MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczypior czy szczypiorek? Cienki czy gruby? Sprawdź, czym się różnią te liście, bo chodzi nie tylko o rozmiar

Katarzyna Laszczak
Cienki i gruby szczypiorek różnią się smakiem i zapachem. Pochodzą też od różnych roślin.
Cienki i gruby szczypiorek różnią się smakiem i zapachem. Pochodzą też od różnych roślin. pixabay.com
Szczypiorek to wyjątkowo popularna „zielenina”, chętnie używana w kuchni. Jednak przy jego wyborze często pada pytanie „cienki czy gruby”?. A może dymka lub zielona cebulka? Wyjaśniamy, jaka jest różnica, bo chodzi nie tylko o grubość liści. Sprawdź, czym różni się cienki szczypiorek od grubego i o co chodzi z cebulą.

Spis treści

Czy cebula i szczypiorek to to samo?

Kupując szczypiorek przeważnie mamy do wyboru cienkie liście, równo ścięte i zebrane w pęczki oraz znacznie grubszą zieleninę, która również może być cięta, ale bywa także sprzedawana wraz z białymi, młodymi cebulkami. I jeszcze może być dymka, zielona cebulka, albo szczypior wyrastający ze zwykłej cebuli. O co chodzi i jakie są różnice między tymi szczypiorkami? Są to różne rośliny. I tak:

  • cienki szczypiorek to liście rośliny, która oficjalnie nazywa się czosnek szczypiorek, a zwykle mówimy na nią po prostu szczypiorek;
  • gruby szczypiorek lub szczypior – to liście cebuli, a najczęściej jej dwóch gatunków:
    - cebuli zwyczajnej,
    - cebuli siedmiolatki, czyli czosnku dętego.

Zielona cebulka i dymka

Gruby szczypior bywa też określany jako zielona cebulka lub dymka. W życiu codziennym używamy tych nazw zamiennie, natomiast warto wiedzieć, że dla osób zajmujących się profesjonalną uprawą zielona cebulka i dymka mają węższe oraz bardziej specyficzne znaczenie niż w języku potocznym.

Szczypior i szczypiorek w języku polskim

Zajrzyjmy jeszcze do Słownika języka polskiego PWN. Znajdziemy w nim następujące definicje:

  • szczypior: zielone liście cebuli, szczypiorku itp.;
  • szczypiorek: 1. zdrobnienie od szczypior. 2. cebulowa roślina warzywna o drobnych, rurkowatych, jadalnych liściach;
  • dymka: drobna cebulka.

Zgodnie ze słownikiem użycie słów szczypior i szczypiorek jest praktycznie zamienne. Warto jednak pamiętać o tym, że mogą one dotyczyć różnych roślin.

Jak uprawiać szczypiorek i zieloną cebulkę?

Wszystkie te warzywa, które dostarczą cieńszych lub grubszych szczypiorkowych liści, można uprawiać na balkonie, w ogrodzie, a nawet w domu.

Cebula na szczypior

Najłatwiej można uzyskać gruby szczypior ze zwykłej cebuli. Wystarczy położyć ją na naczyniu z wodą lub posadzić w doniczce i poczekać kilka dni. Liście szybko się pokażą, ale będą „jednorazowe”. Po ścięciu nie odrosną już z tej cebuli. Taką doraźną uprawę można z powodzeniem prowadzić nawet na parapecie kuchennego okna przez cały rok. Dowiedz się więcej: jak uprawiać cebulę na szczypior.

Szczypior z dymki

Gruby szczypior można też uprawiać z dymki – to małe cebulki przeznaczone do sadzenia, które kupuje się w sklepach ogrodniczych, najczęściej wiosną. Można je sadzić w ogrodzie lub doniczce na balkonie, dostarczają szczypioru przez cały sezon. Cebulki posadzone wiosną, wykopuje się latem lub jesienią.

Zielona cebulka na lata

Jeszcze inna metoda na uzyskanie zielonej cebulki to posadzenie tak zwanej cebuli siedmiolatki. Jest to roślina wieloletnia i dostarczająca grubego szczypioru przez kilka lat. Najczęściej sadzi się ją w ogrodach, ale można ją mieć też w doniczce (na zimę trzeba zabezpieczyć ją przed mrozem, albo potraktować jako roślinę sezonową). Uprawia się ją z nasion, można też kupić gotowe sadzonki. Dowiedz się więcej: jak uprawiać cebulę siedmiolatkę (czosnek dęty).

Cienki szczypiorek z ogrodu lub balkonu

Natomiast jeśli chcemy mieć cienki szczypiorek, musimy posadzić roślinę, która nazywa się czosnek szczypiorek. Jest wieloletni równie łatwy w uprawie w ogrodzie, co na balkonie. Sprawdź: jak zadbać o szczypiorek, żeby dobrze rósł.

Zarówno cebule na szczypior, jak i szczypiorek są łatwe w uprawie. Wystarczy im zapewnić żyzną ziemię, w miarę słoneczne miejsce i regularne podlewanie, tak żeby ziemia była lekko wilgotna.

Polecjaka Google News - RegioDom
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szczypior czy szczypiorek? Cienki czy gruby? Sprawdź, czym się różnią te liście, bo chodzi nie tylko o rozmiar - RegioDom.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński