Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego szykuje ekskluzywne mieszkania dla osób starszych i niepełnosprawnych [ZDJĘCIA]

Bogna Skarul
Bogna Skarul
mat.prasowe/Andrzej Szkocki
Szczecińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego już w lutym tego roku rozpoczęło prace związane z przebudową oficyn przy ul. Bolesława Śmiałego 34, 35 i 36. To kwartał 33 otoczony ulicami B. Krzywoustego, B. Śmiałego, J.K. Chodkiewicza i al. Piastów. Dopiero w miniony wtorek komisja przetargowa otworzyła koperty z przetargowymi ofertami na rozbudowę oraz przebudowę trzech oficyn wraz z zagospodarowaniem podwórka.

Nowe mieszkania w Szczecinie?

Wpłynęły trzy oferty z kwotami od 25,8 do 27,7 mln zł. Wcześniejsze przetargi się nie udały, bowiem kwota zaproponowana przez wykonawców wyraźnie przekraczała możliwości STBS.

- Obecnie komisja przetargowa prowadzi procedurę związaną z badaniem ofert - przyznaje Jadwiga Świderska z STBS.

Przetarg dotyczył 3 budynków o łącznej liczbie 41 lokali mieszkalnych. 18 z nich ma być tak przygotowana, aby mogły tam zamieszkać osoby starsze z niepełnosprawnościami i poruszającymi się na wózkach. Łączna powierzchnia użytkowa budynków to 1958,35 m2.

STBS za przebudowę, rozbudowę i modernizację obiektów i podwórka zapłaci z własnych pieniędzy, dotacja z Fundusz Dopłat dla Gminy Miasto Szczecin oraz z pożyczki finansowej z EBI w ramach środków z EFIS.

- Inwestycja stanowi kolejny etap prac renowacyjnych kwartału śródmiejskiego nr 33 ograniczonego ulicami Bolesława Krzywoustego, Bolesława Śmiałego, Chodkiewicza oraz aleją Piastów w Szczecinie - mówi Grażyna Szotkowska, prezes STBS. - Obejmuje przebudowę i rozbudowę zespołu 3 budynków mieszkalnych przy ul. B. Śmiałego 34, 35, 36 wraz z zagospodarowaniem wnętrza podwórzowego stanowiącego, zamknięty układu urbanistyczny w kwartale śródmiejskim K33.

Co tam powstanie?

Modernizowany zespół składa się z oficyn bocznych 34 i 36 oraz tylnych 34, 35, 36. Inwestycja obejmuje przebudowę oficyny tylnej nr 35 oraz przebudowę i rozbudowę oficyn nr 34 i 36. Istniejące budynki oficyn są 4-kondygnacyjne, całkowicie podpiwniczone z poddaszem częściowo użytkowym (oficyna nr 35). Od strony dziedzińca oficyny posiadają dachy tzw. szczecińskie (w części pulpitowe, w części strome), kryte papą i dachówką.

W budynku nr 34 mają powstać mieszkania o podwyższonym standardzie dla potrzeb osób starszych. Budynek ten posiada 3 kondygnacje mieszkalne. Na każdym piętrze przewidziano małe jedno/dwupokojowe mieszkania, w pełni wykończone, zaprojektowane z myślą o osobach dotkniętych lub zagrożonych niepełnosprawnością. Powstanie więc 18 mieszkań przeznaczonych dla osób starszych.

Z kolei na parterze budynku przewidziano świetlicę środowiskową z pomieszczeniami pomocniczymi na potrzeby integracji mieszkańców oficyn i kamienic frontowych.

- Wszystkie pomieszczenia zostaną dostosowane do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych poruszających się na wózkach - zaznacza Jadwiga Świderska. - Dla personelu zajmującego się obsługą świetlicy, przewidziano pomieszczenia biurowe, a także pomieszczenie socjalne z pomieszczeniem sanitarnym.

W budynku przewidziano windę spełniającą wymogi przewozu dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach.

Co ciekawe, dodatkowo na dachu budynku przy ul. Bolesława Śmiałego 34 przewidziano zrealizowanie pewnych udogodnień dla osób starszych. Polegać one mają na zorganizowaniu możliwości hobbystycznej uprawy roślin, poprzez doprowadzenie windy ponad dach i urządzenie części dachu jako „zielonego". Zaprojektowano też konstrukcję drewnianą, która będzie pełniła podwójną rolę. Z jednej strony stanowić będzie pergolę, z drugiej mogłaby pełnić rolę szkieletu dla pokrycia np. z płyt poliwęglanu tworząc miejsce podobne do szklarni.

- Wielkość tej tymczasowej konstrukcji można łatwo dostosowywać do potrzeb mieszkańców - zaznacza przedstawicielka STBS.

Będzie dużo zieleni

W pozostałych dwóch budynkach oficyn nr 35 i 36 zaprojektowano w większości mieszkania dwupokojowe lub trzypokojowe. W każdym budynku ma być winda spełniająca wymogi przewozu dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach.

Budynki oficynowe wraz z kamienicami frontowymi tworzą trzy z czterech „ścian" czworoboku okalającego dziedziniec. Układ urbanistyczny ma pozostać bez zmian. Podwórko wewnętrzne oprócz podstawowej funkcji zapewnienia dojścia i dojazdu technicznego do wejść do poszczególnych budynków oficyn, spełniać będzie funkcję przestrzeni rekreacyjnej. Ma powstać tam mała architektura i sporo nasadzeń zieleni.

- Istniejące trzy drzewa pozostawia się bez zmian - podkreśla Jadwiga Świderska. - Na dziedzińcu wewnętrznym oraz w otoczeniu budynku oficyn nr 34 i 35 od strony wschodniej planuje się nasadzenia roślin niskich i średniowysokich, ze szczególnym uwzględnieniem roślin zimozielonych, okrywowych, tak aby uzyskać atrakcyjny wygląd o każdej porze roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński