oczekiwane i bardzo potrzebne. Przede wszystkim dla tych osób, które pracują w trudnych warunkach, ale nie w warunkach szkodliwych, natomiast bardzo wyczerpujących - mówi minister.

Emerytura stażowa ma przysługiwać kobietom po 38 latach okresów składkowych i mężczyznom po 43 latach. Wiek emerytalny pozostaje bez zmian. Osiągnięcie 60 lat przez kobiety i 65 lat przez mężczyzn uprawnia do przejścia na emeryturę niezależnie od długości stażu pracy.

Projekt wymaga uszczelnienia. Grozi nam turystyka emerytalna

Polski system emerytalny zakłada, że już jeden dzień legalnej pracy uprawnia do przejścia na emeryturę. W Niemczech konieczne jest przepracowanie 5 lat, w Wielkiej Brytanii 10 lat, a w Holandii roku. W większości krajów UE okres ten jest dłuższy niż w Polsce, a wiek emerytalny jest także wyższy, dlatego też w naszych kraju rośnie zjawisko tzw. turystyki emerytalnej. Portal money.pl podkreśla, że w Polsce przybywa cudzoziemców, którzy przepracowali w naszych kraju dzień lub dwa i wyjechali dalej, a teraz mają w Polsce prawo do emerytury w kwocie kilku groszy.

Także ZUS podaje dane, z których wynika, że ilość obcokrajowców, którzy pobierają polską emeryturę, rośnie, choć ich obecność w Polsce spada. Nie byłoby w tym nic złego, ale już zdarza się, że dochodzi do kuriozalnych sytuacji, kiedy pełną kwotę 14. emerytury otrzymuje obcokrajowiec, który w Polsce przepracował kilkanaście godzin, a to świadczenie nie należy się Polakowi, który pracuje w kraju całe życie, bo jego emerytura przekracza 2900 zł.

Do lipca 2022 roku w ZUS ubezpieczenie emerytalne zgłoszone było dla 1,25 mln cudzoziemców. Niemal połowa z nich ma swoich subkontach i koncie ZUS mniej niż 10 tys. zł, co na ten moment odpowiadać będzie kilkugroszowym emeryturom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tyle składek musisz zgromadzić, żeby dostać godziwą emeryturę. Ile jeszcze ci brakuje? Sprawdź szczegóły! - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński