Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Rodzice chcą liceum na prawobrzeżu. Dobry pomysł?

Małgorzata Klimczak
Rodzice uczniów Gimnazjum nr 7 zebrali na prawobrzeżu 3100 głosów poparcia za powstaniem liceum ogólnokształcącego. Jednak niewiadomą pozostaje zainteresowanie uczniów taką placówką
Rodzice uczniów Gimnazjum nr 7 zebrali na prawobrzeżu 3100 głosów poparcia za powstaniem liceum ogólnokształcącego. Jednak niewiadomą pozostaje zainteresowanie uczniów taką placówką Sebastian Wołosz
Na prawobrzeżu większość gimnazjów znajduje się w zespołach szkół, co oznacza, że w jednym budynku pozostanie 8-klasowa szkoła podstawowa z tą samą kadrą i obsługą.

Rodzice i nauczyciele dyskutowali o zmianie w siatce szkół na prawobrzeżu i w śródmieściu w związku z reformą edukacji.

Największym problemem jest jedyne samodzielne Gimnazjum nr 7 przy ul. Nałkowskiej. Wydział Oświaty przewiduje trzy warianty rozwiązania tej sytuacji: przekształcenie w samodzielną szkołę podstawową, przekształcenie w samodzielne liceum ogólnokształcące oraz włączenie w struktury Szkoły Podstawowej nr 37.

- Gdyby powstała samodzielna szkoła podstawowa z oddziałami dla dzieci w wieku przedszkolnym, to byłby problem z zatrudnieniem nauczycieli, bo to są przedmiotowcy i nie mają kwalifikacji do uczenia edukacji wczesnoszkolnej - mówi Lidia Rogaś, dyrektor WO. - Przy powstaniu samodzielnego liceum w okresie przejściowym do momentu powstania 4-letniego liceum, widzimy możliwość utworzenia tylko jednego oddziału w roku. To również powoduje brak możliwości zatrudnienia wszystkich nauczycieli. Włączenie w struktury SP 37 spowoduje odciążenie tej szkoły z dużej liczby uczniów oraz zwiększenie szansy na zachowanie pracy przez nauczycieli, ponieważ pojawiłyby się dwa oddziały więcej.

Część rodziców chce, żeby zamiast Gimnazjum nr 7 powstało nowe liceum.

- Jako rodzice wierzymy w to, że na prawobrzeżu potrzebne jest nowe liceum z dobrą ofertą, żeby zatrzymać uczniów na prawobrzeżu - mówi Paweł Hapanowicz z Rady Rodziców Gimnazjum nr 7.

Ale w Dąbiu już jest Liceum Ogólnokształcące nr 3, które ma problem z naborem.

Część rodziców uważa, że bardziej potrzebna jest nowa szkoła podstawowa, która odciąży przepełnione podstawówki na Słonecznym, Bukowym i Klęskowie.

W śródmieściu największym problemem są zespoły szkół gimnazjum plus liceum, gdzie pozostaną samodzielne licea. Tam w okresie przejściowym nie będzie pracy dla wszystkich nauczycieli.

Zobacz więcej:

Większość szkół będzie przekształconych, ale kilka zostanie całkowicie wygaszonych. To się wiąże z brakiem zapotrzebowania

Szczecin. Trwają konsultacje w sprawie szkół

Zobacz także:

Wydział Oświaty przedstawił propozycje zmian w szczecińskich szkołach. Teraz będą one omawiane z rodzicami  i nauczycielami.Proponowane rozwiązania zakładają utworzenie 5-7 nowych szkół podstawowych, a także zmianę obwodów już istniejących placówek, wygaszenie funkcjonowania szczecińskich gimnazjów, stworzenie dwóch nowych liceów ogólnokształcących oraz jednego nowego wyspecjalizowanego technikum. Wszystkie budynki, które obecnie znajdują się w tak zwanej bazie oświatowej, pozostaną w niej i zostaną wykorzystane na inne cele związane z edukacją młodych szczecinian. Miasto nie planuje sprzedaży jakiegokolwiek budynku oświatowego.Czytaj więcej: Szkoły czeka wiele zmian przy reformie

Jak zmienią się szczecińskie szkoły po reformie? Zobacz szczegóły

Polecamy na gs24.pl:

Zobacz zdjęcia lotnicze odcinka drogi S6 Goleniów – Kiełpino

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński