Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koperek jest banalnie łatwy w uprawie. Możesz go mieć w ogrodzie i na balkonie! Kiedy siać koper i jak go uprawiać? Sprawdź!

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Koperek to niezwykle lubiany, pachnący i zdrowy dodatek do wielu potraw. Warto mieć go w przydomowym ogrodzie lub uprawiać w skrzynce na balkonie. Tym bardziej, że to roślina łatwa w uprawie.
Koperek to niezwykle lubiany, pachnący i zdrowy dodatek do wielu potraw. Warto mieć go w przydomowym ogrodzie lub uprawiać w skrzynce na balkonie. Tym bardziej, że to roślina łatwa w uprawie. Funtay/Getty Images
Koperek to młode pędy kopru ogrodowego. Ta roślina jest łatwa w uprawie – urośnie zarówno w ogrodzie, jak i doniczce na balkonie. Świeży koperek można mieć przez cały sezon w zasięgu ręki. Najsmaczniejsze i najczęściej używane są właśnie młode gałązki, ale również wyrośnięte i kwitnące pędy są bardzo pożyteczne, bo przydają się m.in. do domowych kiszonek i marynat. Radzimy, kiedy siać koperek i co trzeba mu zapewnić, żeby dobrze rósł.

Koperek i koper w ogrodzie i kuchni

Koper ogrodowy (Anethum graveolens) jest jedną z najbardziej popularnych roślin, używaną jako dodatek do wielu dań, sałatek, sosów, zup, kanapek. Najczęściej jada się młode, pachnące pędy rośliny – to właśnie one są nazywane zdrobniale koperkiem.

Bardzo przydatne są też jednak wyrośnięte łodygi kopru, które razem z kwiatami są nieodzownym dodatkiem np. do kiszonych ogórków. Do marynat i kiszonek często dodaje się też nasiona kopru.

Wszystkie części kopru wydzielają charakterystyczny zapach, a to dzięki olejkom eterycznym. Mają też właściwości korzystne dla zdrowia – koperek jest tak popularną rośliną, że często nie pamiętamy, że jest też ziołem, które ma m.in. właściwości przeciwzapalne i uspokajające, a także korzystnie wpływa na trawienie. Sprawdź, na jakie dolegliwości pomaga koper i jak go stosować.

Koper ogrodowy jest przy tym łatwy w uprawie. Warto posiać go w ogródku, by mieć do dyspozycji świeże i ekologiczne gałązki tego zioła.

Kiedy wysiać koperek w ogrodzie?

Koper uprawia się z nasion. Bardzo wygodne jest to, że można je siać niemal przez cały sezon, począwszy od kwietnia do połowy sierpnia. Oczywiście jeśli chcemy doczekać się kwiatów i nasion kopru, trzeba wybrać wiosenny termin siewu, bo inaczej roślina nie zdąży zakwitnąć. Natomiast koperek na świeże pędy można siać przez cały ten czas.

Siejąc koperek wiosną, weźmy pod uwagę pogodę. Rośliny kiełkuje w ok. 8 stopniach Celsjusza, jednak nie zniosą spadku temperatury i przymrozku, z którym teoretycznie trzeba się liczyć nawet w maju.

Koper można posiać też jesienią, nawet późną, ale wtedy plony zbierzemy dopiero następnej wiosny. Z jesiennym siewem nie należy się spieszyć, bo chodzi o to, by koper nie zaczął kiełkować przed zimą, a dopiero wiosną. Jeśli jesień jest ciepła, można wysiać koper nawet w listopadzie-grudniu.

Jak siać koperek?

Koperek można siać w rzędach – jeśli chcemy go mieć tylko na „zielone”, robimy rządki co 15 cm. Natomiast jeśli planujemy uzyskać kwitnące kopry, rzędy robimy co 20-30 cm. Nasiona umieszczamy w dołkach dosyć płytko (na głębokości 1-2,5 cm) po 2-3 szt. Koperek można też siać rzutowo, również między innymi warzywami. Wtedy nasiona najlepiej przysypać cienką warstwą ziemi. Ważne, by posiany koperek podlać, szczególnie jeśli wysiewamy go, gdy jest już ciepło.

