Szczecin uczcił 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Zbigniew Bogucki, Michał Przepiera i żołnierze AK z rodzinami złożyli kwiaty pod urzędem miasta 27.09.2021
Zbigniew Bogucki, Michał Przepiera i żołnierze AK z rodzinami złożyli kwiaty pod urzędem miasta 27.09.2021 Sebastian Wołosz
Apelem pamięci i złożeniem kwiatów pod pomnikiem "Na Chwałę Armii Krajowej" na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie uczczono 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

27 września 1939 roku, w oblężonej Warszawie została utworzona Służba Zwycięstwu Polski. Była to pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa, która dała początek podziemnemu państwu działającemu w czasie II wojny światowej. W Europie w okupowanych przez Niemcy krajach działały większe lub mniejsze ruchy oporu, w Polsce powstało całe państwo podziemne z własnym podziałem administracyjnym, szkolnictwem i sądownictwem. Państwo to objęło tereny pod okupacją niemiecką i sowiecką.

27 września jest obchodzony Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. Z tej okazji przedstawiciele zachodniopomorskich władz, zachodniopomorscy parlamentarzyści, byli żołnierze AK, uczniowie szczecińskich szkół oraz żołnierze wzięli udział w uroczystościach upamiętniających to święto.

- Polska potrafiła od razu w 1939 roku, po upadku Warszawy, stworzyć struktury państwa podziemnego. Struktury nie tylko wojskowe, ale też urzędnicze, sądowe, oświatowe, kulturalne - mówi Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski. - To było jedyne takie państwo w okupowanej Europie. Absolutny fenomen. To pokazuje, jak silne było polskie dążenie do wolności. Dzisiaj, kiedy żyjemy w wolnej ojczyźnie, dziękuję uczniom, którzy tu są. Bo to wy, młodzi, będziecie dalej nieść prawdę o tej historii.

ZOBACZ TEŻ:

Na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie odczytany został apel pamięci, a delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem „Na Chwałę Armii Krajowej”.

- Miałem skończone 16 lat, kiedy wstąpiłem do AK - mówi Piotr Jarosławów, żołnierz II Brygady Wileńskiej, obecny na uroczystościach. - Walczyłem, a potem trafiłem do łagru. W styczniu 1945 roku uciekłem z łagru do Riazania i tam wstąpiłem do I Armii Wojska Polskiego. Tak trafiłem na tereny Pomorza Zachodniego. Tutaj brałem udział w forsowaniu Odry pod Siekierkami i Gozdowicami. W 1946 roku odszedłem z wojska i zamieszkałem w Golczewie. Zostałem na Pomorzu już na zawsze.

W ramach obchodów wojewoda Zbigniew Bogucki oraz zastępca prezydenta Szczecina Michał Przepiera złożyli także kwiaty pod tablicą „Żołnierzom Armii Krajowej” przed Urzędem Miasta w Szczecinie.

ZOBACZ TEŻ:

Jak wyglądał powojenny Szczecin? Dzięki naukowcom mamy dostęp do tych widoków. Zobaczcie je na zdjęciach w 1 części galerii.Aby przejść do galerii, przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo.

Powojenny Szczecin na archiwalnych zdjęciach. Zobacz ZREKONS...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński