MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nadzwyczajna sesja Rady Miasta! Będą ubiegać się o dofinansowanie budowy mieszkań!

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Jest szansa, że Szczecińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego wybuduje wkrótce ponad 70 nowych mieszkań pod wynajem - w tym 45 tzw. wspomaganych z przeznaczeniem dla seniorów oraz usamodzielniających się wychowanków opieki zastępczej. Radni na czwartkowej sesji nadzwyczajnej przegłosowali uchwały, w których zgodzili się, by miasto złożyło wniosek o wsparcie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa sfinansowania objęcia udziałów w Szczecińskim TBS-ie.

Nadzwyczajną sesję Rady Miasta w Szczecinie zwołano w związku z publikacją Ministerstwa Rozwoju i Technologii informacji na temat aktualnego stanu środków finansowych dostępnych w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Powody pośpiechu są dwa. Jeden to fakt, że miasto chce skorzystać z bezzwrotnych środków dotacyjnych w ramach funduszu - przeznaczonych na pozyskanie do dyspozycji Gminy Miasto Szczecin kolejnych mieszkań przeznaczonych na wynajem. Drugi, to czas.

- Wnioski rozpatrywane są zgodnie z kolejnością ich złożenia - podkreśla Sylwia Cyza-Słomska z biura prasowego UM. - To dlatego Wydział Mieszkalnictwa i Regulacji Stanów Prawnych Nieruchomości wystąpił z prośbą o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Szczecin.

ZOBACZ TEŻ:

Radni przegłosowali (jednogłośnie) obie uchwały. Miasto zwróci się więc o dofinansowanie działań, które umożliwią późniejszą budowę mieszkań. W sumie chodzi o dotację w wysokości 3,5 mln zł, czyli niespełna 10 proc. wartości kosztów przedsięwzięcia w części przypadającej wyłącznie na lokale mieszkalne.

Bo przyszła inwestycja nie będzie się ograniczać wyłącznie do budowy mieszkań. Jej częścią są także: budowa żłobka, świetlicy środowiskowej dla seniorów i lokalu użytkowego, przeznaczonego na prowadzenie w nim Centrum Aktywizacji Lokalnej. Co do mieszkań, mają one powstać w dwóch lokalizacjach w centrum miasta.

Trzydzieści pierwszych mieszkań zostanie wybudowane w wielorodzinnym budynku mieszkalno-użytkowym przy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego. Połowa lokali ma mieć status mieszkań wspomaganych, przeznaczonych dla osób starszych, a jedno z nich będzie mieszkaniem chronionym, w którym zamieszka usamodzielniający się wychowanek pieczy zastępczej. Tutaj też ma powstać żłobek dla 30 dzieci.

ZOBACZ TEŻ:

Lokale mieszkalne będą eksploatowane na zasadach najmu. Łączny szacunkowy koszt przedsięwzięcia w części dotyczącej mieszkań (po wyłączeniu kosztów budowy lokali użytkowych na cele społeczne) wynosi 9,51 mln zł. Szacunkowy koszt całego przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlanego, prawie 14 mln zł.

Objęcie udziałów TBS będzie stanowiło udział Gminy Miasto Szczecin również w innym przedsięwzięciu inwestycyjno-budowlanym, polegającym na budowie, przebudowie, rozbudowie i modernizacji trzech, wielorodzinnych, oficynowych budynków mieszkalnych. Jak wynika z planów, powstanie tu 41 przeznaczonych na wynajem mieszkań przy ul. Bolesława Śmiałego 34, 35 i 36. Jak powiedziała na sesji Grażyna Szotkowska (prezes Zarządu TBS), ściany konstrukcyjne dwóch oficyn są w dobrym stanie technicznym i dzięki temu budynki te zostaną tylko odremontowane.

- Ściany trzeciej z nich mają poważne wady konstrukcyjne - twierdzi pani prezes. - Z tego powodu zostaną częściowo rozebrane. Są to budynki wpisane do gminnej ewidencji zabytków.

- Podlegają więc ustawie o zabytkach i wszystkie projekty budowlane są uzgadniane z Miejskim Konserwatorem Zabytków - podkreśla prezes Szotkowska.

Łączny szacunkowy koszt przedsięwzięcia wynosi prawie 22,5 mln zł. Koszt wybudowania samych mieszkań: 20,5 mln zł.

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński