MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szkolenia przygotowujące do KSeF kosztują. A gdyby tak wykorzystać dofinansowanie na cyfryzację?

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Wskazujemy, gdzie może pojawić się szansa na znalezienie środków, które wesprą firmy przygotowujące się do obowiązku KSeF
Wskazujemy, gdzie może pojawić się szansa na znalezienie środków, które wesprą firmy przygotowujące się do obowiązku KSeF jrms/PPG
Choć wprowadzenie Krajowego Systemu e–Faktur zostało odroczone, zapewne ten obowiązek pojawi się już niebawem. Zasadnicza zmiana zapowiedziana przez Krajową Administrację Skarbową w stosunku do poprzednich przepisów w tej sprawie, to jednoczesne wprowadzenie nowego obowiązku względem wszystkich przedsiębiorców. Biznes zyskali jednak dodatkowy czas i argument dotyczący wzrostu kosztów wprowadzenia KSeF. Jak go wykorzystać? Z tym wyzwaniem postanowił się zmierzyć Bogdan Zatorski, kierownik do spraw analiz biznesowych i wymagań prawnych firmy Symfonia.

Spis treści

Chwilowe wstrzymanie obowiązku KSeF (Krajowego Systemu e–fakturowania) pozwoliło odetchnąć firmom, które jeszcze nie zaczęły odpowiednich przygotowań. Najnowsze dane z lutowego badania Symfonii i Digital Poland wskazują, że 46 proc. najmniejszych firm nawet nie zaczęło się przygotowywać do KSeF. Dotyczy to szczególnie firm z sektora MŚP (małych i średnich przedsiębiorstw), który odpowiada za większą część przychodów krajowej gospodarki.

Ministerstwo Finansów zapowiedziało pomoc dla firm i akcję edukacyjną w sprawie KSeF

Po konsultacjach związanych z KSeF, Ministerstwo Finansów zapowiedziało wsparcie informacyjne i akcję edukacyjną dla firm. Czekamy jeszcze na nowelizację przepisów w tej sprawie, żeby wiedzieć, kiedy ostatecznie e–fakturowanie zacznie obowiązywać.
Tymczasem obowiązek KSeF można wykorzystać do transformacji cyfrowej, w znacznej części finansowanej z funduszy wspierających rozwój MŚP. Skoro przepisy wymagają od przedsiębiorców dostosowania działań i inwestowania czasu oraz zasobów – warto rozejrzeć się za wsparciem.

KSeF muszą poprzedzić nie tylko szkolenia, ale też integracja. A co z funduszami?

KSeF jest swoistą skrzynką nadawczo–odbiorczą dla faktur w formacie czytelnym dla systemów IT do zarządzania przedsiębiorstwem. Można z niego korzystać poprzez aplikacje od administracji lub oprogramowanie komercyjne oferowane na rynku (także darmowe).

Wdrożenie KSeF w firmie wymaga więc przeszkolenia pracowników w związku z przepisami i narzędziami oraz – potencjalnie – integracji z wykorzystywanym w firmie oprogramowaniem. To już są dwa cele, które mogą podlegać finansowaniu ze środków przeznaczonych na wsparcie przedsiębiorstw, a są możliwe do opisania obowiązkowym wdrożeniem krajowego systemu e–Faktur – zauważa Bogdan Zatorski, ekspert Symfonii.

Analiza procesów biznesowych – sięgnij po wiedzę ekspercką

Korzystając z okazji do przyspieszonej cyfryzacji, warto przyjrzeć się procesom biznesowym w firmie. Wprowadzenie KSeF to świetny moment na sprawdzenie jak one przebiegają, gdzie się da je usprawnić, skrócić, sprawić, że będą korzystniejsze dla biznesu. Przedsiębiorcy nie muszą wiedzieć, jak badać sposób organizacji firmy i dokonywać takiej analizy – są od tego specjaliści, eksperci, także szkolenia, na które można pozyskać środki.

Pamiętajmy, że skoro rosną wymagania administracji, warto się rozejrzeć za zachętami i możliwościami pozyskania finansowania na rozwój – w końcu cyfryzacja jest celem nie tylko państwa polskiego, ale także całej Unii Europejskiej.

Przykład pozyskiwania środków na cyfryzację firmy. Pojawią się też nowe nabory

Rozpoznawanie dokumentów przez aplikację – system IT – będzie automatyzacją pracy przedsiębiorstwa. Jeśli przedsiębiorca chce wprowadzić rozwiązanie tego typu (np. żeby rozpoznawać w swoim oprogramowaniu faktury z KSeF), może szukać środków w funduszach, które przewidują robotyzację i automatyzację firm. Chodzi o dotacje na cyfryzację dla MŚP.

Warto też monitorować fundusze – wkrótce nowe nabory: Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 jest kontynuacją Programu Inteligentny Rozwój 2014-2020. Priorytety programu FENG.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szkolenia przygotowujące do KSeF kosztują. A gdyby tak wykorzystać dofinansowanie na cyfryzację? - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński