MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak rozpoznasz zatkane tętnice. Nigdy nie ignoruj tych objawów, to oznaki zagrożenia zawałem serca i udarem mózgu

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Martyna Jaros
Martyna Jaros
Zatkane tętnice to wynik rozwoju miażdżycy. Objawy można zauważyć wcześnie i przeciwdziałać jej śmiertelnym powikłaniom. Na te dolegliwości zwróć szczególną uwagę.
Zatkane tętnice to wynik rozwoju miażdżycy. Objawy można zauważyć wcześnie i przeciwdziałać jej śmiertelnym powikłaniom. Na te dolegliwości zwróć szczególną uwagę. PixelsEffect/Getty Images
Zatkane tętnice to potoczne określenie miażdżycy. Pierwsze oznaki tej groźnej choroby nie są charakterystyczne, więc łatwo je przegapić lub przypisać zmęczeniu, nadmiarowi stresu czy niedoborom pokarmowym. Niestety, nieleczona miażdżyca prowadzi do zawałów i udarów, przez co należy do najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Warto więc wiedzieć, jakie są wczesne symptomy zapchanych tętnic, by móc w porę zareagować.

Spis treści

Czym są zatkane tętnice i jak je rozpoznać? Ważne objawy

Zatkane tętnice to objaw miażdżycy, która wiąże się z odkładaniem złogów w naczyniach krwionośnych i zmniejszeniem przepływu krwi.

Starsza kobieta z bólem klatki piersiowej trzyma dłonie na wysokości mostka
Zatkane tętnice to wynik rozwoju miażdżycy. Objawy można zauważyć wcześnie i przeciwdziałać jej śmiertelnym powikłaniom. Na te dolegliwości zwróć szczególną uwagę. PixelsEffect/Getty Images

Miażdżyca stanowi główny czynnik rozwoju schorzeń układu krążenia – najczęstszej przyczyny przedwczesnych zgonów w Polsce. Ta podstępna choroba często rozwija się już w średnim wieku, a nawet wcześniej, jednak przez lata może pozostać w ukryciu.

Czytaj także: Po czym poznać że żyły są zapchane? Zrób prosty, domowy test. Sprawdzi, czy nie grozi ci zakrzepica i miażdżyca

Powikłania nieleczonej miażdżycy to nie tylko nadciśnienie tętnicze krwi, zaburzenia rytmu serca, choroby nerek, duszności, niedokrwienie nóg. Najpoważniejsze komplikacje to zakrzepica płuc, serca czy kończyn dolnych, zawał serca i udar niedokrwienny mózgu.

Sprawdź w galerii, jakie objawy wskazują na zatkane tętnice i rozwój miażdżycy[/a]. Ich znajomość pomoże rozpoznać je jak najwcześniej i w porę zapobiec groźnym powikłaniom.

Od zatkanych tętnic do zapchanych żył. Miażdżyca i rozwój zakrzepicy, zawału i udaru

Miażdżyca jest przewlekłym schorzeniem zapalnym średnich i dużych tętnic, których funkcją jest doprowadzanie krwi nasyconej tlenem i składnikami odżywczymi do wszystkich komórek ciała. W przebiegu choroby dochodzi do gromadzenia się w nich złogów, które składają się m.in. z utlenionego cholesterolu, komórek zapalnych i elementów tkanki łącznej.

Zobacz też: Zioła na cholesterol, miażdżycę i polecane po zawale serca. Po te herbatki warto sięgać, aby naturalnie wspomóc pracę układu krążenia

Narastanie płytki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych prowadzi do stopniowego zwężania ich średnicy, czyli ich światła. W rezultacie prowadzi to do niedotlenienia tkanek i narządów, w tym serca, mózgu, nerek, kończyn dolnych. Związane z tym powikłania to m.in. rozwój dusznicy bolesnej (inaczej dławicy piersiowej), niedokrwienie nóg i chromanie przestankowe czy żylna choroba zakrzepowo-zatorowa.

Obecność złogów miażdżycowych utrudnia przepływ krwi i sprzyja powstawaniu zakrzepów krwi. To właśnie one po oderwaniu się od ściany naczynia są przyczyną zawału serca, udaru niedokrwiennego mózgu czy zatorowości płucnej. Gdy natomiast płytka ulega zwapnieniu, przyczynia się do rozwoju stwardnienia i kruchości tętnic, które w takiej sytuacji są bardziej narażone na pęknięcia. To z kolei stwarza zagrożenie udaru mózgu.

Konsekwencje nieleczonej miażdżycy należą do najpoważniejszych, dlatego tak ważne jest, by się przed nią chronić i wykonywać badania profilaktyczne. Niezbędna jest też znajomość dolegliwości związanych z wczesnym etapem rozwoju choroby.

Dowiedz się więcej na temat:

Co przeciwdziała miażdżycy?

Miażdżyca rozwija się w konsekwencji niezdrowego stylu życia, tj. niskiej aktywności fizycznej, sięgania po używki oraz stosowania niezdrowej diety, bogatej w przetworzone tłuszcze, zwłaszcza zwierzęce, a także cukier, sól i oczyszczone produkty zbożowe. Działanie niekorzystnych czynników powoduje wzrost poziomu „złego” cholesterolu we krwi, jednak powstawanie złogów postępuje na skutek stresu oksydacyjnego w organizmie, który jest spowodowany przez nadprodukcję w organizmie wolnych rodników i wywołuje przewlekły stan zapalny.

Aby obniżyć ryzyko rozwoju miażdżycy i jej powikłań, warto zadbać o dodatkowy ruch, ograniczyć, a najlepiej wykluczyć używki i wysokoprzetworzone produkty spożywcze, a zwiększyć spożycie warzyw, owoców oraz innych naturalnych produktów roślinnych, stosując zbilansowaną dietę przeciwzapalną.

Zobacz też: Nalewka z kwiatów głogu na miażdżycę, problemy z sercem i nerwy. Zobacz, jak ją zrobić. Ten środek jest polecany przez kardiologów

Ważna jest także profilaktyka w postaci regularnych badań, zwłaszcza ciśnienia tętniczego i lipidogramu, a ponadto obserwacja organizmu. Zanim bowiem dojdzie do poważnych komplikacji, schorzenie daje o sobie znać na różne sposoby.

Przeczytaj także:

Miej ciśnienie pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tak rozpoznasz zatkane tętnice. Nigdy nie ignoruj tych objawów, to oznaki zagrożenia zawałem serca i udarem mózgu - Strona Zdrowia

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński