To będzie drugi pogrzeb dzieci utraconych w Szczecinie

  To będzie drugi pogrzeb dzieci utraconych w Szczecinie

  Zdjęcie autora materiału

  Anna Folkman

  Głos Szczeciński

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  To będzie drugi pogrzeb dzieci utraconych w Szczecinie
  W sobotę 13 października o godz. 15 odbędzie się drugi w Szczecinie pochówek dzieci utraconych. Prochy nienarodzonych dzieci spoczną we wspólnym grobowcu przy ul. Bronowickiej. Będzie to na pewno ponad 20 ciał.
  To będzie drugi pogrzeb dzieci utraconych w Szczecinie
  Pierwszy pogrzeb dzieci utraconych w naszym mieście odbył się w marcu tego roku. We wspólnej mogile spoczęło kilkanaścioro dzieci. Zgodnie z zapowiedzią pochówek będzie odbywał się tam dwa razy w roku i będzie możliwy przez ponad 150 lat. Niestety nadal wielu rodziców dotkniętych stratą nienarodzonego dziecka nie wie, że mają prawo do godnego pochówku bez względu na długość życia prenatalnego.  - Z informacji, które uzyskaliśmy z Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że rocznie jest w Szczecinie około 300 poronień – mówi ks. Tomasz Ceniuch z Fundacji Donum Vitae. - Jednocześnie NFZ zaznaczył, że dane te mogą być niepełne, ponieważ do rozliczenia szpitali z NFZ mogą zostać zastosowane różne oznaczenia czynności medycznych. Innymi słowy: pomoc, której udziela się mamom po poronieniu, może zostać zakwalifikowana wprost jako czynność związana z poronieniem, ale może być zakwalifikowana także w inny sposób. Wówczas oficjalne dane, o których wspomniałem, mogą rozmijać się z realnym rozmiarem ilości poronień. Zauważalna jest bardzo duża dysproporcja pomiędzy ilością poronień a ilością ciał dzieci przekazywanych do pogrzebów zarówno indywidualnych jak i zbiorowych.

  Ksiądz Ceniuch zaznacza jednak, że z roku na rok wzrasta ilość pogrzebów indywidualnych, z którymi zgłaszają się rodzice, także zapytań o pogrzeby (zarówno indywidualne jak i zbiorowe) , które kierują rodzice, bliscy, znajomi, również księża.

  - W Szczecinie i w naszej archidiecezji powoli świadomość praw związanych z poronieniem wzrasta wśród rodziców po stracie dzieci, to świadomość do godnego ich pogrzebu i uchronienia przed utylizacją – dodaje ks. Tomasz Ceniuch. - Utylizacja z pewnością nie pomaga w zdrowym przeżywaniu żałoby. Chcielibyśmy przyczynić się także na terenie Szczecina, województwa i w całej Polsce do lepszej opieki w szpitalach. To zbyt wielki dramat dla większości rodziców, aby byli jeszcze w takiej sytuacji traktowani przedmiotowo czy poniżani, wyśmiewani czy choćby nierozumiani albo lekceważeni z powodu swoich decyzji i godziwych i możliwych oczekiwań. Chcielibyśmy przyczynić się do podwyższenia standardów opieki i to w rozumieniu holistycznym. Ktoś z ekonomistów czy przedsiębiorców zwrócił nam kiedyś uwagę nawet na swoisty: "kalkulator czy katalog wartości utraconych" w wyniku nieprzeżycia żałoby. Wymieniał czynniki osobiste, osobowościowe, rodzinne, zawodowe, społeczne a nawet ekonomiczne (np. zwolnienia lekarskie z powodu depresji).

  Szczecińskie szpitale przyznają, że dokładają wszelkich starań do tego, by otoczyć rodziców po stracie najlepszą opieką i informować ich o prawach.

  - W przypadku poronienia każda z pacjentek przebywających w Klinice Położnictwa i Ginekologii jest informowana o możliwości przeprowadzenia indywidualnego pochówku ciała dziecka lub oddania go do pochówku zbiorowego (szpitalnego) – mówi Bogna Bartkiewicz, rzeczniczka szpitala na Pomorzanach. - Personel medyczny wyjaśnia pacjentce całą procedurę dotyczącą obu przypadków i przekazuje materiały, z którymi może się na spokojnie zapoznać. Większość rodziców czy opiekunów decyduje się na to drugie rozwiązanie. Wówczas pacjentka oświadcza pisemnie, że pozostawia ciało dziecka do pochówku szpitalnego.
  Rzeczniczka szpitala na Pomorzanach zapewnia, że każda kobieta objęta jest w tym czasie szczególną opieką. Proponowana jest jej także pomoc psychologa, choć nie wszystkie pacjentki z niej korzystają.

  - W tym roku w pochówku zbiorowym, który odbył się w marcu pochowano ciała czworga dzieci przekazane przez nasz szpital – dodaje Bartkiewicz. - Od tamtej pory do pochówku zbiorowego przekazano kolejnych 15 ciał z ciąż utraconych. Przechowywane są w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu, w prosektorium szpitalnym.

  Szpital w Zdrojach ma podpisaną umowę z firmą pogrzebową, która odbiera ciała nienarodzonych dzieci, których rodzice zdecydowali się na pogrzeb zbiorowy i przekazuje je do chłodni miejskiej.

  - Ciało dziecka wydawane jest bez względu na to, czy rodzice chcą pochować je indywidualnie, czy chcą, by to był pogrzeb w grobie zbiorowym. Średnio można powiedzieć, że jest to kilkanaście takich sytuacji miesięcznie – mówi Magdalena Knop, rzeczniczka szpitala Zdroje.

  - Obecnie w miejskiej chłodni znajduje się 7 ciał nienarodzonych dzieci przygotowanych do skremowania. Kremacja jest przeprowadzana, krótko przed terminem pochówku ponieważ część szpitali przechowuje ciała i przekazuje je do kremacji przed samym pochówkiem – mówi Maciej Homis z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

  Pochówki we wspólnym grobowcu utraconych dzieci będą odbywały się dwa razy w roku – w marcu z okazji Narodowego Dnia Życia 24 marca i około 15 października z okazji Światowego Dnia Dziecka Utraconego. Mogiła składa się z 21 nisz urnowych. 

  Obchody Dnia Dziecka Utraconego 2018

  SZCZECIN

  12 października (piątek):

  – godz. 13.45 – ostatnie pożegnanie zmarłych przed narodzeniem dzieci w III kaplicy (bocznej) na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Po krótkiej, wspólnej modlitwie nastąpi kremacja ciał

  13 października (sobota):

  – godz. 15.00 – pogrzeb Dzieci Utraconych na Cmentarzu Zachodnim przy ul. Bronowickiej w zbiorowym Grobowcu Dzieci Utraconych

  – godz. 16.00-18.00 – możliwość odwiedzenia siedziby Poradni Donum Vitae (al. Wojska Polskiego 96/3 w Szczecinie), pomocy w przygotowaniu wieczornego spotkania, wypicia ciepłej herbaty, spotkania się i porozmawiania, jak również zapoznania się z możliwościami pomocy Poradni

  – godz. 18.00 – Msza święta w intencji rodziców po stracie w parafii św. Rodziny przy ul. Królowej Korony Polskiej 28

  – godz. 19.15 – spotkanie dla rodziców po stracie w siedzibie Poradni Donum Vitae (al. Wojska Polskiego 96/3 w Szczecinie)

  14 października (niedziela):

  – godz. 15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia w intencji Rodziców po stracie Dzieci przy Pomniku Dzieci Utraconych na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie (kwatera 80F – wejście od ulicy Wierzbowej)

  BARLINEK

  15 października godz. 15.00 – wspólne odmówienie Koronki do Bożego Miłosierdzia w intencji rodziców po stracie przy Pomniku Dzieci Utraconych na Cmentarzu w Barlinku

  POLICE

  15 października godz. 15.00 – wspólne odmówienie Koronki do Bożego Miłosierdzia w intencji rodziców po stracie przy Grobowcu Dzieci Utraconych na Cmentarzu w Policach


  Szczecin: Pierwszy pogrzeb dzieci utraconych [ZDJĘCIA, WIDEO]

  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (3) forum.gs24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia ze Szczecina

  Wideo ze Szczecina

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GS24 poleca:

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Głosu Szczecińskiego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Głosu Szczecińskiego

  ŚWIĄTECZNE GWIAZDECZKI Głosowanie zakończone

  ŚWIĄTECZNE GWIAZDECZKI Głosowanie zakończone

  SPORTOWIEC ROKU | Zgłoś najlepszego sportowca!

  SPORTOWIEC ROKU | Zgłoś najlepszego sportowca!