MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trzy podwyżki emerytur w 2024 roku! Waloryzacja po raz ostatni będzie tak wysoka. Sprawdzamy, ile wyniesie

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Waloryzacja emerytur o więcej niż 12 proc. to ostatnie tak duże podwyżki. Drugi rok z rzędu seniorzy będą mogli liczyć na duże podwyżki świadczeń, które zrekompensują im wysoką inflację.
Waloryzacja emerytur o więcej niż 12 proc. to ostatnie tak duże podwyżki. Drugi rok z rzędu seniorzy będą mogli liczyć na duże podwyżki świadczeń, które zrekompensują im wysoką inflację. 123rf.com/wavebreakmediamicro
Waloryzacja emerytur w 2024 roku będą po raz drugi rekordowa. Budżet państwa zakłada tym razem wzrost o 12,3 proc. O ile wzrosną emerytury w Polsce? Skąd aż trzy podwyżki świadczeń w przyszłym roku? Sprawdzamy, w których miesiącach emeryci mogą liczyć na wyższe przelewy.

Spis treści

Waloryzacja emerytur w ustawie budżetowej

Ustaw budżetowa przyjęta pod koniec obecnej kadencji przez rząd zakłada kolejną waloryzację emerytur według wskaźnika 112,3 proc. Oznacza to wzrost wartości świadczeń emerytalnych brutto o 12,3 proc. To niższa niż w ubiegłym roku, ale nadal rekordowa waloryzacja emerytur. Wynika ona przede wszystkim z nadal wysokiej inflacji, która w sierpniu wyniosła 10,1 proc.

Na Radzie Ministrów przyjęliśmy założenia do waloryzacji przyszłorocznych rent i emerytur. Waloryzacja jest przewidywana na poziomie 12,3 proc. Cały jej koszt, łącznie z waloryzacją trzynastej i czternastej emerytury wyniesie ponad 43 mld zł - mówi Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Najbliższa waloryzacja emerytur nastąpi 1 marca 2024 roku, co jest zgodne z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Niższy wskaźnik inflacji to niższa waloryzacja

Emerytury i renty podlegają w Polsce rokrocznej waloryzacji, która ustalana jest na podstawie wskaźnika waloryzacji, a więc średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym. Ten wskaźnik jest zwiększany o przynajmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Dane GUS wskazują, że w drugim kwartale 2023 roku przeciętne wynagrodzenie w Polsce przekroczyło już 7000 zł.

W marcu 2023 roku wskaźnik waloryzacji wynosił 14,8 proc., co oznaczało rekordowo duże podwyżki emerytur dla wszystkich pobierających emerytury i renty. Tak wysokie podwyżki wynikały z bardzo wysokiej inflacji, która w 2022 roku wyniosła 14,4 proc. I chociaż w 2024 roku waloryzacja będzie niższa, to nadal będzie dwucyfrowa, a wzrosty emerytur także będą wyraźne: od niespełna 200 do ponad 700 zł brutto.

Trzy podwyżki emerytur w 2024 roku

W bieżącym roku 13. i 14. emerytura zostały na stałe wpisane do systemu świadczeń społecznych. Oznacza to, że w 2024 roku emerytury i renty wzrosną aż trzykrotnie. Pierwsza podwyżka nastąpi zgodnie z terminem rokrocznej waloryzacji emerytur 1 marca, natomiast już w kwietniu 2024 seniorzy otrzymają kolejne przelewy w ramach 13 emerytur.

Trzynaste emerytury seniorzy otrzymają niezależnie od wysokości podstawowego świadczenia i wypłacone będą w kwocie minimalnej emerytury, która obecnie wynosi 1588,44 zł brutto, a więc 1445,48 zł na rękę.

Z kolei wypłaty 14. emerytury nastąpią, podobnie jak w tym roku, u progu jesieni. Pierwotnie ZUS miał wypłacać czternastki w kwocie minimalnej emerytury, jednak w tym roku prezes Kaczyński zwiększył tę kwotę do 2650 zł brutto. Kwota wypłaty czternastek w przyszłym roku nie jest jeszcze znana, bo wtedy również może zostać zwiększona drogą rozporządzenia, natomiast z pewnością wypłacana będzie podobnie jak w bieżącym roku, we wrześniu i październiku wobec seniorów, których podstawowe świadczenie jest nie wyższe niż 2900 zł brutto. W 2023 roku czternastkę w pełnej kwocie otrzyma ok. 6,8 mln seniorów z blisko 9 mln uprawnionych do wypłaty tego dodatku.

Z danych ZUS wynika, że w Polsce największą grupę świadczeniobiorców stanowią seniorzy pobierający emeryturę: to blisko 78 proc. wszystkich uprawnionych. Rentę pobiera nieco ponad 7 proc. z nich, a rentę rodzinną 15 proc. świadczeniobiorców.

od 7 lat
Wideo

Plan na budowę Tarczy Wschód – minister podał szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trzy podwyżki emerytur w 2024 roku! Waloryzacja po raz ostatni będzie tak wysoka. Sprawdzamy, ile wyniesie - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński