Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa produkcja eksponatów na wystawę stałą Morskiego Centrum Nauki! Zobacz kilka z nich na zdjęciach!

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Wyjątkowe eksponaty na wystawę stałą Morskiego Centrum Nauki już w produkcji!
Wyjątkowe eksponaty na wystawę stałą Morskiego Centrum Nauki już w produkcji! Mat. prasowe
Specjaliści Morskiego Centrum Nauki odwiedzili pracownie firm RAMA oraz SIGNUM produkujących eksponaty na wystawę stałą MCN. Pracownicy MCN i firmy Trias przygotowującej wystawę mogli obejrzeć różne fazy wytwarzania eksponatów od projektu po gotowy egzemplarz.

- Wszystkie eksponaty prezentowane będą na stanowiskach ekspozycyjnych wyposażonych w opisy i ilustracje umieszczone w scenografii odpowiedniej do prezentowanej tematyki. Wystawa stała składać się będzie z działów tematycznych - zapowiada Jarosław Dobrzyński, rzecznik MCN.

Wyjątkowe eksponaty wystawy stałe MCN

  • Wśród eksponatów jest model, który pokazuje zastosowanie satelitów do rejestrowania obrazów pogodowych i możliwość amatorskiego odbioru danych satelitarnych. W skład stanowiska wchodzi model satelity oraz stanowisko komputerowe z monitorem dotykowym i głośnikami.
  • Jest eksponat, który pokazuje, jak ruch Ziemi i dynamika płynów wpływa na tworzenie się zawirowań typu cyklonalnego. Eksponat ma postać postumentu z obrotowym blatem. Na blacie znajduje się model półkuli ziemskiej wypełniony warstwą cieczy o właściwościach pozwalających na wizualizację dynamiki płynów.
  • Kolejny eksponat pokazuje przyczyny i skalę zjawiska przypływów i odpływów oraz ich wpływ na krajobraz wybrzeża oceanicznego. Eksponat składa się z ruchomego modelu układu Słońce-Ziemia-Księżyc (tzw. tellurium), animacji wyświetlanej na monitorze i scenografii wykonanej techniką druku lentikularnego. Tellurium demonstruje przyczynę przypływów i odpływów: różne położenia względem siebie Ziemi, Księżyca i Słońca. Zadaniem zwiedzającego będzie wprawienie układu w ruch przy pomocy przycisku uruchamiającego napęd elektryczny i obserwowanie układu ciał niebieskich względem siebie.
  • Na podbój świata - ten eksponat przybliża zwiedzającym wybrane ważne wydarzenia i postaci z historii podbojów morskich. Prezentowane sylwetki to: Zeng He – podróże w epoce Ming, reprezentuje świat chińskich odkryć geograficznych; Ferdynand Magellan – pierwsze opłynięcie świata, reprezentuje europejskie odkrycia; Leif Eriksson – reprezentuje kulturę Wikingów i ich podboje morskie; Anonimowy Polinezyjczyk – reprezentuje odkrycia morskie ludów Pacyfiku; Ahmad ibn Fadlan – reprezentuje historyczne znaczenie szlaków rzecznych dla rozwoju ludzkości, np. szlak Wołgi.
  • Dodatkowym obiektem jest kolumna prezentująca skafander kosmiczny i artefakty związane z podbojem kosmosu, reprezentująca dążenie człowieka do odkrywania nowych obszarów.

Morskie Centrum Nauki ma zostać otwarte jesienią przyszłego roku.

ZOBACZ TEŻ:

Szczecińskie Morskie Centrum Nauki. Drugie zwiedzanie za nami!

Odwiedziliśmy Morskie Centrum Nauki w ramach kolejnego dnia ...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński