MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szlachetna Paczka. Szukają wolontariuszy.

mdr
Rusza nabór dla liderów ogólnopolskiego projektu, mającego na celu pomóc rodzinom żyjącym w ubóstwie. Szlachetna Paczka pomaga rodzinom żyjącym w niezawinionej biedzie.

Często wydaje nam się, że ludzie biedni są sami sobie winni. Nie przyjmujemy do wiadomości, że zdarzenia losowe, zupełnie od nas niezależne mogą sprawić, że sami dowiemy się jak to jest, gdy nie ma pieniędzy na chleb. Wypadek, nieoczekiwana utrata pracy, nagła choroba czy pożar domu równie łatwo, jak niespodziewanie, mogą odwrócić koleje nawet najbardziej przychylnego losu.

- Od 11 lat nasz projekt łączy potrzebujących z osobami, które chcą pomagać i czerpią z tego radość - mówi Monika Klich. - Dzięki innowacyjnemu podejściu i standardom działania projektu rodziny żyjące w ubóstwie otrzymują konkretną, dopasowaną do potrzeb pomoc.

Lada dzień ma być wyłoniony koordynator akcji w naszym województwie.

W ubiegłym roku udało się się dzięki projektowi Szlachetna Paczka pomóc niemal 12 tys. potrzebujących rodzin. Łączna wartość przekazanej pomocy wyniosła 18 mln zł.

Pomysłodawca akcji, ks. Jacek Stryczek otrzymał nagrodę Polskiej Rady Biznesu.

- Ja ich tak kocham, że oni potem kochają biednych - mówi szczerze.

Do tej pory w ramach Szlachetnej Paczki zebrano ponad 114 milionów złotych. W projekt zaangażowało się w sumie ponad 10 tys. wolontariuszy, w tym opiekunów rodzin, wspomagających (niepełnoletnich), zarządzających akcją na poziomie województw i rejonów, kierowców i pracujących w magazynach zastępczych. Paczki robiło w sumie 149 tysięcy darczyńców. W ubiegłym roku na jedną rodzinę przypadało 8 paczek z pomocą.

- Obecnie w Polsce żyją dwa miliony ludzi, o których nie wiadomo, za co kupują chleb - mówi Monika Klich. - Zwykliśmy traktować tę grupę jako bezimienną masę, jako inną rzeczywistość. Każdy biedny jest dla społeczeństwa takich sam. Szary, z podkrążonymi oczami, pewnie topi smutki w alkoholu, pewnie nigdy nie pracował, a biedę wyniósł z domu. O tym jak błędna jest ta opinia najłatwiej się przekonać odwiedzając bloki socjalne. Mieszkają tu obok siebie osoby, które popadły w biedę z powodu zdarzenia losowego, osoby patologiczne od pokoleń, rodziny wielodzietne oraz starsze i samotne, nie będące już w stanie znaleźć żadnego zatrudnienia. Bieda ma wiele twarzy, a za każdą nich stoi historia, która równie dobrze może przydarzyć się nam.

Każdy, kto chce wziąć udział w projekcie Szlachetnej paczki może zgłosić swój akces na stronie www.superw.pl, gdzie znajdzie formularz i dokładne informacje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński