MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczepienia przeciwko COVID-19 i grypie jednocześnie? Nie ma przeciwwskazań, ale lepiej zachować odstęp - mówi prof. Zajkowska

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Szczepienia w szpitalu tymczasowym przy ul. Wołodyjowskiego (zdjęcie ilustracyjne).
Szczepienia w szpitalu tymczasowym przy ul. Wołodyjowskiego (zdjęcie ilustracyjne). Wojciech Wojtkielewicz
Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy dali zielone światło dla szczepień przeciwko COVID-19 i grypie podczas jednej wizyty. Czy takie przyjęcie obydwu szczepionek za jednym zamachem jest bezpieczne? Zapytaliśmy o to naszego eksperta do spraw epidemiologii.

W ubiegłym tygodniu zespół ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, który tworzą naukowcy i lekarze z całej Polski, wydał rekomendacje dotyczące jednoczesnego stosowania szczepionek przeciw grypie i COVID-19.

Jak czytamy w stanowisku ekspertów:

Biorąc pod uwagę powagę sytuacji epidemiologicznej, ciągle niezadawalający odsetek zaszczepionych przeciw COVID-19 i bardzo niski stan zaszczepienia przeciw grypie w Polsce, rekomendujemy jednoczasowe (w czasie jednej wizyty, w dwie różne kończyny) szczepienia przeciw COVID-19 i przeciw grypie wszystkimi dostępnymi na rynku polskim szczepionkami, dla danej grupy wiekowej. Szczepienie przeciw grypie może być zrealizowane zarówno z pierwszą, jak i kolejnymi dawkami szczepionek przeciw COVID-19.

Eksperci powołują się na aktualne wytyczne amerykańskie oraz lokalne wytyczne kilku krajów w Europie dotyczące podawania szczepionek przeciw COVID-19 z innymi szczepionkami. Wskazują one, że szczepionki przeciwko COVID-19 mogą być podawane razem (jednoczasowo) ze szczepionkami przeciw grypie.

Przeczytaj też:

Prof. Zajkowska, podlaska konsultant do spraw epidemiologii, zgadza się ze stanowiskiem ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy:

- Nie ma przeciwwskazań fizjologicznych wobec jednoczesnego szczepienia przeciwko COVID-19 i grypie. U dzieci już od dawna stosuje się szczepienia łączone.

Mimo pozytywnych rekomendacji, prof. Zajkowska zaleca jednak zachowanie odstępu między szczepieniami.

- Dobrze jest zachować odstęp około 5 dni, najlepiej 2 tygodnie. Jest to istotne z punktu widzenia wystąpienia ewentualnej reakcji poszczepiennej. W razie jej pojawienia się wiedzielibyśmy wówczas, po której szczepionce ona wystąpiła.

Prof. Zajkowska uważa, że szczepienia w jednym dniu nie powinny doprowadzić do kumulacji ewentualnych reakcji poszczepiennych. To oznacza, że reakcja organizmu na obydwa preparaty nie powinna być bardziej gwałtowna.

Przeczytaj też:

Zapytaliśmy też podlaską konsultant do spraw epidemii o to, czy można jednocześnie zachorować na COVID-19 i grypę.

- Do tej pory nie słyszałam o takich przypadkach - przyznaje prof. Zajkowska. - Raczej nie powinno się to zdarzyć, gdyż wirusy generują interferony, które będąc w trakcie infekcji, zapobiegają nadkażeniom drugim wirusem. Być może takie podwójne zakażenia są jednak możliwe u osób zupełnie pozbawionych odporności, z immunosupresją.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński