Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin uczcił 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Zbigniew Bogucki, Michał Przepiera i żołnierze AK z rodzinami złożyli kwiaty pod urzędem miasta 27.09.2021
Zbigniew Bogucki, Michał Przepiera i żołnierze AK z rodzinami złożyli kwiaty pod urzędem miasta 27.09.2021 Sebastian Wołosz
Apelem pamięci i złożeniem kwiatów pod pomnikiem "Na Chwałę Armii Krajowej" na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie uczczono 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

27 września 1939 roku, w oblężonej Warszawie została utworzona Służba Zwycięstwu Polski. Była to pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa, która dała początek podziemnemu państwu działającemu w czasie II wojny światowej. W Europie w okupowanych przez Niemcy krajach działały większe lub mniejsze ruchy oporu, w Polsce powstało całe państwo podziemne z własnym podziałem administracyjnym, szkolnictwem i sądownictwem. Państwo to objęło tereny pod okupacją niemiecką i sowiecką.

27 września jest obchodzony Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. Z tej okazji przedstawiciele zachodniopomorskich władz, zachodniopomorscy parlamentarzyści, byli żołnierze AK, uczniowie szczecińskich szkół oraz żołnierze wzięli udział w uroczystościach upamiętniających to święto.

- Polska potrafiła od razu w 1939 roku, po upadku Warszawy, stworzyć struktury państwa podziemnego. Struktury nie tylko wojskowe, ale też urzędnicze, sądowe, oświatowe, kulturalne - mówi Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski. - To było jedyne takie państwo w okupowanej Europie. Absolutny fenomen. To pokazuje, jak silne było polskie dążenie do wolności. Dzisiaj, kiedy żyjemy w wolnej ojczyźnie, dziękuję uczniom, którzy tu są. Bo to wy, młodzi, będziecie dalej nieść prawdę o tej historii.

ZOBACZ TEŻ:

Na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie odczytany został apel pamięci, a delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem „Na Chwałę Armii Krajowej”.

- Miałem skończone 16 lat, kiedy wstąpiłem do AK - mówi Piotr Jarosławów, żołnierz II Brygady Wileńskiej, obecny na uroczystościach. - Walczyłem, a potem trafiłem do łagru. W styczniu 1945 roku uciekłem z łagru do Riazania i tam wstąpiłem do I Armii Wojska Polskiego. Tak trafiłem na tereny Pomorza Zachodniego. Tutaj brałem udział w forsowaniu Odry pod Siekierkami i Gozdowicami. W 1946 roku odszedłem z wojska i zamieszkałem w Golczewie. Zostałem na Pomorzu już na zawsze.

W ramach obchodów wojewoda Zbigniew Bogucki oraz zastępca prezydenta Szczecina Michał Przepiera złożyli także kwiaty pod tablicą „Żołnierzom Armii Krajowej” przed Urzędem Miasta w Szczecinie.

ZOBACZ TEŻ:

Jak wyglądał powojenny Szczecin? Przejdź do naszej galerii i zobacz unikatowe fotografie naszego miasta z lat 40. i 50. XX wieku >>>

Szczecin ponad 70 lat temu. Zobacz zrekonstruowane fotografi...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński