Te zakłady świadczą pełen wachlarz usług, a korzystanie z...

  Te zakłady świadczą pełen wachlarz usług, a korzystanie z nich po prostu się opłaca

  Mat. partnera

  Głos Szczeciński

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  Poligrafia, krawiectwo, pralnia, gastronomia czy pielęgnacja zieleni - Zakłady Aktywności Zawodowej w Goleniowie i Kołobrzegu oferują usługi praktycznie z każdej branży. Jak można z nich skorzystać?
  Te zakłady świadczą pełen wachlarz usług, a korzystanie z nich po prostu się opłaca
  1/6
  przejdź do galerii
  Żeby skorzystać z usług ZAZ-u, wystarczy zadzwonić, przyjść lub napisać maila. Podjęcie współpracy odbywa się na takich samych zasadach jak z innymi firmami. Do tego się opłaca. Dlaczego? - Jesteśmy profesjonalistami, świadczymy usługi najwyższej jakości, skrojone pod potrzeby kontrahenta. Posiadamy dobrze wyposażony park maszyn i zmotywowaną kadrę - wymienia Karol Lament, dyrektor ZAZ w Goleniowie. - Współpraca z nami opłaca się też dzięki możliwym do uzyskania ulgom w odpisach na PFRON.

  ZAZ w Goleniowie funkcjonuje od nieco ponad miesiąca, jednak w tym czasie nawiązał już współpracę z kilkoma podmiotami z terenu Goleniowskiego Parku Przemysłowego. - Nasza lokalizacja nie jest przypadkowa - wyjaśnia Karol Lament. - Została poprzedzona analizą potrzeb przedsiębiorców skupionych w GPP. Stąd też oferujemy usługi takich działów jak: kuchnia, pralnia, pielęgnacja zieleni, sprzątanie, montaż, myjnia, poligrafia. ZAZ jest na etapie rozruchu, a przedsiębiorcy pytają o każdy z działów. Najszybciej ruszyła kuchnia oraz dział montażu. Coraz więcej zapytań dotyczy pralni i myjni samochodowej.
  Na tym etapie działalności największym zainteresowaniem cieszy się oferta kuchni, utrzymania czystości, pielęgnacji terenów zielonych, myjni samochodowej i montażu.

  Podobnie jest w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Kołobrzegu, który działa już od 15 lat. - Prowadzimy działalność produkcyjno-usługową w czterech obszarach: gastronomia, ogrodnictwo, poligrafia i krawiectwo - mówi Agnieszka Maciejewska, kierownik Zakładu Aktywności Zawodowej w Kołobrzegu. - Naszymi klientami są zarówno firmy, instytucje państwowe, jak i osoby prywatne. Przykładamy bardzo dużo uwagi do świadczonych usług, mamy klientów związanych z nami od 15 lat, czyli od początku działalności. Myślę, że jest to najlepszy dowód, że nasi pracownicy wykonują pracę na najwyższym poziomie.

  Z usług gastronomicznych korzystają osoby prywatne, przedszkola oraz żłobki z miasta i gminy Kołobrzeg oraz działalności organizujące imprezy i wydarzenia. Dział poligraficzny najwięcej zamówień otrzymuje na druk materiałów promocyjnych, jak koszulki z nadrukiem lub haftem czy zaproszenia okolicznościowe.

  - Jeśli chodzi o dział krawiecki, naszymi klientami są przede wszystkim ośrodki wypoczynkowe i hotele - mówi Agnieszka Maciejewska. - Jesteśmy w stanie przygotować pełną galanterię hotelową: od pościeli, poprzez obrusy, po zasłony okienne. Wszystko to, co jest potrzebne do prowadzenia działalności. Osoby prywatne również mogą przyjść do nas i zakupić pościel, firany, zasłony, czy przeróbki krawieckie. Jesteśmy elastyczni, dopasowujemy się do potrzeb klienta.

  Obecnie w zakład w Kołobrzegu zatrudnia 49 osób z orzeczeniem znacznego i umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Zatrudnieni pracownicy to zarówno młodzi absolwenci szkół specjalnych, jak i osoby starsze, zbliżające się do wieku emerytalnego. W Goleniowie nad realizacją zleceń działa 71 osób z niepełnosprawnościami oraz 30 osób personelu, łącznie 101.

  - W ZAZ pracuję od 8 lat - mówi Karolina Szczęśniak, pracownica ZAZ w Kołobrzegu. - Zajmuję się szyciem, bardzo to lubię. Szyjemy tu wszystko: obrusy i bieżniki, firany, sztory okienne czy flagi. Praca jest bardzo przyjemna. Lubię ją dlatego, że mam zajęcie, mogę zarabiać i do tego spędzać czas z moimi koleżankami.

  Co istotne, w trakcie pracy każdy pracownik ma ustawowo zagwarantowany czas na rehabilitację, minimum godzina dziennie. - Rehabilitacja społeczna i zawodowa jest jednym z głównych celów funkcjonowania ZAZ. Przebiega ona na wielu płaszczyznach i jest wieloaspektowa - wyjaśnia Karol Lament. - Rehabilitacja zawodowa to nie tylko możliwość nabycia nowych kwalifikacji w wybranym zawodzie czy podniesienie kompetencji poprzez kursy, warsztaty i szkolenia. To przede wszystkim nabycie postaw zawodowych, np. samodzielne dotarcie do pracy, co w przypadkach wielu osób, które pozostawały bierne zawodowo jest sporą rewolucją. To też nabycie umiejętności autoprezentacji, pisania CV, uczestniczenia w rozmowach kwalifikacyjnych, etc.

  - W tym miejscu spełniły się moje marzenia - mówi Agnieszka Rogala, pracownik ZAZ w Kołobrzegu. - Zawsze chciałam mieć umowę o pracę i być samodzielna. Na wolnym rynku nigdy mi się to nie udało. Tu pracuję w dziale krawieckim. Do moich obowiązków należy szycie i prasowanie. Są dni, kiedy do wyprasowania jest naprawdę dużo flag czy pościeli. Chętnie w tym pomagam. Praca jest i łatwa i trudna, to zależy od dnia i zadania. Niedawno zaczęłam chodzić na ćwiczenia, podjęłam rehabilitację, chciałabym zrzucić wagę. Wiem, że czeka mnie bardzo dużo pracy i ćwiczeń. Kiedy myślę o przyszłości mam nadzieję, że nadal będę tu pracować. Chciałabym być po prostu szczęśliwa.

  Żeby zostać pracownikiem ZAZ, wystarczy się zgłosić z orzeczeniem o niepełnosprawności do zakładu. - Pierwsze w kolejności są osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, później z umiarkowanym - wyjaśnia Agnieszka Maciejewska. - Jeśli orzeczenie jest aktualne, zapraszamy kandydatów na rozmowy kwalifikacyjne. Musimy poznać kandydata, jego predyspozycje i zainteresowania. Tak jak w innych firmach, na początku zatrudniamy na okres próbny trzech miesięcy. Później na umowę o pracę.

  I, jak dodaje Karol Lament - ZAZ otwarty jest na każdą osobę, która spełniając wymogi ustawowe, chce odmienić swoje życie.

  Te zakłady świadczą pełen wachlarz usług, a korzystanie z nich po prostu się opłaca

  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Najczęściej czytane

  GS24 poleca:

  Zapraszamy na warsztaty dla dziennikarzy na temat zwalczania dezinformacji w sieci

  Zapraszamy na warsztaty dla dziennikarzy na temat zwalczania dezinformacji w sieci

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Głosu za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Głosu za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  Głodny? Zostań w domu dowieziemy! Dołącz do akcji Szczecin bierze na wynos!

  Głodny? Zostań w domu dowieziemy! Dołącz do akcji Szczecin bierze na wynos!