Własny świeży koperek jak najdłużej – co robić?

Jeśli chcemy korzystać głównie z zielonych gałązek koperku, najlepiej siać go w niezbyt dużych ilościach, ale co około 2 tygodnie. Zbierajmy go na bieżąco, a po zjedzeniu jednej partii będziemy mieć gotową następną. Koperek rośnie szybko, można go zbierać po nieco ponad miesiącu od posiania. Jest najlepszy zanim zacznie kwitnąć.

Uprawa koperku – miejsce i ziemia

Koperek najlepiej posiać w słonecznym, zacisznym miejscu. Co do gleby, teoretycznie koperek nie jest wybredny, ale najlepiej rośnie w tej żyznym i przepuszczalnym podłożu. Ziemia nie może zaskorupiać się, ani być podmokłe. Warto przekopać ją wcześniej z kompostem. Nie powinno być przy tym zbyt kwaśna – optymalny jest odczyn zbliżony do obojętnego.

Sprawdź też:

Pielęgnacja koperku z przydomowej uprawy

Koperek nie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych poza standardowym pieleniem. Natomiast bardzo ważne jest jego podlewanie, bo nie jest odporny na suszę i źle znosi pozbawione wody podłoże. Dlatego trzeba zadbać o to, by gleba była wilgotna.

Z czym posiać koperek?

Koperek należy do roślin, które korzystnie oddziałują na inne gatunki roślin. Warto go siać w pobliżu:

  • ogórków,
  • fasoli,
  • grochu,
  • cebuli,
  • buraków,
  • sałaty
  • różnych roślin kapustnych (np. kapusta, kalarepa, jarmuż, brukselka).

Warto docenić też urok baldachów kwitnącego kopru – bardzo dobrze wygląda on na… rabatach kwiatowych, nadaje się też do suchych bukietów.

Z czym nie siać koperku?

Natomiast nie siejmy koperku w sąsiedztwie m.in. pietruszki, selera, lubczyku, kolendry. To wszystko rośliny należące do tej samej rodziny roślin selerowatych, dlatego szkodniki i choroby łatwiej przenoszą się między nimi. Patogeny mogą też przetrwać w ziemi, dlatego nie siejmy koperku (ani innych selerowatych) po sobie w tym samym miejscu przez 3-4 lata. Warto pamiętać, że również popularny, choć jadalny i zdrowy chwast, czyli podagrycznik, należy do tej samej rodziny roślin.

Koperek na balkonie. Zasady uprawy

Koper, szczególnie na młode pędy, z powodzeniem można uprawiać też na na balkonie. Na taki młody koperek nie potrzeba dużo miejsca – wystarczy mu typowa balkonowa skrzynka czy „kwiatowa”, okrągła doniczka. Również na balkonie musimy zapewnić koperkowi słoneczne stanowisko, dobrą ziemię oraz nie zapominać o podlewaniu. Terminy i zasady siewu są takie same, jak w przypadku uprawy ogrodowej. Koperek warto siać w dwóch pojemnikach, zachowując dwu-, trzytygodniowy odstęp czasu między siewem.

Mszyce na koperku i inne problemy

Koperek czasem pada ofiarą mszyc. Aby je zlikwidować, warto sięgać po naturalne sposoby na mszyce i preparaty opisane w tym artykule.
Bywa też, że koperek atakują choroby grzybowe, takie jak szara pleśń czy mączniak. Przeciwko nim można stosować, również profilaktycznie, opryski z drożdży – stąd dowiesz się, jak je zrobić. Koperek może też gorzej rosnąć, gdy jest zimna i mokra pogoda, a także gdy doskwiera mu upał i brak wody.

Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Koperek jest banalnie łatwy w uprawie. Możesz go mieć w ogrodzie i na balkonie! Kiedy siać koper i jak go uprawiać? Sprawdź! - RegioDom.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński