MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin zrezygnuje z worków do sprzątania zielonych odpadów?

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Zbieranie liści przy użyciu odkurzacza to rzadkość, a zarząd dróg w ogóle nie posiada takiego urządzenia. - mówi Anna Szotkowska, zastępca prezydenta Szczecina do spraw komunalnych.
Zbieranie liści przy użyciu odkurzacza to rzadkość, a zarząd dróg w ogóle nie posiada takiego urządzenia. - mówi Anna Szotkowska, zastępca prezydenta Szczecina do spraw komunalnych. archiwum gs24.pl
Nie chodzi jednak o wszystkie worki, a o te, które są wykorzystywane do usuwania zielonych odpadów z terenów miejskich.

Sprawa pojawiła się przy okazji odkurzacza, czyli urządzenia do pochłaniania spadłych liści. Radny Przemysław Słowik zwrócił uwagę, że odkurzacze mogłyby być częściej stosowane zamiast plastikowych worków.

- Firmy zajmujące się sprzątaniem i utrzymaniem zieleni, wykorzystują zwykłe foliowe worki do gromadzenia liści. W ten sposób każdego sezonu przy sprzątaniu zieleni wykorzystuje się setki a może nawet tysiące foli, produkując w ten sposób niepotrzebny odpad. Są jednocześnie miejsca, takie jak np. Jasne Błonia, gdzie do zbierania liści wykorzystywany jest “odkurzacz’, który zbiera wszystko do kontenera. Dzięki temu ogranicza się produkowanie odpadów, a zebrane liście można od razu poddać kompostowaniu. Stąd pytanie dlaczego odkurzacz do liści jest wykorzystywany tylko w takim ograniczonym zakresie? Dlaczego liście zbierane podczas sprzątania miasta, są pakowane w foliowe worki zamiast zbierania ich do kontenera? Co dzieje się z liśćmi zebranymi podczas sprzątania miejskich ulic? Czy trafiają na kompost? Jeśli tak, to po co, pakowane są uprzednio do foliowych worków?
Czy zawierając umowy i zlecając sprzątanie miasta z liści, miasto wprowadzi zakaz korzystania z worków foliowych - pyta radnych.

Anna Szotkowska, zastępca prezydenta Szczecina do spraw komunalnych przyznaje, że zbieranie liści przy użyciu odkurzacza to rzadkość, a zarząd dróg w ogóle nie posiada takiego urządzenia. Zwraca jednak uwagę, że w ramach bieżącego utrzymywania terenów zielonych nie używane są także worki.

- Liście zgarniane są w pryzmy dla dalszego transportu w samochodach dostawczych bez wykorzystywania worków foliowych. Wywóz liści i utylizacja odbywają się tego samego dnia. Zawartość kontenerów przewożona jest do instalacji w Leśnie Górnym- wyjaśnia.

Wyjątek stanowią podrzuty w workach foliowych pozostawiane przez mieszkańców posesji przylegających do pasa drogowego zieleńca lub parku, które są zabierane przez służby miejskie razem z resztą zebranych liści. Anna Szotkowska nie wyklucza, że miasto mogłoby w przyszłości zrezygnować z worków.

- W zawartych mowach na oczyszczanie miasta nie został zawarty zapis zakazu używania worków foliowych. W kolejnych postępowaniach o udzielnie zamówień publicznych na bieżące utrzymywanie zielenie na trenach miejskich zostanie rozważone obligatoryjne wprowadzenie zakazu korzystania z worków foliowych - zapowiada.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński