Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tor kolarski w Szczecinie. Ten sportowy obiekt ma już blisko sto lat. Co obecnie się z nim dzieje? ZDJĘCIA

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
fot. Sebastian Wołosz
Ten wybudowany niemal sto lat temu obiekt jest dziś trochę zapomniany przez mieszkańców. Choć ma "swój" przystanek tramwajowy, a czasami korzystają z niego najlepsi kolarze, pozostaje dziś w cieniu wielkich miejskich inwestycji - budowy torowiska wzdłuż ul. Szafera w Szczecinie czy zbudowanej kilka lat temu Netto Areny.

Najpierw w roku 1925 oddano do użytku niezadaszony tor kolarski (400 m obwodu, 2000 miejsc siedzących na widowni) nazwany Städtische Radrennbahn Stettin-Westend. W następnych latach (1925–1929) prowadzono prace modernizacyjne, m.in. ułożono betonową nawierzchnię. Obiekt nie ucierpiał znacznie podczas wojny. Po wojnie bywał modernizowany, ale wyremontowany został w latach 80., gdy powstało oświetlenie, zadaszenie, wybudowano parking, pomieszczenia administracyjne i sanitarne, halę sportową, hotel, drogi dojazdowe, zagospodarowano otaczające tor tereny zielone. Wówczas też zyskał patrona - szczecińskiego kolarza, olimpijczyka z roku 1964, Zbysława Zająca.

Dziś, choć dojedziemy tu tramwajem i nawet wysiądziemy na przystanku "Tor kolarski", to obiekt ten znajduje się w cieniu trwających tu prac przy budowie torowiska wzdłuż ul. Szafera, czy innego, pobliskiego obiektu sportowego - hali Netto Arena, która przez ostatnie pół roku funkcjonowała jako rezerwowy szpital tymczasowy i największy w regionie punkt szczepień.

Jaki jest obecny stan toru kolarskiego? Przez kogo jest on używany na co dzień? O szczegóły dotyczące obiektu zapytał prezydenta Dariusz Matecki, miejski radny.

Tor Kolarski im. Zbysława Zająca w Szczecinie.

Graffiti na szczecińskim torze kolarskim. Szary obiekt z odr...

Z wyjaśnień Michała Przepiery, zastępcy prezydenta wynika, że na terenie toru obecnie znajdują się m.in.

  • budynek hali sportowej,
  • liczne pomieszczenia techniczne, c
  • zęściowo zadaszony tor kolarski, z żelbetowym torem jezdnym,
  • trybuny,
  • wieża sędziowska,
  • dwa boiska po piłki plażowej (nożnej i siatkowej)
  • oraz teren około 7 600 m2 będący w wieloletniej dzierżawie, gdzie działają cztery korty tenisowe i dwa boiska do piłki nożnej.

Torem kolarskim zarządu Miejski Ośrodek Sportu Rekreacji i Rehabilitacji. Ponadto wynajmowane są tu lokale i grunty, z których korzysta piętnastu najemców, głównie klubów i organizacji sportowych.

Według odpowiedzi Przepiery, stan techniczny obiektu jest dobry. Wymaga za to remontu oświetlenie i zadaszenie toru oraz hala sportowa. W 2018 roku wykonany został projekt dachu i oświetlenia toru. Zaś w tym roku ma być zlecona ekspertyza zadaszenia.

- Mieszkańcy mają dostęp do obiektu poprzez kluby i stowarzyszenia sportowe, które zawierają z MOSRiR umowy na udostępnienie. Gmina Miasto Szczecin nie planuje sprzedaży ani zmiany obecnego przeznaczenia obiektu - wyjaśnia Michał Przepiera.

Kilka lat temu mieszkańcy mogli także korzystać ze stworzonego tu lodowiska. Na dni 9-11 lipca 2021 zaplanowano tu Mistrzostwa Polski w kolarstwie torowym. Kilka dni wcześniej, 2-4 lipca 2021 odbędzie się tu puchar Polski Juniorów Młodszych – Eliminacje do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

WIĘCEJ NA TEMAT TORU KOLARSKIEGO W SZCZECINIE:

Ostrobój w Szczecinie

Widowiskowy Ostrobój na Torze Kolarskim. Jeżdżą ostro i bez ...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński