Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin nie wykorzystuje potencjału turystycznego? Jeden z radnych apeluje o zmiany

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
Muzeum Narodowe i Urząd Wojewódzki przy Wałach Chrobrego są jednym z przystanków Miejskiego Szlaku Turystycznego
Muzeum Narodowe i Urząd Wojewódzki przy Wałach Chrobrego są jednym z przystanków Miejskiego Szlaku Turystycznego Andrzej Szkocki
- Szczecin to piękne miasto, które nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału turystycznego - uważa radny Patryk Jaskulski. Jest zdania, że miasto powinno zainwestować w stworzenie nowych i atrakcyjnych szlaków turystycznych, a także uaktualnić już istniejące.

Miejski Szlak Turystyczny został stworzony z okazji 750-lecia nadania praw miejskich. Na jego trasie znajdują się najcenniejsze i najciekawsze miejsca oraz zabytki skupione wokół Starego Miasta, które oznaczone są przypisanymi do nich numerami. Szlak został tak opracowany, że zaczyna się i kończy w rejonie dworca kolejowego. Wyznaczony został namalowaną na chodnikach, czerwoną, przerywaną linią, która ułatwia odnalezienie drogi. Problem w tym, że od powstania szlaku minęło już 30 lat, a w kwietniu obchodziliśmy 780-lecie nadania prawa miejskich.

- Kolejna okrągła rocznica nadania praw miejskich, jest dobrym pretekstem do jego aktualizacji. W Szczecinie jest potencjał na co najmniej kilka szlaków turystycznych, co potwierdzają licznie organizowane spacery miejskie dla mieszkańców z lokalnymi przewodnikami - tłumaczy radny Patryk Jaskulski - Należy również zauważyć, że wiele atrakcji turystycznych Szczecina nie jest ujętych w obecnie istniejącym szlaku turystycznym promowanym przez miasto - dodaje.

Jako miejsca, które powinny znaleźć się na szlaku, wskazuje wyremontowaną Willę Lentza, Park Kasprowicza, Muzeum Techniki i Komunikacji, Teatr Współczesny oraz Morskie Centrum Nauki.

Szlak jest aktualizowany

O konieczność ewentualnych zmian w Miejskim Szlaku Turystycznym zapytaliśmy jego twórcę.

- Do szlaku systematycznie dodawane są kolejne punkty. Pojawiła się Filharmonia i Centrum Dialogów Przełomy - odpowiada Ryszard Kotla, autor Miejskiego Szlaku Turystycznego - Koledzy z PTTK, którzy czuwają nad tym szlakiem, systematycznie go zmieniają - zapewnia.

Jednocześnie doświadczony przewodnik zgadza się z pomysłem, że miasto powinno stworzyć nowe trasy turystyczne, które będą tematyczne i umożliwią większy wybór turystom. Ten główny szlak powinien jednak zostać bez zmian.

- Nie można zrobić jednego szlaku, który będzie obejmował wszystkie atrakcje, bo turystom zabraknie czasu na zwiedzanie i będą musieli pokonać dziesiątki kilometrów - argumentuje Ryszard Kotla.

Środowisko przewodników otwarte do rozmów

W obronie Miejskiego Szlaku Turystycznego staje także jeden z miejskich przewodników i wskazuje, że trasa przeszła niezbędne modyfikacje.

- Dla pierwszego kontaktu ze Szczecinem, jest to bardzo dobry szlak - uważa przewodnik Tomasz Wieczorek - Były już propozycje zmian w trasie, które zostały zminimalizowane do tych niezbędnych i nowe obiekty, które pojawiły się praktycznie na trasie szlaku, zostały do niej dopisane - tłumaczy.

Cieszy go jednak zainteresowanie tematem i jest otwarty do ewentualnych rozmów o zmianach.

- Fajnie, że turystyka wzbudza zainteresowanie i troskę, to dobry przejaw. Dyskusje można poprowadzić i zebrać opinię środowiska, bo to jest pewnego rodzaju wizytówka naszego miasta - podsumowuje Wieczorek.

Nie wiadomo jeszcze, czy urząd miasta ma jakieś plany wobec polityki turystycznej Szczecina. Radny wciąż czeka na odpowiedź.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński