Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ty zadecydujesz o wieku swojej emerytury. O ile złożysz podpis.

Marek Rudnicki
Od poniedziałku na ulicach pojawią się związkowcy zbierający podpisy pod referendum na temat zamiaru podwyższania przez rząd wieku emerytur.

- Rząd uzasadnia chęć podwyższenia wieku emerytalnego różnymi rzeczami, a tak naprawdę chodzi tylko i wyłącznie o oszczędności w budżecie - mówi Mieczysław Jurek, przewodniczący zarządu regionu Pomorza Zachodniego NSZZ Solidarność.

W akcję zaangażowały się wszystkie centrale największych związków zawodowych, działających w Polsce. Chcą zebrać co najmniej pół miliona podpisów pod wnioskiem o referendum obywatelskie w sprawie zachowania obowiązującego obecnie wieku emerytalnego.

Przypomnijmy, że według planów rządowych podwyższanie emerytur ma zacząć się w 2013 r. Podwyższanie do wieku 67 lat dla mężczyzn ma zakończyć się do 2020 r., a dla kobiet w 2040 r. Dla kobiety, która ma obecnie 50 lat oznacza to, że w przyszłości będzie pracować o 7 lat dłużej.

- Można mówić o wydłużaniu okresu pracy, gdy ta praca jest na rynku, a nie w sytuacji, gdy jej w naszym kraju nie ma - mówi Mirosław Labuda, przewodniczący Solidarności’ 80 Zespołu Elektrowni Dolna Odra.

- Kobiety walcząc o uprawnienie z pewnością nie miały na myśli zrównania wieku emerytalnego z mężczyznami i jego wydłużenia - uważa Gerhard Kuligowski, przewodniczący rady wojewódzkiej OPZZ i zauważa: - Następuje małpowanie przez rząd pomysłów z Zachodu, które nijak mają się do polskiej rzeczywistości.

Związkowcy ostrzegają, że wydłużenie wieku emerytalnego skończy się tym, że na rynku będzie jeszcze więcej osób bezrobotnych, potrzebujących wsparcia oraz że wiele młodych osób ponownie zostanie zmuszone do emigracji za pracą. Swoje podatki zostawią za granicą.

Na wniosku o referendum znajdzie się pytanie: - Czy jest Pani?Pan za utrzymaniem dotychczasowego wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Solidarność uruchomiła już specjalną stronę internetową (www.referendumemerytalne.pl) na której znajdują się wszystkie informacje dotyczące referendum oraz formularze do zbierania podpisów. Umieszczono również formularz i mail kancelarii premiera, gdzie można wysłać petycję o wstrzymanie prac nad ustawą.

Związki szacują, że zbiorą pół miliona podpisów do połowy lutego. Gdy to się stanie, wniosek o referendum w sprawie wieku emerytalnego trafi do sejmu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński