MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Twoje dziecko bezpieczne na drodze. Odblaski są równie ważne jak buty czy kurtka jesienią

OPRAC.:
Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Wideo
od 16 lat
Odblaski sprawiają, że piesi stają się bardziej widoczni w trudnych warunkach oświetleniowych, co znacząco zmniejsza ryzyko wypadków. Ten niewielki element ubioru może mieć ogromny wpływ na nasze życie. „Odblaski to nie obciach, odblask może uratować życie - podkreślił w rozmowie z PAP Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.” Przypominamy, dlaczego każde dziecko powinno w swoim wyposażeniu mieć elementy odblaskowe.

Spis treści

Inspektor Transportu Drogowego przypomina

Szef ITD przypomniał, że widoczność na drodze ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. To, czy nas widać na drodze, szczególne znaczenie ma w okresie jesiennym, kiedy dzień jest coraz krótszy, szybciej zapada zmrok i trudniejsze są warunki pogodowe - występują mgły i opady deszczu ograniczając widoczność.

Kierowcy w tym czasie powinni zadbać o oświetlenie, a piesi czy rowerzyści o to, aby być widocznym na drodze. Dlatego jako Inspekcja Transportu Drogowego, od wielu lat uczymy i zachęcamy dzieci do noszenia elementów odblaskowych - podkreślił szef Inspekcji Transportu Drogowego.

Odblaski mogą uratować życie

Odblaski to podstawowy element wyposażenia każdego ucznia.
Odblaski to podstawowy element wyposażenia każdego ucznia.
Fot: Adam Wojnar/Polska Press

Jesienią i zimą szybko robi się ciemno, po zmianie czasu jest to jeszcze mocniej odczuwalne. Odblaski są elementem stroju tak samo istotnym jak ciepłe buty czy czapka. Ten niewielki przedmiot znacząco zwiększa widoczność pieszych, zwłaszcza w warunkach ograniczonej widoczności, takich jak zmrok czy mgła. Pieszego, który nosi odblaski, kierowca jest w stanie zauważyć nawet z ok. 150 metrów.

To daje mu szansę na reakcję, a tym samym uniknięcie niebezpiecznej sytuacji na drodze, bo osoba ubrana w odzież w ciemnych kolorach, nieposiadająca żadnych elementów odblaskowych, jest na widoczna zaledwie z ok. 40 metrów.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Istnieją również specjalne taśmy, które możemy nakleić np. na ubrania, wózki. Dbajmy nie tylko o bezpieczeństwo dzieci, lecz swoje, pokazując na własnym przykładzie, że bycie widocznym na drodze jest ważne.

„Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka”

Inspekcja Transportu Drogowego prowadzi stały program edukacyjny dotyczący bezpieczeństwa na drodze. Jednym z jego elementów jest zachęcanie do noszenia odblasków, uświadamianie o ich skuteczności i bezpośrednim wpływie na nasze bezpieczeństwo.

Program „Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka” zajmuje się edukowaniem dzieci w kwestii bezpieczeństwa na drodze, a także wydawaniem elementów odblaskowych.

Nie tylko uczymy i ostrzegamy, ale dzieci uczestniczące w spotkaniach otrzymują od nas również m.in. opaski, breloki, czapeczki, plecaki, worko-plecaki i kamizelki odblaskowe. Tylko w ramach ostatniego projektu - w tym roku - dzieci w całym kraju otrzymały od nas ok. 150 tys. odblasków - podał w rozmowie z PAP szef Inspekcji.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Twoje dziecko bezpieczne na drodze. Odblaski są równie ważne jak buty czy kurtka jesienią - Strefa Edukacji

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński