Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin przyjazny starzeniu? Decyzja zapadnie na wtorkowej sesji Rady Miasta

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Od marca 2023 roku Szczecin uczestniczy w pracach zespołu tworzącego krajowy program dla miast i społeczności przyjaznych osobom starszym w Polsce (AFCC), nawiązujący do założeń i doświadczeń Globalnej Sieć Miast i Gmin Przyjaznych Starzeniu Światowej Organizacji Zdrowia.
Od marca 2023 roku Szczecin uczestniczy w pracach zespołu tworzącego krajowy program dla miast i społeczności przyjaznych osobom starszym w Polsce (AFCC), nawiązujący do założeń i doświadczeń Globalnej Sieć Miast i Gmin Przyjaznych Starzeniu Światowej Organizacji Zdrowia. Andrzej Szkocki
Na wtorkowej sesji radni zdecydują, czy Szczecin będzie się starał o przystąpienie do międzynarodowej organizacji miast przyjaznych starzeniu.

Chodzi o Globalną Sieć Miast i Gmin Przyjaznych Starzeniu Światowej Organizacji Zdrowia. To organizacja, która służy wymianie
wiedzy i doświadczeń w zakresie przystosowania miast, gmin i społeczności do zróżnicowanych potrzeb człowieka, związanych z procesem starzenia się.

- Celem sieci jest wsparcie aktywnego starzenia się, poprawa dobrostanu i jakości życia człowieka poprzez wspieranie rozwoju miast przyjaznych ludziom w każdym wieku. W koncepcji Miast Przyjaznych Starzeniu wskazuje się obszary, które w opinii seniorów są istotne dla pomyślnego starzenia się - wyjaśnia w uzasadnieniu uchwały Lidia Rogaś, zastępca prezydenta Szczecina.

Te obszary to: transport, mieszkalnictwo, partycypacja społeczna, szacunek i inkluzja społeczna, partycypacja społeczna i zatrudnienie, komunikacja i informacja, wsparcie społeczności i usługi zdrowotne, przestrzenie publiczne i budynki.

- Ideą sieci jest wdrażanie międzysektorowych rozwiązań, z uwzględnieniem zróżnicowanych potrzeb osób starszych. Nawiązanie współpracy z innymi miastami pozwoli na wymianę doświadczeń w zakresie innowacji społecznych i technologicznych związanych ze starzeniem się społeczeństwa, zwiększy dostęp do wyników międzynarodowych badań oraz nowatorskich rozwiązań. Pozwoli na promowanie rozwiązań służących poprawie jakości życia osób starszych wdrażanych w Szczecinie - dodaje Lidia Rogaś.

Od marca 2023 roku Szczecin uczestniczy w pracach zespołu tworzącego krajowy program dla miast i społeczności przyjaznych osobom starszym w Polsce (AFCC), nawiązujący do założeń i doświadczeń Globalnej Sieć Miast i Gmin Przyjaznych Starzeniu Światowej Organizacji Zdrowia.

- Gmina Miasto Szczecin, z uwagi na zakres podejmowanych działań na rzecz osób starszych spełnia wymagania niezbędne do aplikowania o przyjęcie do Globalnej Sieci Miast Przyjaznych Starzeniu WHO. Aplikacja polega na złożeniu wniosku zawierającego informacje o działaniach podjętych i realizowanych przez gminę na rzecz osób starszych - informuje Lidia Rogaś.

Przystąpienie do Globalnej Sieci Miast Przyjaznych Starzeniu nie generuje skutków finansowych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński